Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių apskrities skyrius kartu su miesto apylinkės prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje, kai iš valstybinio socialinio draudimo fondo buvo pasikėsinta neteisėtai gauti beveik 1 mln. litų motinystės bei motinystės (tėvystės) pašalpų.
Tai viena didžiausių FNTT atskleistų sumų, kai kaltinamieji siekė apgaule įgyti valstybės lėšų.
Tyrimo duomenimis, anksčiau 8 kartus teistas kaunietis A. L. 2007 m. įsigijo Šiauliuose registruotą kurjerio paslaugas teikiančią bendrovę "ŠK". 34-erių kaltinamasis A. L., tapęs įsigytos bendrovės vadovu, tais pačiais metais susitarė su 10 besilaukiančių kauniečių dėl jų tariamo įdarbinimo kurjerio paslaugas teikiančioje bendrovėje.
Surinkta duomenų, kad vadybininkėmis įdarbintos moterys žinojo, jog šioje bendrovėje jokio realaus darbo nedirbs ir darbo užmokesčio negaus. Dalis jaunų nėščių moterų niekur iki tol nedirbo ir nebūtų turėjusios teisės gauti motinystės pašalpų, dalis dirbo, tačiau norėjo didesnių pašalpų.
Įdarbinęs moteris, kaltinamasis Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Šiaulių skyriui pateikė pranešimus apie apdraustųjų (bei atleistųjų) valstybinio socialinio draudimo įmokas, kuriuose įrašė melagingus duomenis apie moterims apskaičiuotus darbo užmokesčius.
Pranešimuose kaltinamasis nurodė, kad nėščios moterys gavo iki 23 tūkst. litų darbo užmokesčio per ketvirtį, t. y., iki 7 tūkst. litų per mėnesį. Pagal tokius melagingus duomenis realiai nedirbusioms moterims Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Šiaulių skyrius apskaičiavo nuo 23 tūkst. iki 30 tūkst. litų motinystės pašalpų už nėštumo ir gimdymo laikotarpį, o dar didesnės sumos - nuo 100 tūkst. iki 120 tūkst. litų motinystės (tėvystės) pašalpų - būtų mokamos, iki vaikui sueis dveji metai.
Išaiškinta, kad Valstybinio socialinio draudimo fondui padaryta daugiau nei 540 tūkst. litų žala, o beveik 370 tūkst. litų motinystės (tėvystės) pašalpų kaltinamosioms nebuvo išmokėta, nes pradėjus ikiteisminį tyrimą pašalpų mokėjimas nutrauktas.
Nusikalstamų veikų organizatorius 3 moterims buvo nurodęs atsidaryti sąskaitas bankuose ir pasiimti naujas banko mokėjimo korteles bei perduoti darbdaviui, kad jis galėtų gryninti į moterų sąskaitas pervedamas pašalpas. Jis nėščioms moterims duodavo iki 1 tūkst. litų per mėnesį, likusius pinigus pasiimdavo pats.
Dar ikiteisminio tyrimo metu viena įtariamoji atlygino "Sodrai" padarytą žalą, prisipažino nusikaltusi. Ikiteisminis tyrimas dėl jos buvo nutrauktas.
FNTT tyrėjai išaiškino, kad A. L. ne tik sukčiavo motinystės pašalpomis - įsigijęs bendrovę "ŠK", nemokėjo mokesčių Valstybinei mokesčių inspekcijai, 2008 m. neteikė pridėtinės vertės mokesčio deklaracijų, nepateikė metinės pelno mokesčio deklaracijos už 2007 m. 2009 m. UAB "ŠK" buvo iškelta bankroto byla.
Vos 9 klases baigęs bendrovės vadovas A. L. kaltinamas ne tik sukčiavęs stambiu mastu, bet ir dokumentų klastojimu, aplaidžiu apskaitos tvarkymu, netikrų mokėjimo instrumentų, skirtų atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, gaminimu ar neteisėtu disponavimu. Kaunietis A. L. kaltinamas dėl 34 nusikalstamų veikų padarymo, o 9 kaltinamosios - dėl 44 nusikalstamų veikų epizodų.
Dėl A. L. padarytų nusikalstamų veikų dar yra atliekami 3 ikiteisminiai tyrimai, 3 baudžiamosios bylos šiuo metu nagrinėjamos teismuose.
Rašyti komentarą