Nepadeda nei policija, nei kunigai - naivuoliai tiki tik sukčiais
Trečiadienio popietę į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 58 metų Marijampolės savivaldybės gyventojas. Susikrimtęs vyras pareigūnams pranešė, kad išvakarėse jo vienmetei žmonai paskambinęs ir ją apgavęs telefoninis sukčius iš banko sąskaitos pasisavino daugiau nei 34 tūkst. eurų.
Pasak pareiškėjo, nepažįstamas asmuo jo žmonai į mobiliojo ryšio telefoną paskambino lapkričio 1 d., apie 15 val. Nepažįstamasis moteriai prisistatė Prevencijos skyriaus pareigūnu, pasisakė neva savo pavardę ir vardą. Tariamas pareigūnas pašnekovę išgąsdino pasakęs, kad naudojantis jos banko sąskaita vykdomos galbūt neteisėtos operacijos - pinigai pervedinėjami į kitas sąskaitas.
Apsimetėlis moteriai paaiškino, kad, siekiant užkirsti kelią galimam sukčiavimui, nedelsiant reikalingi jos elektroninės bankininkystės prisijungimo kodai - esą šitaip dar bus įmanoma užblokuoti neteisėtas operacijas. Žinios apie banko sąskaitoje šeimininkaujančius nusikaltėlius šokiruota moteris tariamam pareigūnui padiktavo jo paprašytą konfidencialią informaciją. Apsimetėlis auką dar perspėjo, kad kitą dieną ji turinti atvykti į banką, kur jai bus išduoti nauji kodai.
Vėliau paaiškėjo, kad baigęs pokalbį telefoninis sukčius iš aukos sąskaitos į kitas dalimis tą pačią dieną pervedė net 34 325 eurus. Kaip jam pavyko pervesti tokią sumą ir neatsimušti į nustatytų limitų lubas? Policija neįvardija, kokiame banke esančia sąskaita naudojasi nukentėjusioji, tačiau „Vakaro žinios“ išsiaiškino, kad įvairiuose komerciniuose bankuose galimų piniginių operacijų limitai yra skirtingi. Štai viename iš bankų slaptažodžių kortelių turėtojai per dieną gali pervesti iki 290 eurų, per mėnesį - iki 1450 eurų. Tačiau žmonės, savo finansinių operacijų saugumui užtikrinti naudojantys ne slaptažodžių korteles, o elektroninį parašą arba generatorių, operacijų limitus nustato patys - kiekvienas pagal asmeninius poreikius. O jų poreikiams jokių ribų nėra.
Ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo pradėję Marijampolės apskrities teisėsaugininkai įtariamųjų kol kas nenustatė. Pareigūnai „Vakaro žinioms“ sakė, kad atliekami visi neatidėliotini veiksmai ir tikimasi, jog bent dalį nusikaltėlių į kitas sąskaitas pervestų pinigų pavyks išgelbėti.
Apie telefoninius sukčius ir jų taikomus metodus nuolat rašo žiniasklaida, tikinčiuosius iš sakyklų bažnyčiose įspėja kunigai, prevencinį darbą atlieka policija, bet lengvatikių medžiotojams vis dar pavyksta atrasti patiklių aukų. Pasak policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio, apie tokius atvejus būtina kalbėti, kad žmonės kuo mažiau tikėtų sukčių jiems brukamais pramanais. Ne paslaptis, kad telefoniniai sukčiai aukoms dažnai skambina iš įkalinimo įstaigų. Ar bent kiek užkardė juos pradėtos taikyti techninės priemonės - mobiliojo ryšio blokavimo įranga? „Efektas pastebimas: įkalinimo įstaigose įdiegus mobiliojo ryšio blokavimo įrangą, tokio pobūdžio nusikaltimų sumažėjo bent trečdaliu, - „Vakaro žinioms“ sakė E.Šileris. - Kada bus pasiektas absoliutus efektas? Deja, kol bus žmonių, tikinčių jiems paskambinusiais sukčiais, tol bus ir tokių nusikaltimų.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą