Vizitas
Vakar uostamiestyje lankėsi naujasis JAV ambasadorius Lietuvoje Džonas Albertas Klaudas (John Albert Cloud). Jis interviu "Vakarų ekspresui" pasidalijo mintimis apie politiką, vizų į JAV režimą, JAV įvaizdį pasaulyje ir kt.
Su kokiais tikslais čia lankotės?
Iš ryto bendravau su meru, buvau vienoje iš gimnazijų, kalbėjausi su mokiniais, lankiausi uoste, taip pat Krikščioniškajame koledže.
Ką jau spėjote nuveikti Lietuvoje?
Į Lietuvą atvykau rugpjūčio 10 d. Po savaitės įteikiau savo akreditavimo raštą prezidentui. Tai yra mano pirmoji oficiali kelionė už Vilniaus ribų. Savaitgalį ilsėjausi Palangoje ir Nidoje. Šiomis dienomis susipažįstu su Šiaulių ir Klaipėdos regionais.
Kaip jums patinka vėjuota ir lietinga Klaipėda?
Daug laiko praleidau Lenkijoje ir Vokietijoje. Visada juokauju, kad niekas neatvyksta į Šiaurės Europą dėl gero oro. Tačiau čia atvyksta daugybė žmonių. Pažinti Šiaurės Europos grožį, žmones, istoriją. Jūs turite daugybę nuostabių žmonių ir labai įdomią istoriją. O gero oro žmonės važiuoja ieškoti į Ispanijos pietus.
Estai pralenkė JAV
Pagal tiesiogines užsienio investicijas Lietuvoje JAV šiuo metu užima tik 7 vietą po Danijos, Švedijos, Vokietijos, Rusijos, Suomijos ir net Estijos. Kaip, jūsų nuomone, Lietuva galėtų sulaukti daugiau investicijų iš JAV? Ar jūs galėtumėte ką nors nuveikti šiuo klausimu?
Žinoma, nė vienas ambasadorius nebūtų patenkintas 7-ąja vieta pagal investicijas. Tačiau sprendimus dėl investicijų priima kompanijos, o ne ambasadoriai.
Reikėtų labiau garsinti amerikiečių, kurie jau yra investavę Lietuvoje, atsiliepimus apie jų sėkmę, naudingas investavimo sąlygas, gerus darbuotojus ir pan.
Manau, kad jūsų artimiausiems kaimynams, tokiems kaip Danija, Vokietija, yra lengviau investuoti nei šaliai iš kito kontinento.
Nors ir skatinčiau amerikiečius investuoti, tikrai nustebčiau, jei JAV užimtų pirmą vietą pagal investicijas. Pagal tai, kaip klostosi reikalai su "Mažeikių nafta", galima spręsti, kad netrukus Lenkija tvirtai pirmaus pagal investicijas Lietuvoje.
Tačiau net mažytė Estija aplenkia JAV...
Tiksliai negaliu pasakyti kodėl, tačiau kartais priklauso nuo to, kaip skaičiuojama. Atsimenu, kai sugriuvo Vokietijos Demokratinė respublika, vokiečiai žiūrėjo, kas kiek investuoja į Rytų Vokietiją. Mes matėme, kaip amerikiečių investicijos buvo skaičiuojamos kaip vokiškosios. Pavyzdžiui, kai "Opel" pastatė gamyklą Rytų Vokietijoje, vokiečiai tai skaičiavo kaip vokiečių investiciją, tačiau "Opel" yra "General Motors" dukterinė kompanija, todėl tai buvo amerikiečių investicija.
Daug JAV kompanijų investuoja Europoje. Reikėtų pasitikslinti skaičius. Tačiau, kiek žinau, amerikiečių investuotojai mano, kad Lietuvoje investuoti naudinga, ir tai padrąsins daugiau žmonių investuoti.
Ar, jūsų nuomone, JAV nereikėtų išvesti savo kariuomenės iš Irako? Juk ten nebuvo rasta masinio naikinimo ginklų. Tuo labiau, kad JAV prezidento Dž. V. Bušo reitingai dėl karo Irake rekordiškai žemi, o dauguma amerikiečių nepritaria JAV kariuomenės buvimui Irake.
Reikėtų kalbėti apie Iraką iki karo ir Iraką po karo. Dar iki karo Irakas pažeidė daugybę Jungtinių Tautų rezoliucijų. Visi manė, kad Irakas turi masinio naikinimo ginklų. Sadamas Huseinas nebuvo labai miela asmenybė. Dabar vykstančiame teisme iškyla faktai, kad jis naudojo masinio naikinimo ginklus - cheminį ginklą prieš savo paties žmones. Nemanau, kad daug žmonių, išskyrus tuos, kurie iš jo pelnėsi, apgailestauja, kad Huseinas buvo nušalintas nuo valdžios.
Dabar situacija tokia, kad reikia padėti Irako vyriausybei sėkmingai įsitvirtinti. Tik jie patys tai gali padaryti, JAV negali visko atlikti už juos. Tačiau JAV, Didžioji Britanija, Lenkija, Lietuva ir kitos šalys padeda jiems siekti tikslų. Mes turėtume būti šiek tiek kantresni. Visuomenėje, kuri neturėjo demokratijos istorijos, nuveikti dideli darbai. Prisiminkime, kaip gausiai irakiečiai ėjo balsuoti, nors ir buvo bauginami.
Prieš porą dienų "The Washington Post" vedamajame buvo cituojami Irako pareigūnai. Jie sako: "Duokite mums laiko. Mums reikia daugiau laiko. Mes manome, kad dirbame sėkmingai, bet nenustatykite jokių galutinių sprendimų terminų". Taigi irakiečiai nori mūsų paramos, ir mums reikia toliau juos remti.
Tačiau kiek ilgai? Juk JAV kariai ten žūva kiekvieną dieną.
Jie nežūva kiekvieną dieną. Tačiau, žinoma, pernelyg dažnai. Viską reikia balansuoti. Parama yra ne tik karinė. Irakiečiai turi žinoti, kad remsime juos parengdami pareigūnus, investicijomis ir pan. Yra daugybė paramos rūšių. Svarbu tai, kad kol jie eis demokratijos stiprinimo keliu, gerbs mažumų teises, žmogaus teises, mes juos toliau remsime.
"The Pew Research Center" birželio mėnesio apžvalgoje teigiama, kad staigus nuomonės apie JAV blogėjimas pastebimas net tarp tradicinių sąjungininkų - Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje. Didžiojoje Britanijoje neseniai atlikta apklausa parodė, jog net 83 procentai apklaustųjų mano, kad "JAV visiškai nerūpi, ką mano likęs pasaulis". Užsienio šalyse JAV užsienio politika vis plačiau suvokiama kaip agresyvi ir vienpusiška. Kodėl Jungtinių Valstijų įvaizdis pasaulyje (kartu ir Lietuvoje) paskutiniaisiais metais vis labiau tampa negatyvus?
Laimei, JAV įvaizdis Lietuvoje nėra toks blogas, kaip kai kuriose kitose šalyse. Manau, kad įvaizdis priklauso nuo daugybės klausimų. Galbūt mes nesugebėjome pakankamai paaiškinti, kodėl užėmėme tokią ar kitokią poziciją vienais ar kitais klausimais, kitos šalys ir jų gyventojai nesuprato.
Pavyzdžiui, klimato pokyčiai. Deja, nepasirašydami Kioto protokolo, nebuvome pakankamai iškalbingi, nors turėjome geriau paaiškinti mūsų sprendimo motyvus. Manau, kad laikui bėgant žmonės pradėjo geriau tai suprasti. Jie vis dar gali nesutikti su mumis, bet geriau supranta mūsų argumentus ir į juos įsiklauso. Mes nesame nusistatę prieš klimato pokyčių problemos sprendimą.
Manau, kad pastaraisiais metais mes geriau paaiškiname, kodėl priimame vienus ar kitus sprendimus, ir tai turėtų duoti geresnių rezultatų ateityje. Nemanau, kad situacija greitai pasikeis iš esmės, tam reikia daug laiko. Bet užsienio šalių vyriausybių nariai, su kuriais aš dirbau, daug aiškiau supranta JAV poziciją vienu ar kitu klausimu. Žinoma, jie gali nesutikti, tačiau nepriima taip negatyviai, kaip anksčiau.
O kaip su užsienio politika?
Tai platus klausimas. Pavyzdžiui, paimkime Iraką. Europos spaudoje buvo daugybė kritikos dėl mūsų pozicijos Irako atžvilgiu. Žmonės, pamiršta, kad viską patvirtino Jungtinių Tautų Saugumo taryba. Ne patį karą, bet visa tai, kas vyksta pasibaigus karo veiksmams. Ne visuomet įvertinami visi faktoriai.
Žmonės labai kritikuoja Izraelį dėl neseniai vykusio karinio konflikto su Libanu. Tačiau pamiršta, kad tai "Hezbollah" pagrobė du žydų kareivius, nuolat apšaudė Izraelį raketomis. Civilių aukų buvo abiejose sienos pusėse, bet kartais vaizdai būna skirtingi.
Kada bevizis - neaišku
Kada prognozuojate bevizį režimą į JAV Lietuvos piliečiams? Po kelių mėnesių, metų ar dešimtmečių?
Reiktų pasakyti, kad bevizio režimo programa pagrįsta tiksliomis nuostatomis. Kai kurių kriterijų šiuo metu Lietuva neatitinka. Per daug žmonių pažeidžia dabartinį vizų režimą - negrįžta namo pasibaigus jų turistinės vizos į JAV galiojimo laikui. Be to Lietuvoje JAV vizas gauna šiek tiek mažiau besikreipiančiųjų, nei nustatyta.
Reikalai sparčiai gerėja. Esu optimistas, manau, kad Lietuva ateityje atitiks reikalavimus, bet negaliu spėlioti kada.
Tačiau svarbiausia, kad dauguma lietuvių, besikreipiančių dėl vizos, šiuo metu ją gauna.
Gal JAV galėtų kiek pakoreguoti šiuos kriterijus, ypač tokioms šalims sąjungininkėms, kaip Lietuva?
Vienodi kriterijai taikomi visame pasaulyje. Žinoma, mes labai didžiuojamės būdami sąjungininkais su Lietuva. Tačiau mes nematome ryšio tarp šių dalykų ir vizų politikos.
Bet problema yra, galima sakyti, išspręsta. Kaip jau sakiau, dauguma besikreipiančių dėl vizos ją gauna.
Už kokius nuopelnus buvote tris kartus apdovanotas aukščiausiu JAV Valstybės departamento Garbės apdovanojimu?
Nuo 1989 iki 1991 metų dirbau ekonominių santykių su Lenkija, Vengrija ir Čekoslovakija srityje. Tais metais mes iš esmės pakeitėme ekonominius santykius su šiomis trimis šalimis. Taigi už darbą, kurį atlikau padėdamas pakeisti tuos santykius, buvau apdovanotas.
Antrą apdovanojimą gavau dirbdamas Vokietijoje dešimtojo dešimtmečio pradžioje už Urugvajaus raundo prekybos susitarimą.
Pirmąjį apdovanojimą gavau devintojo dešimtmečio viduryje už darbą ekonominių ryšių tarp JAV ir Jungtinės Karalystės klausimais.
Visais tais atvejais pavyko sėkmingai išspręsti konkrečias problemas.
Klaipėdoje - potencialas
Kokie pirmieji įspūdžiai apie Lietuvą ir jos žmones?
Įspūdžiai labai pozityvūs. Manau, kad Lietuva per praėjusius 15 metų nuveikė daugybę darbų, kuriais turėtų didžiuotis. Tačiau šįryt bendraudamas su studentais supratau, kad jiems istorija nebesvarbi, jie jau žvelgia į ateitį. Manau, kad tas jausmas, kad gali kažką pasiekti, pakeisti, pagerinti savo gyvenimą, yra jaudinantis.
Aš manau, kad jūs gyvenate nuostabioje šalyje. Didelių galimybių šalyje. O išsilavinę žmonės gali daug pasiekti.
Ko palinkėtumėte "Vakarų ekspreso" skaitytojams?
Pasiekti visko, ko trokšta. Ir labiau įvertinti tai, kas jau pasiekta. Kartais mes esame nekantrūs. Pamirštame atsigręžti ir pamatyti, kas jau įvyko. Šįryt po pokalbio su meru man tapo aišku, kad Klaipėdos miestas turi didžiulį potencialą. Mačiau, kaip uoste verda darbas. Klaipėdos laukia didelė ateitis, todėl linkiu puikios ateities ir visiems jūsų skaitytojams.
Džiugas LUKOŠEVIČIUS
Rašyti komentarą