Tikriausiai dauguma mokytojų ir tėvų pritartų, kad besaikis modernių komunikacijos priemonių naudojimas, knygų neskaitymas lemia raštingumo mažėjimą. „Šlubuoja“ ne tik rašyba – labai sumenko mokinių gebėjimas kurti ir suprasti tekstus, kalbėti viešai, atsirinkti informaciją, ją interpretuoti. O juk tai vienas iš svarbiausių gebėjimų, esminis tolimesniam mokymuisi ir asmeniniam augimui. Todėl labai džiaugiamės, kad Klaipėdos Gedminų progimnazija dalyvauja programos „Erasmus+“ projekte „Learning Differently!“ (vyksta 2018–2020 m.), kuriuo siekiama geriau suprasti ugdymo įvairovę, pasidalyti gerąja patirtimi ir ją praktiškai pritaikyti, ugdant mokinių skaitymo ir rašymo gebėjimus įvairių dalykų pamokose.
Projekte dalyvaujantys 5 šalių (Bulgarijos, Kroatijos, Lenkijos, Rumunijos ir Lietuvos – Klaipėdos Gedminų progimnzijos) mokytojai bei mokiniai kartu kuria lanksčią daugiakultūrę gerosios patirties elektroninę priemonę, skirtą rašymo ir skaitymo gebėjimas ugdyti įvairių dalykų pamokose. Tiek tarptautinėse mokytojų patirties pasidalijimo veiklose, tiek tarptautinių mokinių mokymosi veiklų metu pristatomi ir praktiškai išbandomi inovatyvūs metodai, strategijos bei priemonės, kartu kuriama, ieškoma paveikiausių būdų mokytis.
Projekto veiklos nuolat vyksta partnerėse mokyklose: įvairių dalykų pamokose taikomi metodai, strategijos bei būdai, padedantys mokiniams ugdytis skaitymo, rašymo gebėjimus, kūrybiškumą. Mokiniai, mokytojai ir tėvai kuria kinestetines mokymo(si) priemones, kurios padeda mokytis įdomiau, paveikiau. Mūsų progimnazijos mokiniai, padedami mokytojų bei tėvų, per pirmuosius projekto vykdymo metus sukūrė mokomuosius žaidimus bei priemones: „Frazeologizmų bokštai“, „Kalbos dalys“, stalo žaidimą „Lietuvių kalbos gramatika“, domino „Žodžių daryba“, kūrybinėms tekstų kūrimo užduotims skirtas „Įkvėpimo korteles“, „Įdomiuosius kubus“, citatų rinkinius, sinonimų krepšelius, žaidimą „Alias. Lietuvių kalba ir literatūra 5–8 kl.“ Taip pat ne tik mokytojai, bet ir mokiniai kartu mokosi dirbti su IT programomis, įrankiais, kuria interaktyvias užduotis. Visos šios priemonės išbandomos ne tik mokykloje, bet ir pristatomos kitų mokyklų mokiniams bei mokytojams. Labai didelis dėmesys projekte skiriamas mokinių kūrybiškumo ugdymui – mokiniai, išbandydami įvairius mokymo metodus, noriai atlieka kūrybinius darbus. Taip pat kuriamos edukacinės erdvės.
Projekto partneriai labai aktyvūs, siūlo išbandyti jų sukurtas mokymo(si) priemones, prisidėti prie jų kūrimo. Taip buvo sukurtas didelis rinkinys „Traiding cards“. Mokomąsias korteles visų šalių mokiniai išmoko kurti Rumunijoje vykusios mokymo(si) veiklos metu, darbą mokiniai pratęsė grįžę į savo mokyklas. Kortelės buvo rengiamos pagal temines kategorijas: žymiausios šalies vietos, įžymūs žmonės, tradiciniai patiekalai, svarbiausi istoriniai, kultūriniai įvykiai. Kortelių kūrimas padėjo mokiniams mokytis tikslingai atrinkti informaciją, geriau pažinti kitų šalių kultūrą, istoriją, taip pat ugdytis kūrybiškumą, nes šios kortelės naudojamos kuriant tekstus.
Klaipėdos Gedminų progimnazijoje vyko pirmasis partnerių mobilumas – mokytojų mokymosi veikla, kurios metu mokytojai ne tik stebėjo, bet ir dalyvavo įvairių dalykų pamokose, aktyviai kartu veikė kūrybinėse dirbtuvėse: praktiškai išbandė mokymo metodus, iš įvairių medžiagų kūrė mokymo(si) priemones, planavo edukacines erdves, rengė pamokų planus.
Mokiniai, vykstantys į tarptautines mokymo(si) veiklas (veiklos vyko Rumunijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje), mokosi taip pat labai aktyviai, nes pamokos, kūrybinės dirbtuvės, kitos veiklos yra labai įdomios, naujos (mokiniai patys sukūrė tekstus ir įgarsino animacinį filmuką, naudojant profesionalią įrangą!). Lankydamiesi šalių svarbiose istorinėse, kultūrinėse vietose mokiniai susipažino su šalies liaudies legendomis, atliko kūrybines užduotis, taikydami įvairias teksto suvokimo ir kūrimo strategijas.
Grįžę iš mokymo(si) veiklų jaunieji gedminiečiai veda pamokas kitų klasių mokiniams: jie kviečia išbandyti naujus mokymo metodus, būdus, būtinai pateikia interaktyvių užduočių, parengtų su programomis, kurios buvo pristatytos tarptautinių mokymo(si) veiklų metu. Tokiu būdu ne tik išbandomi projekto metu atrasti mokymo(si) metodai, priemonės, bet mokiniai paragauja ir mokytojo duonos.
Projekto metu bus sukurtas metodinis el. leidinys „Mokau(si) kitaip“ (pamokų planai, projekto metu sukurtos mokymo(si) priemonės, metodai, interaktyvios užduotys), el. leidinys „Erdvė augti“ (partnerėse mokyklose sukurtos edukacinės erdvės), kūrybinių mokinių darbų almanachas. Nepaprastai džiaugiamės jau atliktų projekto veiklų vertinimo klausimyno atsakymais: jie parodė, jog projektas yra labai naudingas bei prasmingas ir mokiniams, ir mokytojams. Tikimės, kad ši vertinga patirtis bus išbandyta ir kitose Europos mokyklose.
Rašyti komentarą