Ekspertai jau prakalbo ir apie ketvirtą vakcinos dozę

(8)

Tęsiantis vakcinacijai nuo koronaviruso, dalis gyventojų jau sulaukia trečios dozės. Tačiau vis dažniau kalbama apie galimą ketvirtą dozę, kuri dar labiau sustiprintų imunitetą. Visgi ekspertų teigimu, ketvirtos dozės gali prireikti ne visiems gyventojams, o atsakymų, kaip ilgai išlieka imunitetas po skiepo, turi pateikti vakcinų gamintojai.

Apie tai naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė Aurelija Žvirblienė ir užkrečiamųjų ligų specialistas, profesorius Saulius Čaplinskas.

Ketvirta dozė kelia daug diskusijų

Nors dalis gyventojų jau sulaukia trečios vakcinos nuo koronaviruso dozės, pasak A. Žvirblienės, nėra aiškaus atsakymo, ar gali prireikti ketvirtos dozės, o jei taip, kada gyventojai ją turėtų gauti.

„Gali būti, kad teks tam tikras amžiaus grupes vakcinuoti, pavyzdžiui, prieš kiekvieną sezoną. Gali būti ir taip, kad ypač jaunesniems žmonėms tas imunitetas truks keletą metų, pavyzdžiui, po trečios dozės. Į tą klausimą bus galima atsakyti tik tada, kai mes turėsime ilgesnį laiką praėjusį. Dabar mes turime tiek laiko, kiek turime tas vakcinas – nepilnus metus“, – pasakojo A. Žvirblienė.

Profesorės teigimu, taip pat reikia sulaukti ir konkrečių duomenų iš vakcinų gamintojų, nes klinikiniai tyrimai prasidėjo 2020 m. vasarą, tad, pašnekovės tvirtinimu, vakcinų gamintojai tikrai jau turi turėti ilgesnio laikotarpio duomenis, kiek trunka vakcinos apsauginis poveikis po dviejų dozių.

„Šitų duomenų vis dar nėra tokių oficialių ir tai tikrai sukelia daug diskusijų. Aš suprantu, kad tai yra jautrus klausimas, tenka išgirsti net ir pašaipų, kad va, jūs pradėjote skiepytis, tai dabar trečia dozė, po to ketvirta, penkta, dešimta... Čia yra labai sutirštinamos spalvos“, – sakė A. Žvirblienė.

Pasak profesorės, nėra nieko neįprasta, kad reikia trečios dozės vakcinos nuo koronaviruso dozės. Jos teigimu, ir nuo kitų virusinių ligų trečia vakcinos dozė yra įprastas dalykas, kuri suleidžiama praėjus keliems mėnesiams ar metams po antrosios dozės, o vėliau kas trejus ar penkerius metus yra sustiprinamas imunitetas.

„Per ankstyvas laikotarpis dar prognozuoti, ar reikės ketvirtos ar penktos [dozės]. Galbūt ir reikės. Jeigu virusas pakis, galbūt reikės ir adaptuotų vakcinų. Kol kas esamos vakcinos tikrai labai efektyviai gerai apsaugo ir nuo esamų viruso variantų. Tiek šiai dienai yra žinoma“, – dėstė A. Žvirblienė.



Iškart buvo aišku, kad reikės trečios dozės

„Pabandykime grįžti atgal. Kokia buvo žinia skleidžiama, pirmiausia iš sveikatos politikų, tada, kai atsirado vakcinos ir buvo stengiamasi forsuoti tą mintį, kad kuo greičiau žmonės skiepytųsi.

Juk buvo susidaręs daugumai visuomenėje toks įspūdis, kad va dabar mes pasiskiepysim ir viskas, toliau galėsime gyventi, kaip anksčiau.

Įvairių naratyvų buvo, susiveržkime diržus, pakentėkime dar truputį, eikime skiepytis ir viskas, galėsime užmiršti kovidą“, – laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo profesorius S. Čaplinskas.

Pasak jo, medikai suprato, kad viskas taip paprastai neišsispręs, bet dauguma žmonių, profesoriaus nuomone, to nesuprato. Dėl to, S. Čaplinsko teigimu, dalis žmonių ir pasimetę, kai kalbama apie trečią ar ketvirtą vakcinos dozę.

„Medicinine prasme čia viskas aišku. Po pirminės vakcinacijos, jeigu nekalbame apie gyvas ir susilpnintas vakcinas, kai eina kalba apie tokią vakciną, kokią turime dabar, ir tokią infekciją, kur turim dabar, buvo iškart aišku, kad gali reikėti sustiprinančios imunitetą dozės, liaudyje vadinama trečiąja doze. <...> Medikams čia viskas aišku, tik klausimas buvo, kada jos reikės ir kam jos reikės“, – aiškino S. Čaplinskas.

Medikai džiaugiasi, dėl trečiosios dozės

Profesorės A. Žvirblienės teigimu, reikia visuomenei transliuoti paprastą žinutę: yra normalu, kad reikia trečios vakcinos dozės.

„Kad tai nėra kažkoks tai įrodymas, kad žmonės, kurie pradėjo skiepytis, tarsi „užsėdo ant adatos“, vos ne lyginama su narkotikais, kad yra pripratimas prie tų vakcinų. Man tai yra keista klausytis tokių samprotavimų“, – sakė A. Žvirblienė.

Pasak jos, medikai džiaugiasi, kad yra patvirtinta trečia vakcinos nuo koronaviruso dozė, nes jie dėl to jaučiasi saugiau.

„Jie supranta, kad ta trečia dozė sustiprina imuninį atsaką ir sukuria geresnę apsaugą. Man atrodo, kad tų žinių viešojoje erdvėje yra pakankamai, bet gal čia tik man taip atrodo.

Galbūt reikėtų kažkaip įtikinamiau paaiškinti tos trečios dozės reikalingumą. Ir kad nebūtinai trečia dozė reiškia, kad bus ir ketvirta, ir penkta dozė“, – kalbėjo A. Žvirblienė.



Pasakė, ar reikės ketvirtosios dozės

Profesoriaus S. Čaplinsko tvirtinimu, šiai dienai atsakymas yra aiškus – toms šalims, kurios turi pakankamai vakcinų, tarp jų ir Lietuvai, rekomendacija turėtų būti, kad praėjus pusmečiui visiems tikslinga gauti trečiąją, imunitetą sustiprinančią dozę.

„O tiems žmonėms, kuriems kyla abejonių, kad dėl jų imuniteto būklės, chroninių ligų, dėl onkologinių ligų ar panašiai imunitetas galbūt nesusiformavo arba išblėso anksčiau, jiems galbūt tikslinga atlikti kiekybinį imuniteto tyrimą, pasižiūrėti, kiek liko tų neutralizuojančių antikūnų ir jiems galbūt anksčiau reikėtų tos sustiprinančios dozės“, – kalbėjo užkrečiamųjų ligų specialistas.

prof. Saulius Čaplinskas

S. Čaplinskas antrino A. Žvirblienei, kad aiškių rekomendacijų dėl pakartotinės vakcinacijos nėra ir iš vakcinų gamintojų.

„Galime iškart užbėgt įvykiams už akių ir pasakyti, kada reikės tos ketvirtosios dozės. Šiai dienai neaišku, tikėtina, kad jos nereikės kasmet, tikėtina, kaip jau buvo minėta, kad galbūt daliai žmonių jos reikės anksčiau. Tikėtina, kad susikaups tos imuninės apsaugos ląstelės ir imunitetas laikysis ilgiau“, – teigė S. Čaplinskas.

„Kartais pasakyti daugiau nėra gerai, nes žmonės to nesupranta. Iš kitos pusės, per daug suteikt vilties ar suformuot klaidingą naratyvą, irgi gali būti blogai, nes paskui žmonės paprasčiausiai pasimeta arba pradeda nebetikėti, ypač, kai medicinines žinias transliuoja politikai“, – pridūrė profesorius.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder