Į darbą neina, algą gauna

Į darbą neina, algą gauna

Seimo narių atsainus požiūris į posėdžių lankymą pradėjo badyti akis net patiems parlamentarams. Kaskart, gerėjant orams, Seimo posėdžių salėje parlamentarų gretos retėja. Esama net tokių Seimo narių, kurie dalyvauja vos ketvirtyje ar dar mažiau balsavimų. Ir gauna visą jiems priklausantį atlyginimą. Tai, kas samdomam darbuotojui atrodo nesuvokiama, Lietuvos Respublikos Seime - realybė. O iniciatyvos sugriežtinti reikalavimus lankomumui, kaip įprasta, stringa dėl pačių Seimo narių kaltės.

Seimo nariams labai sunku išbūti posėdžių salėje visą jiems priklausantį darbo dienos laiką. Tai galima pamatyti atsivertus bet kurį posėdžių darbotvarkės protokolą. Štai ketvirtadienį į plenarinį posėdį ryte užsiregistravo 99 Seimo nariai. Tačiau jau svarstant pirmąjį klausimą balsavo tik 96. Vidurdienį svarstant klausimus dalyvavo 79 Seimo nariai. Tiek pat jų užsiregistravo ir į vakarinį posėdį. Tačiau su kiekvienu svarstomu klausimu, publikos vis mažėjo, o pateikiant paskutinį įstatymo projektą tebuvo 60 Seimo narių. Iš 141.

Seimo narių aktyvumo statistika - iškalbinga: praėjusios sesijos metu daugiau kaip 75 proc. balsavimų dalyvavo vos 47 Seimo nariai. O Seimo nario, dalyvavusio visuose balsavimuose - nėra. Net pusėje balsavimų nedalyvavo beveik 40 parlamentarų.

Vienas iš prasčiausiai balsavimuose dalyvavusių - konservatorius Žygimantas Pavilionis, kuris visos sesijos metu iš vykusio 1201 balsavimo dalyvavo tik 290. „Vakaro žinių“ paklaustas, kodėl taip retai dalyvauja balsavimuose, politikas teisinosi, esą jis ne vietinių, o užsienyje gyvenančių lietuvių atstovas. „Esu vienas iš aktyviausių užsienio reikalų komiteto narių. Kadangi mane rinko Pasaulio lietuvių bendruomenė, labai dažnai važiuoju į susitikimus su jais. Man reikia su jais kalbėti ir juos pasiekti. Kol kas esu vienintelis, kuris pas juos važiuoja ir su jais kalba. Raginu visus Seimo narius tai daryti ir dalintis šia našta. Įstatymais užsienio politikos išspręsti negalima. Negalima sėdint Seimo salėje užmegzti pačių geriausių ryšių su Bundestago vadais. Dauguma užsienio politikos klausimų nėra susiję su įstatymų leidyba“, - paaiškino Ž.Pavilionis.

Parlamentaras tikino, jog visi jo nedalyvavimai posėdžiuose - dėl pateisinamos priežasties. Ir nors balsuoja jis retai, sako, neprieštarausiantis, jei bus priimtos nuobaudos tokiems nepavyzdingiems parlamentarams, kaip pats: „Pritariu. Drausmė yra svarbi. Taip yra visuose pasaulio parlamentuose. Net jeigu ir gaučiau nuobaudą, bet vykdyčiau veiklas, dėl kurių pasiaukojau arba tai būtų dvigubos pilietybės referendumo kampanija, geriau sumokėčiau iš savo kišenės, bet tikslą pasiekčiau. Mano tikslas yra teigiamas rezultatas, o kiek aš už tai sumokėsiu, nesvarbu. Žinojau, kur einu.“

O daugiau kaip 90 proc. balsavimų dalyvavęs Seimo narys Sergejus Jovaiša sako, kad suderinti papildomas veiklas su tiesioginiu Seimo nario darbu - įstatymų leidyba - tikrai įmanoma. Žinoma, viskas priklauso nuo požiūrio. „Kažkada turėjau gerą užsiėmimą - sportą. O sporte rungtynės prasideda ir baigiasi laiku. Tad ši savybė man tarsi įgimta, jos aš nelaužau. Manau, reikia suprasti, koks yra tiesioginis Seimo nario darbas, ir jį dirbti. Kiti su tiesioginiu darbu tapatina ir kitus dalykus, bet tai tų žmonių pasirinkimas. Kol lankomumas nėra labai griežtai reglamentuotas. Visuomet stengiuosi laiką suplanuoti taip, kad kiti reikalai darbui netrukdytų. Su žurnalistais pabendrauti arba kitiems dalykams laiko randu ir per pertrauką arba prieš posėdžius“, - sako S.Jovaiša.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentuoja frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Vytautas KAMBLEVIČIUS:

- Gyventojai turėtų žinoti - labai retas atvejis, kad Seimo posėdžių salėje būtų bent 130 Seimo narių, nors jų iš viso yra 141. Taip nutinka tik tokiuose balsavimuose, kai valdantiesiems labai reikia kažką „prastumti“. O paprastai balsavimuose dalyvauja žymiai mažiau parlamentarų. Tarkim, dienos pradžioje užsiregistruoja, pabūna valandą kitą ir dingsta. Vakarinio posėdžio pradžioje vėl užsiregistruoja, ir vėl dingsta. Atrodo, kad jis buvo visą dieną, nors iš tikrųjų - ne. Todėl net priėmimai vyksta ryte, beveik nėra vakarų, kad dalyvautų 71 Seimo narys, todėl būna neįmanoma įstatymų priimti.

Todėl užregistravau Statuto pakeitimą, kad Seimo narys privalėtų dalyvauti 75 proc. visų Seime vykstančių balsavimų arba jam būtų mažinamas atlyginimas. Jei dalyvavauja 60 proc. balsavimų - gauna 60 proc. atlyginimo. Apskaičiuoti paprasta ir viskas sąžininga. Tačiau buvau labai nustebęs, kai pagrindiniame projekto svarstyme Socialinių reikalų ir darbo komitete beveik vienbalsiai projektas buvo atmestas. Jam pritarė tik vienas komiteto narys. Niekas nenori lankyti posėdžių.

Tai tragedija ir gėda. Iš kolegų netgi sulaukiau kritikos, kad gal pasenau, jog tokius niekus teikiu. Valdantieji viešai skelbia, kad nori kelti Seimo prestižą. Bet kaip jį pakelti, jeigu niekas į darbą neina. Tad aš savo pataisos neatsiimu. Bus svarstymas posėdžio metu, kuriame aš kreipsiuosi į kolegas ir pirmiausia Seimo vadovybę. Gėda prieš žmones. Įsivaizduokite, kas būtų, jei koks kitas žmogus į darbą neateitų? Manau, Seimo narys taip pat negali sau to leisti.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder