Krizės aidai: sumažintų valstybinių pensijų kompensacijų nusipelnė ne visi
Seimo konservatorių frakcijos nariai Rasa Juknevičienė bei Arvydas Anušauskas siūlo kariams bei pareigūnams kompensuoti visą pačių konservatorių sprendimu per krizę sumažintą valstybinę pensiją - lygiai tokiu pat dydžiu, koks iš jų buvo „pasiskolintas“. Seimūnų siūlymu, 2017-aisiais turėtų būti išmokama 10 proc. kompensuojamosios sumos, 2018 m. - 20 proc., 2019 m. - 30 proc., 2020 m. - 40 proc.
Nors valstybinės pensijos buvo apkarpytos visiems jas gavusiesiems, konservatoriai siūlo išskirti tik pareigūnus bei karius, nes jų tarnyba „pasižymi tam tikra specifika: reikalauja didelės atsakomybės, yra susijusi su didele rizika sveikatai bei gyvybei, didesne psichologine įtampa ir pan.“. Be to, seimūnai primena, kad nuspręsta kompensuoti ir konservatorių pavogtas senatvės pensijas senjorams, todėl esą reikėtų taip pat pasielgti ir su pareigūnais bei kariais.
„Taip būtų užtikrintas lygiateisiškumo principo įgyvendinimas, be to, būtų sumažintas pareigūnų ir karių valstybinių pensijų gavėjų nepasitenkinimas“, - tikino siūlymo autoriai, nors lyginti pareigūnus bei karius su senjorais yra netaktiška jau vien dėl to, kad pirmieji, be valstybinės pensijos, sulaukę pensinio amžiaus gauna dar ir senatvės pensiją, o senjorai gauna tik pastarąją.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, paraginusi Vyriausybę idėjai nepritarti, laikosi priešingos nuomonės dėl lygiateisiškumo principo, kurį taip deklaruoja R.Juknevičienė bei A.Anušauskas. Anot ministerijos, atsitiktų priešingai - viena žmonių grupė būtų išskirta, o kitos diskriminuojamos.
Ministerija primena, kad per krizę buvo sumažintos visos valstybinės pensijos (Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnio, nukentėjusių asmenų, pareigūnų ir karių, mokslininkų, teisėjų), išskyrus atvejus, kai ši pensija buvo vienintelė žmogaus gaunama pensija ir neviršijo 650 litų (dabartine Lietuvoje naudojama valiuta - 188,25 euro). Nė vienai iš minėtų grupių netektys nebuvo visiškai kompensuotos, todėl, ministerijos manymu, išskirti tik vieną jų būtų diskriminacija kitų atžvilgiu, juo labiau kad tą ne kartą yra konstatavęs ir Konstitucinis Teismas.
Be to primenama, kad tas pats Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, jog visų pirma reikia vykdyti tuos valstybės įsipareigojimus, kurie yra privalomi pirmiausia: kompensuoti senatvės bei netekto darbingumo pensijas bei dideliu mastu nurėžtas valstybines pensijas. Dėl pastarųjų Seimas jau priėmė tokį nutarimą, neišskirdamas nė vienos asmenų grupės: kam valstybinė pensija nurėžta labai smarkiai, tas sulauks bent dalinių kompensacijų, kad ir kas jis būtų.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą