Už tai jiems gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Prokuratūra bylos tyrimo detalių nekomentuoja. Neoficialiais duomenimis, tai daroma dėl to, kad įtariamųjų parodymai skiriasi. Sulaikytieji kaltę verčia vienas kitam.
Vakar paaiškėjo, kad trečiam įtariamajam, J.Jokubaičio broliui, greičiausiai bus skirta švelnesnė kardomoji priemonė. Jis, teigiama, iš automobilio išlipo anksčiau ir nusikaltime nedalyvavo.
Ieškojo ne ten
Šios tragedijos galėjo būti išvengta, jeigu Bendrasis pagalbos centras (BPC), į kurį kelis kartus skambino išžaginta ir žudyti automobilio bagažinėje vežama mergina, būtų nustatęs telefono buvimo vietą.
Dėl kol kas neaiškių priežasčių nepavykus to padaryti, policija pagalbos besišaukiančios nepilnametės ieškojo beveik apgraibomis. Pareigūnų ekipažai žvalgėsi jos nurodyto žalios spalvos automobilio „VW Passat“ aplink keletą kilometrų nusidriekusį Nevėžio tvenkinį. Būtent prie šio vandens telkinio prieina Dembavos gyvenvietė, kurios pavadinimą mergina minėjo telefonu iš bagažinės kalbėdama su policijos budėtoju.
Sudegintas automobilis su gimnazistės palaikais rastas priešingoje pusėje, už keliolikos kilometrų nuo Dembavos.
Dabar aiškėja, kad šeštadienio naktį nusikaltėliams į rankas mergina pateko ne, kaip manyta, Dembavoje, o Panevėžyje.
Išvažiavo kebabų
Tą naktį visi trys vyrai leido laiką vartodami brendį, rūkydami „žolę“. Paryčiais jie užsimanė nuvažiuoti nusipirkti kebabų.
Aukštaičių gatvėje pamatę merginą, įtariamieji neva pasisiūlė ją parvežti į Dembavą. Tačiau automobilis pasuko į kitą pusę, Velžio gyvenvietės link. Prie tvenkinio dembaviškė buvo išžaginta.
Tikimasi, kad įtariamųjų apklausa atskleis, ar iš tiesų mergina įsėdo į nusikaltėlių automobilį savo noru, ar banditai auką į pasatą įsitempė jėga.
Sukrutimas aukščiausiu lygiu
Skandalingas faktas, kad BPC negalėjo nustatyti telefono buvimo vietos ir taip nebuvo užkirstas kelias tragedijai Panevėžio rajone, užrūstino prezidentę Dalią Grybauskaitę. Ji pareikalavo, kad Vyriausybė kuo greičiau užbaigtų bendros pagalbos sistemos kūrimą ir būtų aišku, kokia institucija už ją atsakinga.
Vakar BPC veiklos problemos buvo aptartos pas premjerą Algirdą Butkevičių. Jis nurodė per dvi savaites išsiaiškinti priežastis, kodėl pagal panevėžietės skambučius BPC negalėjo nustatyti vietos, iš kur skambinama.
Vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas ėmėsi keisti BPC pavaldumą. Jis mano, kad centras turi būti pavaldus ne kaip dabar Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, o tiesiogiai Vidaus reikalų ministerijai. Todėl D.Barakauskas pasirengęs inicijuoti Bendrojo pagalbos centro įstatymo pakeitimus.
Žiaurus nusikaltimas Dembavoje, kai iš stotelės buvo pagrobta ir automobilyje sudeginta septyniolikmetė, šokiravo ne tik eilinius piliečius, bet ir visko mačiusius psichiatrus.
- Kaip gimsta žudyti verčiantis žiaurumas? Kodėl žmonės virsta žvėrimis? - „Respublika“ klausė Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktoriaus, medicinos mokslų daktaro Valentino Mačiulio.
- Brutalumas ateina iš girtaujančių šeimų. Jau šitiek metų mūsų visuomenė yra girta.
Įsivaizduokite, kokie santykiai tokiose šeimose. Dešimtys tūkstančių vaikų auga asocialiomis sąlygomis. Pirmiausia tie vaikai kvėpuoja alkoholio prisotintu oru, ragauja alkoholio. Net tarp mažųjų - 7-8 ar 12 metų vaikų - periodiškai užregistruojama alkoholinės psichozės, baltosios karštinės atvejų.
Alkoholis yra neurotopinis nuodas, kuris sukelia pripratimą ir naikina alkoholiui jautrias nervines ląsteles. O viso to pabaiga yra silpnaprotystė, žmogiškųjų savybių praradimas. Iš žmogaus lieka tik robotas, kuris vaikšto, kalba, bet...
Iki to yra ilgas degradacijos periodas, kuris trunka 20 ir daugiau metų. Per šį periodą gali pasireikšti viskas, net ir tokie žiaurumai, apie kuriuos kalbame. Žmonių, kurie taip gyvena, psichika veikia jau kitaip. Jie yra žmonės žvėrys, kurie gali bet ką padaryti, kad pajustų komfortą.
- Tai svaigalai verčia žmones žvėrimis?
- Kaip kitaip paaiškinti tokį elgesį? Tai primityvus elgesys: čiumpu mergaitę ir... Košmaras... Šiuo konkrečiu atveju, kiek žinome, tie žmonės (įtariamieji - red. past.) yra ir kalėjime sėdėję. Yra stereotipas, kad žmogus, ilgiau ar trumpiau pabuvojęs kalinimo įstaigoje, išeina su tam tikru pėdsaku, žyme. Juk ten galioja jėgos įstatymas, ten įprasta, kad viršesnis tas, kas yra fiziškai stipresnis. Visi tie dalykai persiduoda žmogui.
O kalbant apie visuomenės psichikos sveikatą, gaila, kad tuo klausimu rimtai neužsiimama.
Žinoma, sausųjų įstatymų, kaip prieš šimtą metų, mums nereikia, bet ribojimai ir kontrolė yra būtini. Turiu galvoje kiekvieno vaiko kontrolę - iš kaimynų, seniūnaičių, bendruomenių, vaiko teisių apsaugos pusės. Ne popierinė priežiūra, o akylas dėmesys.
Vaikai auga kone vieni patys, savarankiškai. Prieš akis neturi teigiamo pavyzdžio, nesulaukia pakankamai emocinio bendravimo. Visa tai ir veda į brutalumą, agresiją. Juk kiekvienam žmogui reikia šilumos, apkabinimo, paglostymo. Jis turi tai turėti, nes taip išmoksta empatijos, kito jausmų supratimo ir paisymo. Jei žmogus užauga nežinodamas tų dalykų, nepažindamas tų jausmų, jis ir elgiasi kaip žvėriukas. Jis visąlaik įsitempęs.
O atvejis, apie kurį kalbame, - tik vienas iš daugelio. Žiaurių pavyzdžių yra daugybė. Sūnus tėvą, motiną nužudo...
Reikėtų pasakyti ir tai, kad girtaujant išsivysto alkoholinis pavydo kliedėjimas. Ir jo atvejų nuo Nepriklausomybės atgavimo pradžios yra padaugėję dvigubai. Žmogui tiesiog išsivysto psichozė. Pagrįstai ar ne, jis pradeda kontroliuoti kitą žmogų, žiūrėti, kur eina, kada pareis, sekti... Tai interpretacinis kliedėjimas. O kai dar išgeria, pradeda aiškintis santykius...
- Buvo laikai, kai žmonės spiritą gerdavo, kad tik pigiau būtų. Gal dabar ir matome to pasekmes - nuo tokių gėrimų protas pasimaišė...
- Aš taip nemanau. Esate teisi, kad stiprūs gėrimai, pavyzdžiui, spiritas, daugiau pažeidžia smegenis. Tie spiritiniai vynai po 4 litus dabar tikras alkoholikų išsigelbėjimas. Žmogus pačiumpa pigų buteliuką, išgeria ir jam tuo momentu gerai. Iki kito buteliuko. Tie spiritiniai vynai yra antihumaniškas dalykas, tai surogatas, o ne alkoholis. Lygiai taip pat ir spiritas. Jis pažeidžia vidaus organus. Bet tai nėra esminė priežastis. Priežastis - pats alkoholizmas. Nes pavojingas gali tapti ir tas, kuris alų geria. Įsivaizduokite, žmogaus smegenys tampa lygios kaip popierius, be raukšlių.
Liūdni padariniai, jau nekalbu apie tai, kokias socialines nelaimes sukelia girtavimas. Jei nieko nedarysime, ateityje bus dar blogiau. Kaip kažkada esu sakęs, turtingiesiems greitai teks apsitverti kvartalus ir kiekviename pastatyti po apsauginį, kad jų vaikų negrobtų, kad nepatirtų to brutalumo. Ateina tokie laikai. Kai kuriuose Ispanijos kurortuose jau taip yra, kad dalis gyventojų apsitveria ir saugo savo teritorijas.
- Tačiau JAV dar baisiau. Vis dažnesni išpuoliai mokyklose, kai šaudoma į vaikus.
- Tai gali būti impulsyvūs pasireiškimai, kurie yra išsivystę dėl patirtų psichologinių traumų. Galbūt kažkada kažkas paveikė žmogų, tačiau tai buvo užslopinta, kol galiausiai pasireiškė.
Dar verta paminėti, kad Amerikoje yra dažnas antrinis alkoholinis sindromas. Jis pasireiškia taip, kad girtaujančioje šeimoje ar bendruomenėje užauga vaikas, kurio intelekto vystymasis lyg ir normalus, lyg ir ne. Šiaip ne taip, su mokytojų pagalba jis vidurinę baigia, bet toliau ko nors siekti jam nesiseka. Pavyzdžiui, įstoti į aukštesniąją mokyklą. Tiesiog trūksta abstraktaus mąstymo. Yra tokių vaikų Amerikoje. Psichiatrai sako, kad tokie vaikai yra ne visiškai išsivystę, tačiau jų išsivystymo lygis leidžia jiems gyventi tarp visų. Ilgainiui tie žmonės pradeda matyti, kad kiti yra gabesni, kiti gali padaryti tai, kas jiems neišeina. Ir taip kaupiasi vidinė įtampa, kuri neretai sprogsta ir pasireiškia agresija. Žmogus gali bet ką padaryti.
Rašyti komentarą