https://www.instagram.com/p/CcTkZvSAcaR/
Dainininkė prieraše rašė, kad nėštumo metu anksčiau sirgo perinataline depresija: "Turiu pasakyti, kad tai buvo absoliučiai siaubinga... tuo metu moterys apie tai nekalbėjo... kai kurie žmonės manė, kad yra pavojinga, jei moteris taip skundžiasi, kai joje yra kūdikis".
Toliau ji teigė, kad dabar apie perinatalinę depresiją kalbama daugiau nei ankstesnių nėštumų metu (2005 ir 2006 m.), ir rašė: "Ačiū Jėzui, kad mums nereikia laikyti šio skausmo paslaptyje".
Pranešime keliami klausimai apie tai, kas yra perinatalinė depresija, ir ar dėl anksčiau kartą sirgtos depresijos kyla didelė rizika vėlesnio nėštumo metu. Toliau pateikiame informaciją apie šią būklę, įskaitant simptomus ir gydymo galimybes.
Paaiškinta perinatalinė depresija
Pasak Nacionalinio psichikos sveikatos instituto (NIMH), perinatalinė depresija yra nuotaikos sutrikimas, kuris pasireiškia perinataliniu laikotarpiu, t. y. nėštumo metu ir iki vienerių metų po gimdymo.
"Viskas, kas vyksta prieš nėštumą, jo metu ir po jo, yra perinatalinio laikotarpio dalis. Net ir tada, kai bandote pastoti", - "Health" sakė daktarė Tamar Gur, moterų sveikatos ekspertė ir Ohajo valstijos universiteto Veksnerio medicinos centro reprodukcinės psichiatrijos gydytoja. (Dr. Gur paaiškino, kad pogimdyminė depresija priskiriama terminui "perinatalinė depresija").
Remiantis 2020 m. Klivlendo klinikos medicinos žurnale (Cleveland Clinic Journal of Medicine, CCJM) paskelbta apžvalga, perinataline depresija serga iki 20 proc. nėščiųjų JAV nėštumo, pogimdyminio laikotarpio arba abiejų laikotarpių metu.
Ši būklė gali paveikti ne tik motinas, bet ir vaikus: Negydoma perinatalinė depresija yra susijusi su sutrikusia kūdikio pažintine, socialine ir emocine raida, taip pat mažu gimimo svoriu, teigiama CCJM apžvalgoje.
Perinatalinė depresija didina riziką ateityje
Ekspertai teigia, kad ankstesnė perinatalinės depresijos diagnozė didina tikimybę ja sirgti vėlesnio nėštumo metu. "Anksčiau buvęs nerimas, depresija ar perinatalinė depresija didina riziką", - sakė Dr. Gur. "Tai nereiškia, kad esate pasmerkta susirgti perinataline depresija, tačiau rizika padidėja."
Mokslininkai dar nežino, kodėl taip yra, "Health" sakė medicinos mokslų daktarė Catherine Birndorf, Motinystės centro Niujorke įkūrėja. Tačiau, jos aiškinimu, prie to gali prisidėti moters streso lygis ir hormonai.
Tyrimai patvirtina teiginį, kad jei sirgote pogimdymine depresija, konkrečiai, tikimybė, kad tai pasikartos ir po kito nėštumo, yra didesnė. 2017 m. žurnale "PLoS Medicine" paskelbtame tyrime nustatyta, kad pacientėms po pirminės diagnozės nustatymo yra didesnė rizika, kad pogimdyminė depresija pasikartos.
Tiksliau, tarp 450 000 Danijoje pirmą kartą gimdžiusių motinų buvo nuo 27 iki 46 kartų didesnė tikimybė, kad po vėlesnių gimdymų pogimdyminė depresija pasikartos.
Perinatalinės depresijos požymiai ir simptomai
Kad moters būklė būtų priskiriama perinatalinei depresijai, ji turi trukti ilgiau nei 14 dienų ir "pabloginti moters gyvenimo kokybę", teigiama CCJM apžvalgoje.
Kai kurioms nėščiosioms pasireiškia tik keli perinatalinės depresijos simptomai, o kitoms - keli, teigia NIMH. Institutas įvardija šiuos dažniausius perinatalinės depresijos simptomus:
- Liūdesys, nerimas ar "tuštuma".
- dirglumas
- kaltės, bevertiškumo, beviltiškumo ar bejėgiškumo jausmas
- Susidomėjimo veikla ar malonumo praradimas
- nuovargis arba energijos sumažėjimas
- Neramumas arba sunkumai ramiai sėdėti
- Sunkumai susikaupti, priimti sprendimus ar prisiminti
- Sunkumai miegoti (net kai miega kūdikis)
Jei šie simptomai pasireiškia perinataliniu laikotarpiu, turėtumėte pasikalbėti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, "Health" sakė gydytoja Gloria A. Bachmann, Rutgerso Roberto Vud Džonsono medicinos mokyklos moterų sveikatos fakulteto prodekanė.
"Kiekvieną neįprastą simptomą, kuris moteriai pasireiškia nėštumo metu, ji turėtų kreiptis į sveikatos priežiūros paslaugų teikėją arba šeimos narį, kad šis suteiktų pagalbą", - sakė daktarė G. Bachmann. "Nė viena moteris neturėtų kentėti tylėdama."
Dr. Birndorfas antrino šiam patarimui: "Jei pastebėjote, kad nesate savimi, labai kenčiate arba jūsų funkcijos sutrikusios, turite apie tai kalbėti."
Geras pirmas žingsnis būtų paskambinti savo akušerei ginekologei arba pirminės sveikatos priežiūros gydytojui, sakė Dr. Gur. Kita galimybė būtų paprašyti savo sveikatos draudimo paslaugų teikėjo siuntimo pas ekspertą, pridūrė ji.
Jei atsiranda tam tikrų perinatalinės depresijos simptomų, turėtumėte skubiai kreiptis pagalbos, "Health" sakė medicinos mokslų daktarė Janelle Bolden, Northwestern Medicine motinos ir vaisiaus medicinos skyriaus vadovė. "Turėtumėte nedelsiant kreiptis pagalbos - skambinti 911, vykti į greitąją pagalbą arba skambinti Nacionaline savižudybių prevencijos karštąja linija - kai galvojate apie savęs ar kūdikio žalojimą, mirtį ar savižudybę."
Perinatalinė depresija yra dažna, todėl paslaugų teikėjai turėtų įspėti nėščiąsias apie simptomus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, sakė daktarė Bachmann: "Perinataliniai nuotaikos sutrikimai nėra retas reiškinys. Moterims nuo pat pradžių reikėtų pasakyti, kad jei tai patirsite, nedelsdamos kreipkitės pagalbos. Turime tai normalizuoti ir pasakyti, kad tai yra nėštumo patirties dalis."
Perinatalinės depresijos patikros svarba
Kelios sveikatos organizacijos, įskaitant JAV prevencinių paslaugų darbo grupę, Amerikos akušerių ir ginekologų koledžą, Amerikos psichiatrų asociaciją ir Amerikos pediatrų akademiją, rekomenduoja, kad visos nėščiosios perinataliniu laikotarpiu būtų tikrinamos dėl perinatalinės depresijos.
CCJM apžvalgoje teigiama, kad perinatalinei depresijai nustatyti kartais naudojami šie tyrimai:
Edinburgo pogimdyminės depresijos skalė: 10 klausimų forma, naudojama depresijai nustatyti.
Pacientų sveikatos klausimynas (PHQ-9): priemonė, naudojama depresijos sunkumui nustatyti. (CCJM apžvalgoje pažymima, kad nors Pacientų sveikatos klausimynas yra veiksminga atrankos priemonė, į ją neįtraukti klausimai apie nerimą, o į Edinburgo pogimdyminės depresijos skalę tokie klausimai įtraukti).
Dr. Bolden teigimu, šiuos tyrimus turėtumėte atlikti perinataliniu laikotarpiu, o apsilankymų pas vaiko pediatrą metu jie gali būti atliekami net kelis kartus.
Perinatalinės depresijos gydymo galimybės
Pasak NIMH, egzistuoja kelios gydymo galimybės: terapija, vaistai arba jų derinys.
Perinatalinei depresijai gydyti taikomos dvi psichoterapijos formos - kognityvinė elgesio terapija (KET) ir tarpasmeninė terapija (IPT). CBT moko pacientus kitokių mąstymo, elgesio ir reagavimo į situacijas būdų.
IPT padeda pacientams pagerinti bendravimo santykiuose įgūdžius, plėtoti socialinės paramos tinklus ir nustatyti realius lūkesčius, kurie leidžia jiems susidoroti su krizėmis ar kitomis depresiją veikiančiomis problemomis.
NIMH duomenimis, perinataline depresija sergantys pacientai taip pat dažniausiai gydomi antidepresantais. Jie gali pagerinti tam tikrų cheminių medžiagų, kontroliuojančių nuotaiką ir stresą, naudojimą smegenyse. Tačiau antidepresantai gali veikti nuo šešių iki aštuonių savaičių.
Kiekvienam žmogui tinkamas gydymas "yra visiškai individualus", - sakė daktaras Gur. "Visada yra vietos terapijai, o paskui gali būti taikomi vaistai, jei depresija yra sunki".
Tačiau reikia atlikti struktūrinius pokyčius, kad būtų geriau remiamos nėščiosios perinataliniu laikotarpiu, pridūrė Dr. Gur. "Mes nepakankamai remiame moteris motinystės atostogų metu.
Be to, socialinėje žiniasklaidoje pernelyg daug moterų supriešinama", - sakė ji, primindama Spears Instagramo įrašą. "Kaip minėjo Britney, dabar yra geriau nei anksčiau, kai ji buvo nėščia, bet mums dar reikia nueiti ilgą kelią."
"Patikros metodai yra geri, kai jie tinkamai naudojami ir tinkamai stebimi", - sakė dr.
- Pabudimas anksti ryte arba permiegojimas
- Nenormalus apetitas, svorio pokyčiai arba ir viena, ir kita
- Galvos skausmai, mėšlungis, skausmai ar virškinimo sutrikimai, kurie neturi aiškios fizinės priežasties arba nesiliauja gydant
- Sunkumai užmezgant emocinį ryšį su naujuoju kūdikiu
- Nuolatinės abejonės dėl gebėjimo rūpintis naujuoju kūdikiu
- mintys apie mirtį, savižudybę, savęs ar kūdikio žalojimą