Atlikti bausmės - tarsi išvykti atostogų

Atlikti bausmės - tarsi išvykti atostogų

Ar žinote, kaip praleisti savaitgalį ne namuose, pailsėti ir pavalgyti nemokamai? Paprasta - tereikia prieš tai nusižengti Lietuvos įstatymams. Jei vietoj baudos jums paskirs „atsėdėti“ tam tikrą parų skaičių, galėsite tai daryti savaitgaliais. Jei, žinoma, leis teismas. Gulėdami lovoje paskaitysite knygą, galbūt pažiūrėsite televizorių, pasivaikščiosite kieme, o pirmadienį it niekur nieko galėsite grįžti į darbą, susitikti su šeima ir artimaisiais.

Tiesa, nuo 2011-ųjų nusižengėliams nebegalima savarankiškai rinktis arešto vietoj paskirtos baudos, mat nubaustieji buvo ėmę tuo piktnaudžiauti, o valstybė pastebėjo, jog nuo to tik nukenčia šalies biudžetas. „Pasėdėti“ savaitgaliais nusikaltėliams, pasirodo, daug mieliau, negu mokėti keliatūkstantines baudas.

Šiuo metu už įvairius nusižengimus baudžiamiems asmenims vietoj paskirtos baudos galima rinktis viešuosius darbus. Tiesa, net ir pasirinkę pastaruosius, nuteistieji ne visada skuba jų atlikti. Administracinis areštas nustatomas ir skiriamas tik išimtiniais atvejais už atskirų rūšių administracinius teisės pažeidimus iki trisdešimties parų. Administracinį areštą skiria rajono (miesto) apylinkės teismas (apylinkės teismo teisėjas). Asmens, patraukto administracinėn atsakomybėn, prašymu, teismas gali paskirti administracinį areštą atlikti tik poilsio dienomis. Šiuo atveju teismas nustato terminą, per kurį asmuo privalo atlikti administracinį areštą.

Taigi, nusikaltimą padaręs žmogus, jei tik teismas suteikia tokią malonę, gali ir toliau įprastomis dienomis dirbti įprastus darbus, bendrauti su šeima, artimaisiais ir draugais, o nemalonumus areštinėje patirti tik poilsio dienomis, kai tai įprastam gyvenimui pernelyg netrukdo.

Tokia galimybė suteikta siekiant suvaldyti nedarbo lygį. Esą, jei žmogui paskiriamas 30 d. areštas, per tą laiką jis gali netekti darbo, o bedarbių Lietuvoje ir taip yra per daug. Tiesa, kai kurie yra įsitikinę, kad prie nuteistųjų sąlygų taikytis nereikėtų, o bausmės turėtų būti tokios, kurias jie tikrai pajustų.

Sąlygos pakenčiamos

Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Areštinės ir konvojaus skyriaus viršininkas Gražvydas Grigalionis tikina, jog Vilniaus areštinėje sąlygos yra blogos, planuojama statyti naują areštinę, tačiau tokioje areštinėje praleisti porą dienų tikrai neatrodo tragedija.

G.Grigalionio teigimu, nors areštinės sąlygos yra blogos, maitinimas yra geras, areštinės „svečiams“ leidžiama pasivaikščioti specialioje aikštelėje. Vaikščiodami nuteistieji gali atlikti gimnastiką, tačiau krepšinio aikštelės ar sporto salės nėra. Laisvalaikio sąlygos tokios, kokios gali būti leidžiant laiką areštinės kameroje „sėdint“.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Valdymo organizavimo skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio specialistai pridūrė, jog areštinėje galima turėti ir televizorių, tačiau jį prieš tai turi patikrinti pareigūnai. Taip pat nubaustiesiems galima gauti knygų. Nubaustas administraciniu areštu asmuo pats turi prisistatyti jo gyvenamąją vietą aptarnaujančio komisariato apylinkės inspektoriui, sutvarkyti čia kai kuriuos formalumus ir su gautais dokumentais vykti į areštinę atlikti bausmės. Bausmė gali būti atliekama „dalimis“, t. y. savaitgaliais, jei tokį nubausto asmens prašymą patenkina bausmę skyręs teismas. Kamerose paprastai yra dviaukštės lovos, stalas, po daiktų susidėjimo spintelę kiekvienam, taip pat kriauklė ir tualetas. Dušų kamerose nėra, į jį, esantį atskirai, kamerose esančius nuveda areštinės pareigūnai.

Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, vieno asmens išlaikymas policijos areštinėse vidutiniškai yra 50 litų per parą. Ši suma nepriklauso nuo asmens kategorijos, t. y. ar jis sulaikytas, suimtas ar areštuotas administracine tvarka.

Nereikia taikytis prie nusikaltėlių

Lietuvos filosofas, humanitarinių mokslų daktaras Krescencijus Stoškus įsitikinęs, jog galimybė vietoj baudos pasirinkti areštą, nebuvo toks jau blogas sumanymas.

„Juk ne visi turi iš ko tas baudas susimokėti. O ką su jais daryti? Juk paskirtos baudos mokėjimas taip ir nusikeltų ilgam laikui. O ką iš jų paimsi - mašinos dažniausiai vertos nedaug, o neretai ir tėvų nupirktos. Apskritai, svarbiausia yra bausmės neišvengiamumas“, - sakė K.Stoškus.

Tiesa, filosofas pripažino, jog viešieji darbai - daug geresnis variantas. Tokiu atveju nubaustasis bent jau kažkokiu būdu atiduoda skolą valstybei.

Kalbėdamas apie galimybę paskirtą bausmę atlikti tik poilsio dienomis, K.Stoškus buvo kategoriškas: „Turbūt tokį įstatymą priėmė nusikaltusiųjų bičiuliai. Gal jie ir patys mėgsta išgerti, daryti nusižengimus ir prisibijo didesnės bausmės? Varnas varnui juk akies nekerta. Matyt, kad galvoja apie save ir savo draugus.“

Filosofo teigimu, areštas tik savaitgaliais virsta pramoginiu dalyku, kurio būti neturėtų ir valstybė neturėtų taikytis prie nusikaltėlio gyvenimo sąlygų. „Tai nelabai panašu į bausmę. Kur tai matyta? Juk jei žmogus yra nubaustas, jis turi pajusti tos bausmės skonį. O bausmei skiriant vos po porą dienų per savaitę, ji įgauna visai kitokią prasmę“, - sakė K.Stoškus.

Filosofui keistai atrodo ir atliekančiųjų bausmę skundai gyvenimo sąlygomis: „Nereikia įsivaizduoti, kad Lietuvos nuteistieji turėtų gyventi tokiomis sąlygomis, kokios yra turtingų užsienio šalių areštinėse ir kalėjimuose. Žinoma, jei iš tiesų pažeidžiamos žmonių teisės, tai skųstis būtina, tačiau reikalauti minkštesnės lovos ar televizoriaus - ne.“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder