Ministerija: „Visi GMP paslaugas teikiantys medikai bus reikalingi“
Numatyta perimti iš savivaldybių dabartines GMP stotis valstybės žinion ir sukurti vieną viešąją įstaigą, kuri turėtų pradėti veikti 2023 m. liepą.
„Vakarų eksprese“ rašėme, kad GMP darbuotojai sako neturintys informacijos, kokia bus naujosios VšĮ struktūra, kas keisis darbe, ar visi darbuotojai išlaikys darbo vietas.
Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė „Vakarų ekspresui“ komentavo, kad GMP brigados kaip teikė paslaugas, taip pat ir teiks, tačiau gerės paslaugų kokybė.
"Keisis GMP brigadų išdėstymas, kurio tinklas bus arčiau žmonių, kad būtų galima greičiau suteikti paslaugas gyventojams, t. y. per 15 minučių - mieste ir per 25 minutes - kaime.
Bus skirta daugiau dėmesio darbuotojų kvalifikacijai, mikroklimatui, jų poreikiams įvertinti ir darbo sąlygoms gerinti", - teigė SAM atstovė.
„Darbo sąlygos turi gerėti“
Lietuvoje GMP paslaugas teikia 49 įstaigos.
17 jų - savivaldybių taryboms pavaldžios GMP stotys ir centrai, 30 viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų padalinių ir 2 privačios įmonės.
Numatyta, kad viena GMP tarnyba bus pavaldi SAM ir turės penkis regioninius padalinius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.
Numatoma GMP brigadų skaičių padidinti nuo 231 iki 241, o budėjimo vietų skaičių - nuo 94 iki 123 visoje Lietuvoje.
Klaipėdos GMP vadovai išsakė nerimą, kad iki šiol nežinoma, kokia bus naujosios įstaigos struktūra, kur bus centrinė tarnyba, kaip keisis darbas, struktūra padaliniuose.
O. Vitkūnienės teigimu, atskiros GMP viešosios įstaigos bus reorganizuojamos jas prijungiant prie centrinės įstaigos.
"Pagrindiniai darbo organizavimo principai nesiskirs nuo dabartinio darbo organizavimo.
Tačiau planuojama, kad bus peržiūrimas darbuotojų darbo krūvis (šiuo metu didžiuosiuose centruose neretai jis yra per didelis), taikomi kiti sprendimai, gerinantys darbuotojų mikroklimatą, įvesti skaitmenizavimo sprendimai, kurie užtikrins aukštus kokybės standartus ir operatyvumą.
Darbo sąlygos turės vienodėti ir gerėti visoje Lietuvoje", - komentavo O. Vitkūnienė.
Ji ramino, kad GMP brigadų darbuotojai nebus atleidžiami.
„Kaip tik jų turės būti daugiau, nes su laiku didės GMP brigadų skaičius“, - sakė SAM Asmens sveikatos departamento direktorė.
Pasak jos, administravimo srities pokyčiai sistemos lauks nuo kitų metų liepos 1-osios, prasidėjus reformai.
"Tačiau tai nereiškia, kad dabartiniai administracijos darbuotojai bus atleisti: kai bus įkurta daugiau pastočių, administravimo reikalai išliks aktualūs.
Taip, dabartiniuose GMP centruose nebeliks kai kurių vadovų, direktorių, tačiau išliks poreikis padalinių koordinatorių funkcijoms.
Apie tai konkrečiau ir aiškiau bus žinoma kitų metų viduryje, kuomet tarnyba pradės funkcionuoti. Visiems darbuotojams nuolat teikiama informacija laikantis visų Darbo kodekso reikalavimų", - teigė O. Vitkūnienė.
2021 m. Klaipėdos GMP dirbo 11,5 brigados. Įstaigoje dirbo 159 darbuotojai, iš jų - 4 gydytojai, 79 slaugytojai, 6 paramedikai, 50 vairuotojų ir 20 kitų darbuotojų.
Dviem etapais
Šiuo metu vyksta pirmasis reformos žingsnis - savininko teisių ir turto perdavimo procedūra.
Planuojama iki gruodžio 1 d. parengti Vyriausybės nutarimą, kuriuo bus perimtos savininko teisės valstybės nuosavybėn.
Klaipėdos miesto taryba GMP stoties valdytojo teisių ir pareigų perdavimo klausimą turėtų svarstyti šį mėnesį.
Taip pat šiuo metu dėliojama būsimos GMP tarnybos struktūra.
„Greitosios medicinos pagalbos tarnybą sudarys centrinis valdymo padalinys, kuriame dirbs Finansų ir apskaitos, Teisės ir bendrųjų reikalų, Viešųjų pirkimų, Transporto ir ūkio, Audito specialistai, ir 5 padaliniai (filialai) regionuose“, - informavo O. Vitkūnienė.
Pasak jos, dėl centrinės GMP tarnybos būstinės nėra priimti sprendimai: „Jie bus priimti artimiausiu metu.“
Atlikta informacijos analizė apie savivaldybių valdomą turtą (patalpas ir automobilius), kiekvienos GMP personalą ir jo poreikį.
Kyla klausimų ir diskusijų dėl perduodamo turto, struktūros pakeitimų, dėl budėjimo ir personalo vietų.
„Nuolat teikiame visą reikalingą informaciją tiek medikams, tiek gyventojams. Suprantame darbuotojų nerimą dėl darbo vietų, bet patikiname, kad visi GMP paslaugas teikiantys medikai bus reikalingi“, - pabrėžė O. Vitkūnienė.
Antrajame etape bus sprendžiama likusių nesavarankiškų juridinių asmenų padėtis, PSPC struktūriniai padaliniai savivaldybių tarybų sprendimu pakeis struktūrą, pasirašys trišalius susitarimus su darbuotojais.
SAM atstovės teigimu, vertinant vykstančius procesus, numatyta GMP tarnybos veiklos pradžia kitų metų liepą yra reali.
GMP infrastruktūros atnaujinimui skiriama 41 mln. eurų, skaitmenizavimui numatyta apie 7 mln. eurų.
Rašyti komentarą