Koronavirusas nepasitraukė: skatina nepamiršti išbandytų apsaugos priemonių
(3)Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas „Vakarų ekspresui“ komentavo, kad šiuo metu situacija uostamiestyje dar nėra bloga, tačiau matomos tam tikros tendencijos, kaip kinta sergančiųjų skaičius.
Pašnekovo teigimu, rugpjūčio pradžioje Klaipėdoje buvo fiksuota kiek daugiau nei 800 koronaviruso atvejų, o praėjusią savaitę - mažiau nei 400.
Palyginti su praėjusiais metais, rugsėjo pradžia šiemet ramesnė - pernai sergamumas šiuo laikotarpiu siekė apie 800 atvejų.
"Prognozavimas yra pats nedėkingiausias dalykas. Nenorime būti blogi prognozuotojai, bet tikėtina, jog nuo šios savaitės sergamumas gali pradėti didėti.
To pagrindas yra tai, kad į ugdymo įstaigas sugrįžo vaikai ir moksleiviai. Tai reiškia, kad daugiau žmonių koncentruojasi vienoje vietoje.
Pablogėjus orams, prasidėjus vėjams ir lietui, žmonės daugiau laiko bus viduje", - kalbėjo R. Grigaliūnas.
Jis pabrėžė, kad virusas tikrai niekur nėra dingęs.
"Kartais susidaro įspūdis, kad vasara buvo gera, šilta, lyg nieko nebūtų buvę.
Galbūt žmonės per karščius pasijuto lyg šiltuosiuose kraštuose ir pamiršo apie virusą, bet matome, kad sergančiųjų tikrai yra.
Gerai tai, kad jie serga daugiausia lengva forma, o nemaža dalis žmonių yra pasiskiepiję", - teigiamų dalykų įžvelgė NVSC Klaipėdos departamento vadovas.
Primena „auksines“ taisykles
R. Grigaliūnas teigė, kad norisi atkreipti dėmesį į vadinamąsias auksines taisykles, kurios pastaruosius dvejus metus jau turėjo tapti kasdienybe.
"Jei yra uždaros patalpos, reikia, kad jos būtų vėdinamos.
Jei nėra mechaninio vėdinimo, reikėtų nesant žmonių 10-15 minučių atidaryti langus, padaryti skersvėjį. Tai naudinga ne tik siekiant išvengti koronaviruso, bet ir gripo.
Žinoma, svarbu ir rankų higiena, ir veido kaukės ar respiratoriai, atstumai", - priminė pašnekovas.
R. Grigaliūno teigimu, jau dabar tenka matyti žmones parduotuvėse ar viešajame transporte su kaukėmis, ir tai sveikintina.
"Manau, sąmoningi žmonės ir be raginimo supranta, kad patys nejausdami gali būti ligos nešiotojai, ir naudoja įvairias priemones.
Reikia galvoti ir apie save, ir apie kitus, saugoti ir save, ir kitus, laikytis tų vadinamųjų auksinių taisyklių", - ragino specialistas.
NVSC Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas ragina saugoti ir save, ir kitus. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.
Nauja tvarka
Sveikatos apsaugos ministerija rugpjūčio mėnesį atnaujino COVID-19 ligos testavimo tvarką ir epidemijų skelbimo kriterijus.
Šie pakeitimai padės užtikrinti sklandų gydymo įstaigų darbą ir suteiks savivaldybėms įrankius augant sergamumui operatyviai reaguoti ir kontroliuoti situaciją.
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, karantinas šiuo metu neplanuojamas, atsižvelgiant į aukštą visuomenės imunizacijos lygį (daugiau nei 80 proc.) ir šiuo metu vyraujančios koronaviruso atmainos ypatumus.
"Rudenį gyventojai grįš į darbus, mokiniai grįš į mokyklas, į uždaras erdves, todėl natūralu, kad susirgimų skaičius gali didėti.
Tačiau šiandien tikrai nėra jokio pagrindo kalbėti apie ekstremaliosios situacijos arba nacionalinio karantino įvedimą.
Sergamumo statistika rodo, kad situacija yra nauja, virusas tapo „lengvesnis“.
Todėl rudeniui parengėme naujus įrankius, kurie suteiks mums lankstumo ir leis efektyviai valdyti viruso plitimą", - tuomet teigė sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
COVID-19 ligą integravus į bendrą per orą plintančių užkrečiamųjų ligų valdymo sistemą, šios ligos rodikliai buvo įtraukti į epidemijų skelbimo kriterijus.
Taip pat savivaldybėms suteikta galimybė operatyviai ir lanksčiai reaguoti į epidemiologinę situaciją.
Savivaldybės, pasiekusios nustatytą suminį gripo, COVID-19 ligos ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sergamumo rodiklį (1 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per savaitę), galės paskelbti epidemiją savo teritorijoje ir imtis infekcijų plitimą ribojančių priemonių.
"Yra ministro pasirašytas įsakymas, kuriame sudėlioti pagrindiniai akcentai į rodiklius. Žiūrima į pagrindinį rodiklį - gripo, ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir COVID atvejų skaičių.
Priklausomai nuo to rodiklio, jei bus pasiekta 1 500 atvejų per savaitę, galima taikyti tam tikras priemones.
Žinoma, matydami, kad rodikliai auga, nelauksime pusantro tūkstančio atvejų, imtis veiksmų pradėsime anksčiau.
Su savivaldybe buvo ir dabar yra derinami sprendimai dėl gripo epidemijos plano, dėl COVID-19 valdymo", - komentavo R. Grigaliūnas.
Testo ir skiepo - pas šeimos gydytoją
R. Grigaliūnas ragina pasiskiepyti nelaukiant, kol sergančiųjų koronavirusu skaičius išaugs.
„Įrodyta, kad vakcinos žmonėms padeda, tad nereikėtų laukti, kai pasiskiepyti galima bet kada“, - priminė R. Grigaliūnas.
Norintieji pasiskiepyti turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Nuo rugpjūčio 16 d., jeigu susirgusio žmogaus artimoje aplinkoje yra patvirtintas COVID-19 ligos atvejis arba jeigu asmuo gauna teigiamą parduotuvėje arba vaistinėje įsigyto savikontrolės greitojo antigeno testo rezultatą, šeimos gydytojas galės patvirtinti COVID-19 ligos diagnozę, nekviesdamas paciento atvykti į polikliniką.
Tokiu atveju gydytojas gali susisiekti su pacientu ryšio priemonėmis ir įvertinti jo sveikatos būklę nuotoliniu būdu.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad savikontrolės greitojo antigeno testo pagrindu negali būti išduodamas ES skaitmeninis COVID pažymėjimas.
Norėdami gauti šį dokumentą, gyventojai turės gauti gydytojo siuntimą ir atvykti ištyrimui į gydymo įstaigą.
Rašyti komentarą