girta moteris

Melas, kurį sau sakome apie gėrimą

Jei vakarinė "stresą mažinanti" vyno taurė (ar trys) tapo kasdienybe, galbūt atėjo laikas išgirsti keletą blaivių tiesų.

Atsiprašome, jei skaitote šį straipsnį su stikline kokio nors stipraus gėrimo rankoje, tačiau praėjusią savaitę atlikti du nauji tyrimai parodė, kad alkoholio vartojimo įpročiai, kurių laikėmės pandemijos metu, dabar turi rimtą poveikį sveikatai.

Jie verčia susimąstyti. Šefildo universitete atlikto tyrimo metu buvo pateiktas blogiausias scenarijus, pagal kurį per ateinančius 20 metų į ligonines papildomai bus paguldyta beveik milijonas pacientų. Tuo tarpu Alkoholio tyrimų institutas prognozuoja, kad iki 2035 m. padaugės apie 147 892 su alkoholiu susijusių ligų - nuo kepenų cirozės iki krūties vėžio.

Lengvesnio alkoholio mėgėjai pandemijos metu sumažino alkoholio vartojimą. Tačiau vidutiniškai daug geriantys asmenys (tie, kurie reguliariai išgeria daugiau nei rekomenduojamą 14 vienetų per savaitę) dar stipriau griebiasi butelio, o mirčių nuo alkoholio skaičius pasiekė rekordinį lygį.

Ir šie nerimą keliantys skaičiai nėra vien tik dėl nesutramdomų paauglių, gurkšnojančių iš butelių ir besišlaistančių gatvėmis. Pastaraisiais dešimtmečiais smarkiai atsisakyta gerti užeigose, o pradėta gerti namuose, ir nors jaunimas mažina alkoholio vartojimą, vyresnio amžiaus žmonės atidarė daugiau butelių.

Anksčiau "tipiškas rizikuojantis girtuoklis buvo 18-metis, einantis į užeigą. Dabar tai labiau panašu į šešiasdešimtmečių porą, kuri kas vakarą prie televizoriaus dalijasi vyno buteliu", - sako Šefildo universiteto tyrimui vadovavęs vyresnysis mokslinis bendradarbis Kolinas Angusas (Colin Angus). "Kai tai buvo anksčiau, kilo didelė moralinė panika, nes penktadienio vakarą miestų centruose tai buvo labai matoma. Tačiau jūs nematote ramiai namuose geriančių vyresnio amžiaus žmonių, kol jie neatsiduria ligoninėje su kokiomis nors lėtinėmis pasekmėmis sveikatai."

Sadie Boniface, Alkoholio tyrimų instituto, kuris praėjusią savaitę paskelbė antrąjį tyrimą, tyrimų vadovė, sakė: "Įrodymai, kad alkoholis kenkia sveikatai, yra visiškai aiškūs, tačiau jis vis dar užima svarbią vietą Didžiosios Britanijos kultūroje, žiniasklaidoje ir visuomenėje apskritai, o dauguma mūsų geria. Mitai, senų bobučių pasakos ir mokslinis šlamštas apie alkoholį skatina patvirtinimo šališkumą: norime tikėti, kad tai, ką jau darome ar mėgstame, nėra blogai, ar net kad tai gali būti naudinga, nors iš tikrųjų taip nėra."

Taigi, jei vakarinė "stresą mažinanti" vyno taurė (ar trys) dabar yra kasdienybė, galbūt laikas išgirsti keletą blaivių tiesų. Čia trys ekspertai griauna paplitusius mitus apie alkoholį.

"Raudonasis vynas yra naudingas"

"Tai mane veda iš proto, - sako Angusas. Raudonajame vyne yra junginio, vadinamo resveratroliu, ir "daugybė protingų tyrimų rodo, kad resveratrolis gali turėti teigiamą poveikį sveikatai". Tačiau problema? Dauguma tyrimų atliekami su pelėmis arba žiurkėmis, kurioms buvo skiriamos tokios milžiniškos dozės, kad, sako Angusas, žmonėms reikėtų per dieną išgerti po baseiną raudonojo vyno, kad gautų lygiavertę dozę: "Taigi tai nesąmonė. Jei norite, gerkite raudonąjį vyną. Bet negerkite jo todėl, kad manote, jog jis jums naudingesnis. Taip tikrai nėra."

Taisyklės raudonajam vynui yra lygiai tokios pačios kaip ir bet kokiam kitam alkoholiui. Kad rizika sveikatai būtų maža, Jungtinės Karalystės vyriausiojo gydytojo rekomendacijose patariama išgerti ne daugiau kaip 14 vienetų per savaitę, paskirstant juos per visą savaitę, tačiau numatant keletą vakarų be alkoholio.

"Aš toleruoju alkoholį, todėl tai nėra problema"

"Alkoholis gali jums pakenkti, - sako Angusas. "Vienas iš jų - ūmūs padariniai. Išgėręs priimate blogus sprendimus: užmiegate su cigaretės nuorūka rankoje, apsiverčiate ir susitrenkiate galvą..."

Jei labai toleruojate alkoholį, šių ūmių pasekmių rizika yra mažesnė. Tačiau jos sudaro tik palyginti nedidelę bendros rizikos dalį: "Per ilgas alkoholio vartojimas didina daugelio lėtinių ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas bei įvairių vėžinių susirgimų riziką. Tai, ar toleruojate alkoholį, ar ne, neturi jokios reikšmės. Tiesą sakant, jei turite didelę toleranciją, greičiausiai ją įgijote išgerdami daug alkoholio, todėl greičiausiai padidės lėtinių ligų rizika."

"Aš geresnis kompanionas, kai išgeriu keletą taurių"

"Alkoholis mažina jūsų susikaustymą, todėl, išgėrę vieną ar du stikliukus, tikriausiai jaučiatės draugiškesni ir kalbesni", - sako Bonifacijus. "Tačiau jis taip pat blogina jūsų suvokimą. Taigi, ar žmonės jus vertina kaip geresnį kompanioną, yra kitas klausimas, ypač jei jie negeria. Gali būti, kad jaučiate, jog esate geresnė kompanija, bet tiesiog nesate tokie geri vertintojai, kokie paprastai galėtumėte būti."

"Geriu tik brangius gėrimus"

"Atsiprašau, bet alkoholis yra alkoholis, - sako Bonifacijus. Sveikatos požiūriu svarbus etanolio kiekis, o tai reiškia, kad nėra didelio skirtumo tarp 60 eurų kainuojančio butelio putojančio alkoholio ir 60 centų kainuojančios alaus skardinės.

"Viena taurė per dieną nepakenks"

"Per pastaruosius kelis dešimtmečius tipinės vyno taurės dydis išaugo, - sako Bonifacijus. "Taip pat padidėjo vyno stiprumas. Prieš kelis dešimtmečius tipiškas ABV (alkoholio kiekis tūrio procentais) buvo 9-10 proc. Dabar jis siekia 12-13 proc."

Ji sako, kad 175 ml stiklinėje - vidutinio dydžio taurėje užeigoje - tokio vyno yra 2,2 alkoholio vieneto, o tai reiškia, kad per dieną išgeriant vieną taurę viršijama savaitės alkoholio vartojimo norma (iki 15,4 alkoholio vieneto). Be to: "Kai geriate namuose, nėra garantijos, kad įsipilsite 175 ml. Ypač jei tai ne pirmoji stiklinė."

"Tai padeda man atsipalaiduoti"

"Alkoholis gali mus atpalaiduoti, neapsimetinėkime, kad yra kitaip", - sako Richardas Piperis, labdaros organizacijos "Alcohol Change UK", kuri, be kita ko, rengia kasmetinį sauso sausio iššūkį, generalinis direktorius. Tačiau jis tęsia: "Vienas iš įdomiausių atradimų yra tas, kad kai dienos pabaigoje žmonės su draugais susėda užeigoje ir išgeria nealkoholinio alaus, poveikis beveik identiškas. Psichologinė paskata, sprendimas atsipalaiduoti, yra didžiausias veiksnys, o ne pats alkoholis."

Alkoholis veikia smegenų veiklą, slopindamas glutamino (kuris paprastai skatina smegenų veiklą) išsiskyrimą ir didindamas GABA (neuromediatoriaus, blokuojančio impulsus tarp nervinių ląstelių smegenyse ir mažinančio smegenų veiklą) išsiskyrimą, todėl jis mus atpalaiduoja.

Deja, tada jūsų kūnas bandys ištaisyti pusiausvyrą. Tačiau vietoj to, kad grįžtų į prieš gėrimą buvusį lygį, gali pasireikšti grįžtamasis efektas, dėl kurio sumažėja GABA kiekis ir padidėja glutamato kiekis, sukeliantis drebulį.

"Hangxiety (su pagiriomis susijęs nerimas) yra mokslinis faktas, nors literatūroje jis taip nevadinamas. Tai ne tik nerimas dėl to, ką kalbėjote praėjusią naktį, tai klinikinė nerimo versija", - sako Piper. "Ir ilgainiui: "ryšys tarp alkoholio ir nerimo yra įrodytas. Jei kenčiate net nuo lengvo nerimo, alkoholis gali jį smarkiai sustiprinti". Jis sako, kad net tie iš mūsų, kurie apskritai yra neabejingi, po pagirių gali pradėti jausti nerimą.

"Gėrimas man padeda užmigti"

Galbūt, sako Piperis, bet: "neigiamas poveikis vėlesniam miegui yra kur kas didesnis. Kai organizuojame "sausąjį sausį", žmonės mums sako, kad dalyvauja, nes nori susigrąžinti kontrolę, numesti svorio ar sutaupyti pinigų. Pabaigoje jų klausiame, kokią naudą jie gavo, ir visi atsako: miegą!"

Dėl raminamojo alkoholio poveikio gali sutrumpėti laikas, kurį praleidžiate svarbiame, atkuriamajame REM miego etape. Dėl jo diuretinio poveikio taip pat galite prabusti naktį. Jis taip pat yra raumenis atpalaiduojanti medžiaga, todėl gali baigtis tuo, kad pažadinsite save knarkimu.

"Aš negeriu kasdien, todėl neturiu problemų"

Piper sako, kad svarbu, kiek per savaitę išgeriate alkoholio. "Jei kiekvieną savaitę išgeriate 14 vienetų, turite 1 proc. tikimybę mirti nuo alkoholio. Jei išgeriate 28, tikimybė ne tik padvigubėja, bet ir padidėja iki 3 ar 4 procentų. Pridėjus dar 14 (maždaug aštuonis dvigubus džinus su toniku) ir gavus 42 vienetus, tikimybė mirti nuo alkoholio iš tiesų padidėja iki 10 procentų. Jūs turite gana didelę tikimybę būti vienu iš tų žmonių, kurie miršta nuo vėžio, insulto ar širdies ligų. Jūs metate kauliuką, nesvarbu, ar tai būtų per tris, ar per septynis vakarus per savaitę."

"Esu pensininkas - nusipelniau teisės išgerti pusę butelio per vakarą"

Sunkiai dirbote dešimtmečius ir vienintelis prizas, kurio siekiate, yra bendras butelis vino blanco vakare, sode. Kuo tai gali pakenkti? Deja, bet vyresnio amžiaus žmonių grupėse su alkoholiu susijusių hospitalizacijų ir mirčių skaičius yra daug didesnis, nes, kaip aiškina Angusas, alkoholio vartojimas turi daugialypį poveikį lėtinių ligų rizikai. Jis pateikia pavyzdį, kad reguliariai išgeriant daugiau nei 14 vienetų alkoholio per savaitę, vėžio rizika padidėja 5 proc: "Jei jūsų pradinė vėžio rizika yra tikrai nedidelė, nes esate jaunas ir sveikas, 5 proc. padidėjimas vis tiek yra gana mažas. Tačiau vyresnio amžiaus žmonių grupėse rizika jau yra didesnė. Prie šios rizikos pridėjus papildomus 5 procentus, skaičius staiga tampa daug didesnis."

Keturi būdai, kaip sumažinti alkoholio vartojimą:

1. Sekite jį. Jei nežinote, ką iš tikrųjų geriate, negalėsite sumažinti alkoholio kiekio. Programėlė "Try Dry" yra pasaulyje pirmaujanti alkoholio kontrolės programėlė, kurią nemokamai teikia labdaros organizacija "Alcohol Change UK".

2. Būkite sąmoningi. Kad ir ką galvotumėte apie šį madingą žodį, puikus būdas mažinti vartojimą - įsitikinti, kad kiekvienas jūsų gėrimas yra tik dėl skonio. Gerkite lėtai ir iš tikrųjų mėgaukitės. Ypač saugokitės, kad negertumėte "be proto", greitai pereidami prie kito gėrimo arba tiesiog dėl įpročio.

3. Išbandykite gėrimus be alkoholio. Šiuo metu yra šimtai puikių skonio alaus, sidro, vyno ir stipriųjų gėrimų be alkoholio.

4. Pasiimkite laisvą mėnesį. Visą mėnesį nevartoti alkoholio yra vienas veiksmingiausių būdų pradėti naikinti įprotį gerti, kad galėtumėte atsinaujinti. Pasibaigus mėnesiui, turėtumėte vėl kontroliuoti situaciją ir išlaikyti nedidelį alkoholio kiekį.

Ričardo Pipiro, "Alcohol Change UK" generalinio direktoriaus, patarimai.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder