Algirdo Brazausko vadovaujamos Vyriausybės sprendimas skubiai privatizuoti bendrovę "Klaipėdos laivų remontas", kurios teritorijoje yra Klaipėdos piliavietė, sukėlė ir Valstybinės paminklosaugos komisijos susirūpinimą.
Apie savo siūlymą sustabdyti pradėtą procesą ši komisija raštu informavo patį ministrą pirmininką bei uostamiesčio merą Rimantą Taraškevičių.
Kaip rašoma Vyriausybės bei Klaipėdos miesto savivaldybės vadovams adresuotame komisijos pirmininkės Gražinos Drėmaitės rašte, Valstybinė paminklosaugos komisija dar 1999 metais konstatavo, kad Klaipėdos pilies ir bastionų kompleksas yra paliktas be valstybės dėmesio.
Tuo tarpu uostamiesčio Savivaldybės pastangos skirti lėšų ir apsaugoti kultūros vertybes vertinamos palankiai.
Komisijos manymu, Vyriausybės noras perduoti AB "Klaipėdos laivų remontas" pagrindinį akcijų paketą Valstybės turto fondui (VTF) yra vienašališkas ir nepakankamai pagrįstas, nes nekilnojamosioms kultūros vertybėms tai gali turėti žalingų pasekmių. Mat VTF esąs prastas nekilnojamųjų kultūros vertybių valdytojas, neprižiūri ir nesaugo jo žinioje esančio nacionalinio kultūros paveldo, neskiria tam nė cento net ekstremaliais atvejais.
Todėl komisija pažymi, kad tęsiant Vyriausybės pradėtą procesą, neišvengiamai bus nuvertintas Klaipėdos miesto bendruomenės ir ne vienos kadencijos Klaipėdos miesto tarybos narių bei Savivaldybės tarnautojų triūsas, kuriuo buvo siekiama išsaugoti ir integruoti į Klaipėdos bendruomenės gyvenimą kultūros paminklą - Klaipėdos pilies ir bastionų kompleksą.
Be to, sumažės paveldo apsaugos ir jo integravimo galimybės, Klaipėdos miesto bendruomenė ir svečiai praras teisę į istoriškai susiformavusias Klaipėdos senamiesčio viešąsias erdves ir nekliudomą jų kultūros vertybių pažinimą bei neteks kitų jūrinio kultūros paveldo tradicijų puoselėjimo ir plėtojimo galimybių.
Todėl komisija siūlo sustabdyti skubotą ir neapgalvotą Klaipėdos piliavietės privatizavimą ir nekeisti iki šiol pakankamai efektyviai funkcionavusios sistemos blogesne.
Rašyti komentarą