Jei gimdytų D. Grybauskaitė, Lietuvos ekonomika irgi šoktelėtų
Užsuko milijardus
Dar iki pirmadienio, kai pavakare gimė trečiasis pagal eilę sosto įpėdinis Jungtinėje karalystėje, Londone turistų padaugėjo bent kelis kartus nei įprastai. Nuo liepos 1-osios, 22 dienas prie šv. Marijos ligoninės budėjo žurnalistai iš viso pasaulio. Jie šį laukimą net praminė Didžiuoju Keitės laukimu. Ne tik Britanija, žurnalistai, bet ir visas pasaulis laukė karališkojo palikuonio gimimo. Ir šiuo laukimu pasinaudojo visi iki vieno, net greito maisto užkandinės, esančios Londono pakraščiuose.
Pasklidus žiniai, jog Keitė jau atvyko į ligoninę ir jai prasidėjo sąrėmiai, britai apgulė lažybų punktus. Vienoje lažybų bendrovėje buvo pastatyta 613 000 dolerių (1,6 mln. litų).
Britų ekspertai apskaičiavo, jog princo Viljamo ir Keitės Midlton pirmagimio gimimas šaliai uždirbs apie 250 mln. svarų. Tai yra apie 1 milijardą litų.
Anksčiau tokie padidėjusios paklausos vidaus rinkoje protrūkiai buvo pastebėti princo Viljamo ir Keitės vestuvių išvakarėse, taip pat per karalienės Elžbietos II valdymo 60-mečio šventę. Abiem atvejais šalyje pašoko šioms progoms sukurtų suvenyrų pardavimai.
Daug iššvaistome
Lietuvoje tokie pinigai tiesiog neregėti. Net nekalbant apie didelio masto renginius ir šventes, net iki krizės, kai vadinomės Baltijos tigru ir kai politikai skalambijo, jog ekonomika sparčiai auga, tai tebuvo kelių procentų BVP padidėjimas, kurio beveik niekas nepajuto, per krizę visai pamiršo. O VEKS‘as (Vilnius Europos kultūros sostinė) 2009-aisiais ne tik neatnešė jokios turistinės gyvybės, bet tik prataškė mokesčių mokėtojų pinigus, neva nuplaudamas keliomis spalvotomis molekulėmis sostinės centre.
Taip lauktas Europos krepšinio čempionatas, vykęs 2011-aisiais, irgi nesugebėjo išnaudoti suteiktos progos pasipelnyti. Verslininkų noras uždirbti buvo toks didelis, kad kainos buvo ne dvigubos, bet 4 kartus didesnės. Tad pastarieji liko it musę kandę.
Kasmet vykstanti dainų šventė, sukviečianti pusę Lietuvos jaunimo ir vaikų, išsiskiria nebent tuo, kad pabrangsta vietoje parduodami beliašai.
Verslininkas Marius Jovaiša, išleidęs „Neregėta Lietuva“ fotografijų knygą, juokavo, jog Lietuvai ne pro šalį būtų atstatyti monarchiją, karūnuoti Mindaugą II ir tada ekonomika užsisuktų visais galais. Žinoma, juokais porino jis.
„Reikia realiai suvokti save, savo padėtį Europoje ir Pasaulyje. Kai mes matome pavyzdį, kai Amerikoje kažkas laimėjo 360 milijonų dolerių loterijoje, mes negalime sau kelti klausimo, ką mes turėtume padaryti, kad laimėtume tokią sumą. Taip nebūna. Niekada Lietuva neturės tokio dėmesio, kaip valstybės, kurios kuria tą dėmesį. Ryškiausi centrai vis tiek yra Amerika, Didžioji Britanija. Nuo jų veiksmų daug kas pasaulyje priklauso“, - pasakojo M.Jovaiša.
Jis teigė, jog lietuviai apskritai linkę tikėtis daug uždirbti, bet jiems taip ir nepavyksta. Be viso to, domėjimasis kultūra beveik neaktualus: „Jūs paklauskite, ar žmonės žino, kas dabar yra Europos kultūros sostinė ir kiek žmonių domisi tokiais dalykais. Niekas nežino. Tai nėra tas įvykis, kuris domintų plačiąją populiaciją. Visi žino tik plačiuosius renginius - Pasaulio futbolo čempionatą, olimpiadą, Rio de Žaneiro karnavalą, gal dar žiemos olimpiadą Sočyje“.
Trūksta skaidrumo
Pasak M.Jovaišos, manantiems, kad pirmininkavimas - tai mūsų galimybė, pasiūlė pagalvoti iš naujo.
„Niekas iš užsienio net nežino, kad Lietuva pirmininkauja ES. Paklauskite lietuvių, ar jie žino, kas pirmininkaus po mūsų. Gal kokie 3 procentai tik pasakys“, - blaivų požiūrį į panašius neva didelio masto renginius pasiūlė verslininkas.
Tik tokiu būdu, pasak M.Jovaišos, įmanoma išvengti psichologinių pasekmių. „Kiek milijonų iškeliavo nežinia kur per VEKS‘ą. Rūdyja dabar vamzdžiai visokie ir niekaip neįgyvendintų programų projektai.“
Verslininkas apgailestavo, kad skaidriausios idėjos, turinčios papuošti Lietuvą, dažniausiai tampa it vapsvų lizdas: „Kaip kad valdovų rūmai. Net per atidarymą nesugebėjo tinkamai pasiruošti ir patraukti pastolių“.
Įvaizdžio specialistė Alvyda Jasilionytė pasakojo, jog lietuviams dažnai koją pakiša ir mentalitetas. Noras kuo daugiau prisisemti į kišenes nedaro gero įspūdžio nei apie šalį, nei apie joje vykstančius renginius.
„Kitoje šalyje esate „LIETUVIS“, o LIETUVOJE tik vienas iš LIETUVIŲ. Pastebėkite, kad visi pasakoja, kaip kitoje šalyje gera ir gražu, o pasakyti, kas pas mus gera ir gražu, niekas negali“, - pasakojo A.Jasilionytė.
Jos teigimu, gero įvaizdžio neformuoja ir elgesys svečioje šalyje. Dažnas gali patvirtinti, jog lietuvis ir jo šalyje vykstantys dalykai dažnai siejami ne su pačiais skaidriausiais dalykais.
Vytautas RUBAVIČIUS, Filosofas:
Jeigu prezidentė lauktųsi, tai ekonomika tikrai užsisuktų. Na, o jei rimtai, tai viskas yra gebėjimas paversti preke. Tai ir pats gimimas juk įgavo prekinį pavidalą ir žmonės tuo naudojasi. Yra labai daug rinkų, kurios sugeba kreipti žmonių dėmesį į tam tikrus dalykus ir tuo jų dėmesiu naudotis.
Tačiau lietuviams svarbiausia ne įsukti ekonomikos segmentą, bet vienaip ar kitaip pasisavinti tam skirtus pinigus. Galvojama yra ne apie didesnę ekonominę plėtrą, bet apie tą momentinį finansinį srautą. Tai lemia ne tik mentalitetas, bet ir visa politinė bei ekonominė sistema. Visiems svarbu, kad sąskaitą kuo greičiau pasiektų pinigai. O kad po 2 metų toje sąskaitoje atsidurtų daugiau, reikia daug dirbti. O kam dirbti, jei dabar galima paimti tuos pinigus. Tai trumparegiškas ir siaurakaktiškas mąstymas.
Įpėdinio gimimas yra ir visą Angliją sutelkiantis veiksnys. Jis tampa ir politiniu, ir kultūriniu veiksniu. Laukdami gimimo anglai prisiminė esą anglai, turintys ypatingą angliškumą. O kai didelė nacijos dalis yra apimta tokių jausmų, yra lengviau įsukti ir tą ekonomiką.
Rašyti komentarą