Baudžiamos tik prostitutės
Dingusių žmonių šeimų paramos centro tarybos pirmininkė Ona Gustienė apgailestauja, kad šiandienos visuomenėje prostitucija laikoma tik moters pasirinkimu, nors šioje nelegalioje veikloje dalyvauja ir vyrai. Už seksualinių paslaugų pirkimą Lietuvoje jie beveik nebaudžiami.
Pavyzdžiui, 2008 metais už vertimąsi prostitucija nubaustos 207 moterys ir tik 4 vyrai. 2012 metais - nubausta 500 moterų ir 11 vyrų. Vien per šių metų 4 mėnesius Vilniuje nubaustos 85 moterys ir tik vienas vyras.
„Mes manome, kad reikia pradėti diskusiją apie tai, kad prostitucijoje dalyvaujantys asmenys - vyrai ir moterys - yra nelygioje situacijoje. Kodėl nelygioje? Labai gerai žinome, kokia yra visuomenės nuomonė. Dėl prostitucijos dažniausiai kaltinamos moterys. Už prostituciją baudžiamos tik moterys, o vyrai yra niekuo dėti“, - kalbėjo O.Gustienė.
Anot jos, Lietuva - viena iš nedaugelio šalių, kurioje prostitutės yra baudžiamos. Šia veikla užsiimančios moterys atsiduria užburtame rate, iš kurio ištrūkti tampa labai sunku: jas baudžia teisėsauga, suteneriai, jų ieško antstoliai.
„Per 90 proc. prostitučių kontroliuoja suteneriai. Ką tai reiškia? Suteneriams dabartinė padėtis yra labai palanki. Moteris bijo pasiskųsti teisėsaugai, nes tuoj pat bus nubausta“, - sakė O.Gustienė.
Ji siūlo Lietuvai pasinaudoti Švedijos patirtimi. Šioje šalyje prostitucijos mastai sumažėjo, kai seksualinių paslaugų pirkimas buvo kriminalizuotas.
„Švedijos patirtimi remiantis galime pasakyti: prostitucija yra ne darbas, o žmogaus teisių pažeidimas. Prostitucija - tai smurtas prieš žmogų“, - teigė O.Gustienė.
RAGINIMAS. Pasak Prancūzijos asociacijos "Mouvement du Nid" vadovės Kler Kidet, būtina keisti visuomenės mąstymą, jog prostitucija yra tik ja užsiimančių moterų problema. Sauliaus Venckaus nuotr.
Dažniausi klientai - vedę vyrai
Prancūzijos asociacijos „Mouvement du Nid“ vadovė Kler Kidet (Claire Quidet) akcentavo, kad prostitucija - ne tik ja besiverčiančių moterų, bet visos visuomenės problema.
Ji pristatė Prancūzijoje atliktos studijos ir viešosios nuomonės tyrimo rezultatus. Tyrimo metu buvo apklausiami seksualines paslaugas perkantys vyrai. Siekta išsiaiškinti, kas jie tokie ir kodėl jie naudojasi prostitučių paslaugomis.
K.Kidet teigė, kad kai kurie klientų išsakyti faktai nustebino net pačius tyrėjus. Pavyzdžiui, dažniausiai galvojama, kad seksualines paslaugas perka vieniši, nedrąsūs vyrai, nemokantys užmegzti santykių su moterimis. Apklausa parodė, kad yra priešingai. Didžioji dalis prostitučių klientų buvo vedę ar turėjo nuolatinę, ilgalaikę partnerę.
Daugelis apklaustų vyrų taip pat teigė, kad prostitučių paslaugomis neliko patenkinti. Kai kurie dėl to kaltino pačias prostitutes, sakydami, kad jos neatlieka savo darbo taip, kaip turėtų.
Vyrai pripažino, kad pirkdami moterį jie iš tiesų siekė užmegzti tam tikrą ryšį. Kitaip tariant - prostitucijoje ieškojo to, ko rasti neįmanoma.
Pasak K.Kidet, nors ir nusivylę paslauga, vyrai vėl ryžtasi pirkti moterį, tikėdamiesi, kad situacija pasikeis ir santykiai su prostitute ims teikti malonumą. „Bet niekada nebūna geriau“, - užburto rato teoriją aiškino ji.
Be to, didelė dalis vyrų teigė, kad su žmonomis jie mylisi norėdami turėti vaikų, o iš prostitučių tikisi iškrypėliškų fantazijų tenkinimo.
Turi keistis viešoji nuomonė
Atsižvelgus į tyrimo rezultatus, prancūzų asociacija pradėjo kurti mokymo programą, skirtą mokytojams, socialiniams darbuotojams, asociacijų aktyvistams.
Jos tikslas - keisti jaunimo mąstyseną, padėti jauniems vyrams suvokti, ką tenka išgyventi prostitutės darbą dirbančioms moterims, kodėl jomis tampama.
„Laikas mums pasakyti visuomenei tiesą apie prostituciją: kad tai yra prievarta, kaip tai destruktyvu prostitucija besiverčiančioms moterims. Kai šie faktai taps plačiai žinomi, vyrams bus daug sunkiau mokėti moteriai už seksą“, - teigė K.Kidet.
Pasak jos, šiandieninėje teisėsaugos sistemoje nėra lygybės - tie, kas moka pinigus, gali daryti ką nori, o baudžiama yra auka.
„Vienoje pusėje viešpatauja galia ir kontrolė, kitoje pusėje - bejėgiškumas“, - K.Kidet antrino Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro vadovė Dalia Puidokienė.
Psichologė sako, kad moters kelio į prostituciją priežastys yra kur kas gilesnės nei tik pinigų trūkumas: „Moterų patirtys rodo, kad joms trūko saugumo, artimo santykio, ryšio, besąlygiškos meilės“.
Rašyti komentarą