Gydytojos dermatologės pataria, kaip pasirūpinti oda po vasaros

Vasarą mūsų odą veikia ne tik intensyvi saulė, bet ir karštis, vėjas, dulkės, jūros vanduo. Ji netenka drėgmės, sausėja, tampa šiurkštesnė, praranda elastingumą. Nepasirūpinus tinkama odos apsauga ir priežiūra, išauga priešlaikinio senėjimo tikimybė.

Mokslinių tyrimų duomenimis, net 80 proc. matomų odos senėjimo požymių sukelia ultravioletinė spinduliuotė. Saulė gali nulemti ir odos pigmentaciją, įvairių darinių atsiradimą, kitus odos pakitimus. Dėl žalingo saulės poveikio reikšmingai padidėja ir vėžinių odos susirgimų grėsmė.

Pasak medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojų dermatologių Lauros Tautvydaitės ir Ievos Turskės, siekiant išvengti odos vėžio ir kitų rimtesnių sveikatos sutrikimų, pastebėjus nerimą keliančius odos pakitimus, po vasaros sezono rekomenduojama apsilankyti pas dermatologus, kad šie įvertintų odos būklę, dėl pigmento melanino sankaupų patamsėjusias odos vietas (hiperpigmentaciją), naujus apgamus ir kitus įtartinus odos darinius.

„Atliekant odos darinių diagnostiką, surenkama detali anamnezė (darinių atsiradimo laikas, trukmė, pokytis, šeiminiai onkologiniai atvejai ir pan.), tuomet kruopščiai apžiūrima (įvertinama darinio vieta, dydis, spalva, simetriškumas ir pokytis) ir naudojant rankinį ar skaitmeninį dermatoskopą įvertinamos darinio giluminės, plika akimi sunkiai įvertinamos struktūros.

Kai kuriais atvejais reikalinga ir darinio biopsija bei detalus histologinis ištyrimas“, – pasakoja I. Turskė.

Jeigu nepastebima piktybiškumą rodančių požymių, apgamai, papilomos, seborėjinės keratozės ir kiti nepageidaujami gerybiniai dariniai gali būti šalinami lazeriu.

Svarbu žinoti, kad lazeriu galima šalinti tik neturinčius rizikos supiktybėti apgamus – jeigu darinys įtartinas arba atitinkantis piktybinio darinio kriterijus, dažniausiai rekomenduojamas pilnas chirurginis jo pašalinimas su histologiniu ištyrimu.

Pasak L. Tautvydaitės, gerybiniai odos dariniai šalinami dėl įvairių priežasčių. Estetiškai nepatrauklus apgamas ar kitas darinys matomose vietose (pvz. veido ar kaklo srityje) gali kelti psichologinį diskomfortą, taip pat jis gali būti nuolat traumuojamas skutantis ar trinamas ir spaudžiamas drabužių

Medicinos centre „Northway“ Klaipėdoje apgamai ir kiti nepageidaujami dariniai šalinami moderniu CO2 lazeriu.

Saugios ir greitos procedūros metu nepažeidžiami aplinkiniai audiniai, po jos lieka tik vos pastebimi randeliai, todėl ji puikiai tinka šalinti apgamus ir kitus odos darinius gerai matomose kūno vietose. Lazeriu taip pat galima efektyviai pašalinti sunkiai pasiekiamose kūno vietose esančius odos darinius.

Dar viena aktuali problema – pigmentinės dėmės, atsirandančios įvairiose kūno vietose dėl pigmento melanino pertekliaus. Jų atsiradimą lemia saulės poveikis, odos senėjimas, įgimti ir kiti faktoriai.

Pigmentinės dėmės būna įvairios formos, gylio ir dydžio (nuo vos pastebimų iki delno dydžio), jų paviršius gali būti nelygus, šiurkštus. Daugelį šių dėmių, prieš tai jas gydytojui dermatologui patikrinus dėl piktybiškumo požymių, galima sėkmingai pašalinti Aleksandrito lazeriu. Tai – šiuo metu efektyviausiu pripažįstamas gydymo būdas, vadinamas „auksiniu standartu“.

Laura Tautvydaitė pasakoja, kad pigmentinių dėmių šalinimo procedūros metu odos ląstelės, turinčios daug pigmento melanino, sugeria lazerio energiją ir yra sunaikinamos. Šis neinvazinis metodas leidžia pašalinti pigmentines dėmes nepažeidžiant sveikų aplinkinių audinių.

Laura Tarvydaitė

Pigmentinių dėmių šalinimo lazeriu procedūra yra neskausminga – jos metu jaučiamas tik šilumos pojūtis, dilgčiojimas. Pageidaujant išvengti bet kokių nemalonių pojūčių, atliekant procedūrą gali būti naudojamas vietinis nuskausminimas.

Procedūrų skaičius priklauso nuo pigmentinių dėmių tipo, gylio ir spalvos. Senėjimo dėmės dažniausiai panaikinamos per 1–2 kartus, tamsesnėms įgimtoms ar seniai atsiradusioms dėmėms gali prireikti ir iki 6 procedūrų.

Tarp gydymo kursų rekomenduojama 4 savaičių pertrauka. Po kiekvienos procedūros pigmentinės dėmės šviesėja ir galiausiai visai išnyksta. Gydytoja primena, kad viso gydymo metu labai svarbi apsauga nuo saulės, ji turėtų būti ne mažesnė nei SPF50.

Taip pat svarbu žinoti, kad procedūros neapsaugo nuo pigmentinių dėmių atsiradimo ateityje – norint jų išvengti, būtina saule mėgautis saikingai ir nepamiršti pasirūpinti efektyvia apsauga. L.Tautvydaitė pataria, kad pigmentines dėmes šalinti rekomenduojama tuomet, kai nėra aktyvios saulės – nuo rudens iki pavasario.

Dar viena aktuali problema pasibaigus vasarai – odos dehidratacija. Siekiant užkirsti kelią priešlaikiniam senėjimui ir nuraminti po vasaros sudirgusią bei dehidratuotą odą, svarbu atstatyti jos drėgmės balansą.

„Pirmiausia rekomenduojama naudoti įvairias priemones, turinčias humektantų ir keramidų (medžiagų sugebančių pritraukti ir sulaikyti drėgmę). Taip pat gali būti taikomos greitą ir efektyvią pagalbą suteikiančios mezoterapijos, biorevitalizacijos, injekcinės procedūros.

Jų metu į gilesnius odos sluoksnius įvedamos specialios medžiagos suteikia ilgalaikį giluminį drėkinimą ir puikiai atgaivina praradusią skaistumą, tonusą, stangrumą ir elastingumą odą“, – pataria Ieva Turskė.

Ieva Truskė

Dar efektyvesnių rezultatų leidžia pasiekti medicinos centre „Northway“ Klaipėdoje atliekamos lazerinės CO2 frakcinio jauninimo ir „Secret RF“ mikroadatinės radiodažnio procedūros. Jų metu pasiekiami giliausi odos sluoksniai ir skatinama visapusiška odos regeneracija.

Kolageno ir elastino gamybą skatinanti frakcinio mikroadatinio odos atjauninimo procedūra sistema „Secret RF“ idealiai tinka norint greitai ir efektyviai sumažinti smulkias raukšleles, pigmentaciją, patempti ir sustangrinti suglebusią odą, palyginti odos spalvą, suteikti jai sveikesnę ir gaivesnę išvaizdą. Frakcinė radiodažnio technologija taikoma ne tik veido odai, bet ir kaklui, dekoltė, plaštakoms.

Laura Tatvydaitė pasakoja, kad procedūrai atlikti naudojama unikali naujos kartos didelio intensyvumo radiodažnio technologija ir auksu dengtų mikroadatėlių sistema. Prieš procedūrą oda patepama nuskausminamuoju kremu, todėl ji yra visiškai neskausminga, gali būti jaučiamas tik nežymus diskomfortas.

Mažytės, plonos adatėlės greitai, bet švelniai susminga į odą, atverdamos kanalus, pro kuriuos sklindant radiodažninėms bangoms, veikiami gilieji odos sluoksniai – stimuliuojama kolageno bei elastino sintezė.

Pats odos paviršius beveik nepažeidžiamas, todėl ir poprocedūrinis laikotarpis itin trumpas – po procedūros atsiradęs paraudimas ir veido jautrumas praeina dar tą pačią dieną.

Procedūros metu naudojama radiodažnio energija skatina audinių atsinaujinimą giliajame odos sluoksnyje, todėl jau po pirmos procedūros oda akivaizdžiai atjaunėja, atrodo stangresnė, gaivesnė ir sveikesnė.

Baigdamos pokalbį gydytojos dermatologės Laura Tautvydaitė ir Ieva Turskė primena, kad nors šiuolaikinės priemonės padeda efektyviai ištaisyti saulės padarinius mūsų odai, visgi, mėgaujantis saule reikėtų nepamiršti saiko ir naudoti visas rekomenduojamas apsaugines priemones.

Siekiant išvengti pavojingų odos ligų, būtina bent kartą per metus atlikti odos darinių profilaktinį patikrinimą. Tinkama odos priežiūra bei reguliariai atliekamos odos puoselėjimo procedūros padės sulėtinti odos senėjimo procesus, išsaugoti jos tonusą, elastingumą ir jaunatvišką išvaizdą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder