Nors prezidentės patarėjai išsyk puolė tai neigti, kitoks variantas vargu ar įmanomas. Nebent - vėl mažumos Vyriausybė.
Kiti svarsto, kad taip elgdamasi šalies vadovė nori sumažinti Darbo partijos lyderių apetitą - kad šiems derybose dėl koalicijos atitektų kuo mažiau kėdžių.
Jau pirmadienį tapo aišku, kad valdžios postus besidalijanti dabartinė opozicija taip lengvai neatsitrauks. "Rinkomės mažesnę blogybę už konservatorius - Darbo partiją, ir jokių kompromisų čia nebus" - taip prezidentės pareiškimus pirmadienį vertino įtakingi kairieji.
Nei socialdemokratai, nei Rolando Pakso vedami partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai Darbo partijai "ne" nesiruošia sakyti. Priešingai. Pašalintasis prezidentas Rolandas Paksas aiškiausiai įvardijo koaliciją gimdančios trijulės nuostatą: svarbiausia - išlaikyti politinį stuburą.
Po D. Grybauskaitės pareiškimo apie tai, kad Darbo partija Vyriausybėje - nepageidaujam, kiek kitaip nei lig šiol prabilo ir premjeras, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Andrius Kubilius. Jis, žinoma, teigė remiąs prezidentės poziciją. Be to, A. Kubilius pakartojo, kad svarstytų socialdemokratų pasiūlymą kartu formuoti Vyriausybę. Žinoma, jei tokį gautų. Apie tai, kad kairiųjų ir dešiniųjų koalicijos idėja nė nesvarstoma, patvirtino ir konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis: "Ne, tokia tema turbūt nesvarstoma. Aš manau, kad ji nesvarstoma".
Socialdemokratai nori 8 ministrų?
Verdant aistroms dėl Darbo partijos dalyvavimo koalicijoje, trijų partijų vadovai tikino, jog kol kas nesvarsto, kaip bus pasiskirstyta ministrų portfeliais, nors politikos užkulisiuose jau kalbama, kad socialdemokratai pretenduotų į aštuonis (plius premjero kėdę), "darbiečiai" - į keturis, o "tvarkiečiai" - į du, rašo „Lietuvos rytas“.
A.Butkevičius vakar viešai tik patvirtino, kad kandidatas į finansų ministro postą, kurį kontroliuotų socialdemokratai, galėtų būti ir finansininkas, buvęs Vertybinių popierių komisijos pirmininkas Vilius Šapoka.
Užkulisiuose svarstytas ir vienas galimų kompromisų su prezidente variantas: Darbo partija lieka koalicijoje, bet teisiami jos lyderiai V. Uspaskichas ir V. Gapšys nepretenduoja į jokius aukštus postus. Kad mėgins įkalbėti dėl to partnerius, pirmadienį leido suprasti ir A. Butkevičius, tačiau Darbo partijos vadovas į tai sureagavo aštriai. "Mes neleisime "obezglavit" (išvertus iš rusų k. - "nukirsti galvą") Darbo partijos", - pyktelėjęs net gimtąją kalbą puolė vartoti V. Uspaskichas. Jis pridūrė, kad po tokių prezidentės akibrokštų pats pretenduos į Seimo pirmininko postą.
„Teoriškai viskas įmanoma, bet realiai – vargu. Abejoju, ar socialdemokratai pritartų koalicijai su konservatoriais. Jie su liberalais galėtų sudaryti bloką ir taptų koalicijos ašimi, o daugiausia balsų per rinkimus gavę socialdemokratai atsidurtų šešėlyje,“ - dienraščiui „Lietuvos rytas“ sakė Socialdemokratų partijos garbės pirmininkas Aloyzas Sakalas.
V.Mazuronis: rinkėjai Darbo partijai parodė pasitikėjimą
Esant įtemptai situacijai ramybę kol kas demonstruoja tik trečias ant plauko pakibusios rinkimų nakties koalicijos partneris - TT.
"Prezidentės, kaip šalies vadovės, nuomonė labai svarbi. Tačiau rinkėjai Darbo partijai parodė nemažą pasitikėjimą, todėl su jų nuomone taip pat būtina skaitytis", - dienraščiui „Lietuvos žinios“ sakė parlamentinės TT frakcijos seniūnas, partijos vicepirmininkas Valentinas Mazuronis.
Pasak jo, koalicija turi galvoti, kaip dirbti toliau, ruoštis perimti valstybės valdymą, nes prezidentės žodžiai apie DP partnerių planų nepakeitė. Esą LSDP, pametusi "tvarkiečius" ir "darbiečius", negalėtų susidėti su konservatoriais, nes šių partijų programinės nuostatos visiškai nesuderinamos, be to, rinkėjai, balsavę už socialdemokratus, dėl tokio žingsnio jaustųsi išduoti.
Vytautas Sinkevičius, Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Konstitucinės teisės katedros profesorius, remdamasis dar 1998-ųjų sausio 10-osios Konstitucinio Teismo sprendimu, teigė, kad pagal jį Lietuvos prezidentas neturi konstitucinių galių primesti ministrui pirmininkui ministrų kandidatūrų, nes Vyriausybė turi būti sudaryta iš tokių ministrų, kuriuos remia Seimo dauguma.
Rašyti komentarą