Priklausomybės ligų centro kaimynystė įžiebė konfliktą
Specialistai teigia, kad paslaugos nepilnamečiams yra reikalingos - dabar jie Klaipėdoje specializuotos pagalbos negauna ir yra priversti vykti į Kauną arba Vilnių. Planui įkurti specializuotą įstaigą uostamiestyje pritarė ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Paupiškiai, atsitiktinai sužinoję apie planuojamą jų kaimynystėje įkurti gydymo įstaigą, pyksta, kad tokie planai nebuvo derinti su gyventojais.
Gyventojai jaučiasi ignoruojami
Pirmadienį vykusiame gyventojų, Klaipėdos miesto savivaldybės, Priklausomybės ligų centro, Sveikatos apsaugos ministerijos, Turto banko atstovų susitikime asociacijos Paupių bendruomenės pirmininkė Regina Baguckienė tikino, kad žinia apie planuojamą įkurti gydymo įstaigą nuo gyventojų buvo slepiama.
Tai esą pavyko sužinoti atsitiktinai, vos prie porą savaičių.
Jaunystės g. 4 esančiame beveik 5 tūkst. kv. m ploto pastate anksčiau buvo Klaipėdos valstybinės kolegijos bendrabutis.
Dalis pastato šiuo metu yra privatizuota, ten gyvena daugiau nei 22 šeimos. Dalyje veikia Paupių pirminės sveikatos priežiūros centras.
Likusi dalis yra perduota Turto bankui - būtent šios dalies pirmame aukšte, apie 380 kv. metrų plote, planuojama įkurti dienos stacionarą nepilnamečiams.
„Gyventojai turi teisę žinoti, kas atsikrausto, ir turi teisę turbūt pareikšti nuomonę, ar nori tokios kaimynystės“, - kalbėjo R. Baguckienė.
Jos teigimu, gyventi šalia tokios gydymo įstaigos taps nesaugu.
Paupių seniūnaitė Rasa Arcišauskienė vardijo, kad ne tik pastate, bet ir šalia jo gyvena nemažai žmonių.
„37 metrai nuo jo statomas gyvenamasis trijų aukštų namas, apie 90 metrų atstumu yra penkiaaukščiai gyvenamieji namai ir dviaukštis namas, apie 45-70 metrų atstumu yra Klaipėdos valstybinė kolegija“, - vardijo R. Arcišauskienė.
Seniūnaitės teigimu, eismas Jaunystės gatve yra intensyvus, ypač piko metu. Problemų, pasak R. Arcišauskienės, gali kilti ir dėl centro lankytojų automobilių statymo.
Seniūnaitė teigė, jog turima žinių apie didesnius Priklausomybės ligų centro planus. Esą jau šį rudenį pirmame aukšte užbaigus remontą įsikurs vaikų ir jaunimo gydymo centras, o antrame-penktame aukštuose bus vykdomas kapitalinis remontas ir bus regioninis stacionaras suaugusiesiems.
„Ar teisiniai dokumentai tikrai nereikalauja supažindinti gyventojų su gyvenamajame rajone steigiama tokia įstaiga? Ar bus užtikrinta gyventojų ramybė ir nepažeidžiamumas?“ - klausimus kėlė seniūnaitė.
Jos nuomone, tokios įstaigos turi būti aptvertos, įkurtos atokiau nuo gyvenamųjų namų, įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.
R. Arcišauskienė siūlė pagalvoti apie tokios įstaigos įkūrimą Klaipėdos ligoninių miestelyje arba Švėkšnoje, kur veikia Klaipėdos jūrininkų ligoninės Psichiatrijos ligų departamentas. Buvo paminėtos ir buvusio policijos komisariato Jūros gatvėje patalpos.
Emocingai į susiklosčiusią situaciją reagavo ir gausiai susirinkę paupiškiai.
Kalbėjusi dviejų vaikų mama išsakė nuomonę, kad priklausomybių turintys paaugliai gali būti pavojingesni už suaugusiuosius, ir kad išleisti vienus vaikus į autobusų stotelę, esančią būtent prie minėto pastato, bus nesaugu.
Kitas paupiškis rėžė, kad toks centras šioje vietoje niekada nebus atidarytas, esą gyventojai gyva grandine apjuos pastatą ir neleis vykdyti tokių darbų.
„Tvarkome rajoną, gražiname aplinką, kad sukurtume gyventojų centrą, o ne priklausomybių ligų centrą“, - kalbėjo pasipiktinęs paupiškis.
POZICIJA. Paupių seniūnaitė Rasa Arcišauskienė (kairėje) ir Paupių bendruomenės vadovė Regina Baguckienė teigė ginsiančios gyventojų poziciją, kad tokiai įstaigai jų kaimynystėje - ne vieta.
Paslaugos reikalingos
SAM Psichikos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Ugnė Širvinskaitė kalbėjo apie tai, kad vaikai ir jaunimas yra linkę eksperimentuoti su psichoaktyviomis medžiagomis, tad ministerija mato poreikį plėsti pagalbos jiems prieinamumą.
Specialistės teigimu, ministerijoje buvo sudaryta ekspertų darbo grupė, parengtas ir pernai patvirtintas priemonių planas. Viena iš priemonių - Klaipėdoje atidaryti regioninį centrą vaikams ir paaugliams.
„Vaikų dienos centro paslaugos teikiamos šeimoms savanoriškai. Jie atvyks ryte ir išvyks namo popiet. Šeštadieniais ir sekmadieniais skyrius nedirbs“, - informaciją pristatė U. Širvinskaitė.
Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo direktorė Vaida Karulaitienė kalbėjo, jog labai apmaudu, kad gydymo įstaigos atsiradimas yra įvardijamas kaip didžiulė nelaimė.
"Planuojama steigti vaikų ir jaunimo dienos stacionarą, kuris turės tik 10 vietų.
14-18 metų jaunimas ateis tėvų lydimi, kai kurie atvažiuos patys. Su jais bus dirbama, teikiama kompleksinė pagalba.
Nėra taip, kad tie vaikai niekieno nekontroliuojami kažkur vaikščios ir darys žalą", - planus aiškino V. Karulaitienė.
Pasak jos, yra tokios pagalbos poreikis, nes dabar ji teikiama tik Kaune ir Vilniuje. Tad Klaipėdos regiono jaunuoliai, kuriems reikalinga specialistų pagalba, vietoje jos negauna.
V. Karulaitienė teigė, kad, ieškant vietos tokiam skyriui atidaryti, Turto bankas pasiūlė patalpas buvusiame bendrabutyje Jaunystės g.
Šiuo metu patalpose, pasak filialo vadovės, daromas kosmetinis remontas, tvarkoma elektros instaliacija, kad būtų galima vykdyti veiklą.
Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata tikino, kad Klaipėdos miesto savivaldybė jau daug metų kėlė klausimus, kodėl nėra teikiama pagalba šeimoms, kuriose augantys vaikai turi elgesio problemų, bando vartoti ar vartoja psichoaktyvias medžiagas.
"Viskas, ką galėdavome pasiūlyti - vežti vaikus į Kauną arba Vilnių. Tada kildavo kelionės apmokėjimo klausimas, nes važinėti tėvams sudėtinga.
Paauglių psichiatrai taip pat kelia klausimą, kodėl Klaipėdos regione nėra pagalbos. Vyriausybė apsiėmė spręsti šią problemą ir numatė atitinkamas priemones", - aiškino E. Subata.
Užkirsti kelią priklausomybei
„Kalba eina ne apie priklausomus žmones, o apie vaikus, kuriems tik atsiranda ta problema. Drįsčiau teigti, tai yra didelis ir reikšmingas žingsnis užkertant kelią priklausomybės atsiradimui“, - apie planus įkurti tokį dienos stacionarą sakė Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyr. gydytojas, Klaipėdos savivaldybės narkotikų kontrolės komisijos pirmininkas Aleksandras Slatvickis.
Jo nuomone, nesuprantamas kilęs ažiotažas ir pasipriešinimas.
„Belieka tik apgailestauti, kad žmonės nepakankamai informuoti. Manau, reikėtų pasikliauti specialistų nuomone, nes kalbama apie sveikatos priežiūros paslaugas, kurias teikia sveikatos priežiūros srities darbuotojai“, - teigė A. Slatvickis.
Jis patikino, kad pacientai demonizuojami be reikalo - tai normalūs žmonės, kurie turi priklausomybę.
"Mes juk nedemonizuojame žmonių, kurie rūko. Juk rūkymas irgi yra priklausomybė. Kalbant apie dienos stacionarą, kurį planuojama atidaryti, pacientai būtų paaugliai, kuriems atsirado problema dėl psichoaktyvių medžiagų vartojimo, o priklausomybės dar nėra.
Kaip vienas ilgamečių specialistų šioje srityje drįstu teigti, kad priklausomų vaikų Lietuvoje beveik nėra, bet yra vaikai, kurie vartoja ir pradeda piktnaudžiauti.
Kuo anksčiau mes jiems suteiksime pagalbą, tuo geriau bus visuomenei ir visiems gyventojams, taip pat ir Paupių gyventojams", - komentavo psichiatras A. Slatvickis.
PASLAUGOS. „Nėra taip, kad tie vaikai niekieno nekontroliuojami kažkur vaikščios ir darys žalą“, - paaiškinti, kokios paslaugos bus teikiamos, bandė Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo direktorė Vaida Karulaitienė. Virginijos KESMINĖS nuotr.
Bus ar nebus stacionaras suaugusiems?
Turto banko Valstybinių kompetencijų departamento vadovas Algirdas Stumbrys teigė, kad bendrabutis iš Klaipėdos valstybinės kolegijos buvo perimtas 2020 metais.
Pernai lapkritį Turto bankas gavo Priklausomybės ligų centro kreipimąsi dėl patalpų poreikio Klaipėdos mieste.
„Išskyrus Jaunystės g. 4, Turto bankas savo žinioje laisvo nekilnojamojo turto pagal poreikį neturi“, - sakė A. Stumbrys.
Jo teigimu, Priklausomybės ligų centrui buvo pasiūlyta įvertinti patalpas, o jei jų būtų buvę atsisakyta, jos būtų teikiamos parduoti aukcione.
Šiuo metu pagal panaudos sutartį Priklausomybės ligų centrui yra perduota dalis pirmo aukšto patalpų, 377 kv. m.
Ateityje, jei būtų poreikis, pasak A. Stumbrio, centras turėtų teisę įsivertinti likusios vietos pritaikymo galimybę savo veiklai.
Didžiausia paupiškių baimė - kad „įkėlus koją“ į bendrabutį su dienos stacionaro skyriumi vaikams, palengva čia atsiras kelių aukštų regioninis priklausomybės ligų centras suaugusiems.
Tokį centrą anksčiau planuota statyti Bangų gatvėje, tačiau, sulaukus gyventojų pasipriešinimo, projektas pristabdytas.
Vis dėlto E. Subata teigė, kad šio projekto neatsisakoma ir toliau siekiama įkurti centrą Bangų gatvėje.
"Neatsisakyta to projekto, jis toliau vykdomas. Buvo išklausytos gyventojų pastabos, į jas atsižvelgiant pildomos sąlygos, kad būtų gautas statybos leidimas.
Ten numatomos 44 stacionaro lovos, kurias planuojama perkelti iš patalpų Taikos prospekte.
Vaikų dienos stacionaras pagal planą Paupiuose kuriamas laikinai.
Pavykus užbaigti projektą Bangų g., vaikų dienos stacionaras būtų iškeltas į vienas iš esamų dabartinių filialo patalpų", - dėstė E. Subata, pridūręs, kad jei Bangų g. projektas bus įgyvendintas, vaikų dienos stacionaras Paupiuose veiktų apie 2-3 metus.
„Šiuo metu tokių planų nėra“, - apie galimybę Jaunystės gatvėje įkurti kelių aukštų regioninį gydymo centrą sakė E. Subata.
Klaipėdos savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė sakė, kad kai iš Paupių bendruomenės pradėjo sulaukti užklausų, kas bus steigiama buvusiame bendrabutyje, Savivaldybė dar neturėjo informacijos.
"Nuo 2020 metų buvo diskusijos tarp specialistų, įstaigų dėl paslaugų plėtros, kad paslaugos būtų prieinamos.
Tačiau prasidėjus gyventojų paklausimams kreipėmės į centro steigėją, Sveikatos apsaugos ministeriją, su prašymu pateikti visą informaciją raštu, oficialiai.
Kol kas oficialios visos informacijos, raštiškos, nesame gavę, laukiame šitos informacijos", - sakė R. Perminienė.
Kompromisų nenori
Susitikimo metu nuspręsta kurti derybų grupę, kuri bandys suderinti gyventojų ir įstaigų interesus.
Paupių bendruomenės pirmininkė R. Baguckienė „Vakarų ekspresui“ teigė, kad tokios grupės sudarymas yra labai mažas žingsniukas.
"Labai svarbu, kad visos atsakingos įstaigos, kurios prisidėjo prie to, jog atsirastų pas mus Priklausomybės ligų centras, išgirdo gyventojų nuomonę.
Iki šiol nei gyventojai galėjo pasakyti savo nuomonės, nei klausė mūsų kas. Dabar aš tikiuosi, kad sėsime prie bendro stalo ir bandysime kalbėtis.
Mūsų pozicija aiški, nes atstovausime visiems Paupių rajono gyventojams. Jų pozicija yra „ne“, mes to ir sieksime", - pabrėžė R. Baguckienė.
Jei būtų siūlomas kompromisas, pavyzdžiui, pirmame aukšte įkurti dienos stacionarą vaikams su sąlyga, kad kituose aukštuose nebus stacionaro suaugusiems, bendruomenė organizuotų gyventojų apklausą.
"Gyventojų nuomonė bus svarbiausia. Nors aš manau, kad gyventojai nepritars net kompromisui.
Bent jau taip manau iš šiandienos ir ankstesnių dienų visų pasisakymų, nes visas tas dienas bendravau su gyventojais", - kalbėjo Paupių bendruomenės vadovė.
R. Baguckienė teigė, kad gyventojų pasipriešinimą didina ir išgirsta informacija, kad iki mėnesio pabaigos esą planuojama pasirašyti dokumentus dėl likusių patalpų perdavimo centrui.
„Šiandien to atsakymo nesulaukėme, nebuvo nei taip, nei ne, vadinasi, tai yra tiesa, ir tai gyventojus piktina, nes yra slepiama“, - reziumavo R. Baguckienė.
Rašyti komentarą