I. Spėčiutės teigimu, didelio cukraus kiekio suvartojimo žala yra akivaizdi – šis produktas kenkia daugeliui organizmo sistemų: virškinimo traktui, širdies ir kraujagyslių sistemai, odos būklei ir bendram organizmo tonusui. „Visas žmogaus organizmas yra susijęs, tad jeigu neigiamas poveikis pasireiškė vienoje sistemoje, tai po kažkiek laiko poveikis bus matomas ir kitoje“, – pastebi medikė.
Organizmas perspėja pats
Pasak šeimos gydytojos, cukrus itin pavojingas genetinį polinkį susirgti cukriniu diabetu bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis turintiems asmenims.
„Genetika lemia 20 proc., o visa kita priklauso nuo paciento veiksmų. Todėl jei genetinį polinkį šioms ligoms turintys asmenys ne tik vartoja per daug cukraus, bet ir mažai juda, išgeria nepakankamai vandens, patiria daug streso, jau ankstyvajame amžiuje gali pasireikšti medžiagų apykaitos sutrikimų, didėti tiek cukraus, tiek cholesterolio, skydliaukės hormonų, šlapimo rūgšties rodikliai“, – tvirtina Slengių „MediCA klinika“ gydytoja.
Kai kurių tyrimų duomenimis, nesaikingas cukraus vartojimas didina ir onkologinių ligų, pavyzdžiui, storosios žarnos vėžio atsiradimo tikimybę. Nors šie tyrimai nėra iki galo pagrįsti, tačiau, šeimos gydytojos I. Spėčiūtės nuomone, cukraus vartojimą galima sieti su didesne tokių ligų rizika, nes netaisyklingai besimaitinantys žmonės dažnai taip pat turi žalingų įpročių ir nepakankamai juda – visa tai daro didelę įtaką bendrai organizmo būklei.
Gydytoja pastebi, kad egzistuoja tam tikri požymiai, liudijantys, kad žmogus suvartoja per daug cukraus, tai – dažnos grybelinės infekcijos, lėtinės infekcijos šlapimo takuose ar nosiaryklėje, įvairūs odos susirgimai – nuo bėrimo iki sausos, sudirgusios ar paraudusios odos. Taip pat – energijos trūkumas ir suvalgius saldumyną atsirandantis staigus jos perteklius, vėliau pereinantis į lėtinį nuovargio sindromą. Apie cukraus perdozavimą gali įspėti ir raumenų įtampa bei įvairūs skausmai kaklo, nugaros, rankų, kojų srityse.
Sveika mityba – nuo mažų dienų
Norintiems geriau jaustis ir gyventi sveikai, gydytoja pataria atsisakyti pridėtinio cukraus ir vengti kai kurių mažai maistinės vertės turinčių produktų.
„Pirmiausia reikėtų atsisakyti visų gazuotų gėrimų, kuriuose yra labai daug cukraus. Taip pat rekomenduočiau cukrumi nesaldinti kavos ir arbatos bei valgyti kiek įmanoma mažiau kepinių. Norintiems maitintis sveikai derėtų išsiugdyti įprotį skaityti produktų etiketėse nurodytą sudėtį ir rinktis tokius gaminius, kuriuose yra mažiausiai pridėtinio cukraus. Ir, žinoma, stengtis dažniau patiems gaminti maistą, nes pusfabrikačiuose yra gausu ne tik cukraus, bet ir kitokių organizmui žalingų medžiagų“, – pastebi I. Spėčiūtė.
Kasdien rekomenduojama suvartoti ne daugiau 25 g arba 5 arbatinių šaukštelių pridėtinio cukraus. „Žinoma, geriausia pridėtinio cukraus išvis nevartoti ir nekeisti jo į kitus saldiklius“, – sako Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja I. Spėčiūtė.
Gydytoja pastebi, kad organizmui gali būti žalingi ir daug savyje natūraliai cukraus turintys produktai – vaisiai, sultys, pienas. Todėl būtina tokius produktus vartoti saikingai ir stebėti savo organizmo reakciją.
„Piene esančioje laktozėje yra cukraus, o laktozė neretai sukelia virškinimo sutrikimų, pilvo pūtimą, mažina darbingumą. Todėl reikėtų stebėti, ar pavartojus pieno produktų neatsiranda minėti simptomai. Jei vis dėlto jie pasireiškė, derėtų sumažinti pieno vartojimą ar net jo atsisakyti“, – pataria medikė.
Pasak I. Spėčiūtės, itin svarbu, kad sveikai maitintųsi tiek suaugę, tiek vaikai – nuo mažų dienų susiformavę įpročiai gali turėti lemiamos įtakos visam gyvenimui.
„Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra iki 20 proc. nutukusių ir antsvorį turinčių vaikų, dėl to yra itin svarbu nuo pat vaikystės formuoti sveikos mitybos įpročius. Bėgant metams ir nekeičiant netinkamos mitybos, tas svoris tik didėja. Kuo ilgiau netaisyklingai maitinamasi, tuo tampa sunkiau tuos įpročius pakeisti, – tikina šeimos gydytoja, – Tačiau svarbu atkreipti dėmesį ne tik į mitybą, bet ir išgerti pakankamai vandens, kokybiškai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems ir leisti laiką gryname ore. Sveikas gyvenimo būdas yra svarbu kiekviename amžiaus tarpsnyje.“
Rašyti komentarą