Artėja Pasaulinė regėjimo diena - ar pakankamai rūpinamės savo akimis?
(2)Akis - svarbiausias žmogaus jutimo organas. Net 80 proc. visos informacijos gauname būtent per akis. Akys padeda mums pažinti aplinkinį pasaulį, grožėtis juo ir apsisaugoti nuo pavojų. Akys vadinamos sielos veidrodžiu. Privalome jomis rūpintis, nenumoti ranka į akių nuovargį ir skausmus.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, visame pasaulyje 285 milijonai žmonių turi regėjimo sutrikimų, iš jų 39 mln. žmonių yra akli. Net 19 milijonų vaikų turi regos sutrikimų. Visame pasaulyje daugiausia yra asmenų, turinčių vidutinio sunkumo ir sunkių regėjimo sutrikimų.
Labiausiai atkreipti dėmesį reikia į tai, jog 80 proc. visų regėjimo sutrikimų galima išvengti arba išgydyti. Todėl labai svarbu gerinti akių ligų profilaktiką, gydymo paslaugas, paslaugų kokybę ir prieinamumą.
„Regėjimo sutrikimais skundžiasi įvairaus amžiaus žmonės, bet didžioji pacientų dalis yra vyresni žmonės. Jiems neužtenka vienkartinio apsilankymo, būtinas tęstinis gydymas“, - teigė akių ligų gydytoja Rūta Mockutė.
Akių ligos yra labai įvairios ir vyrauja pagal amžiaus grupes, gali būti nuo lengvai pagydomo konjuktyvito (akių junginės uždegimo) iki paskutinės stadijos glaukomos. Tokiu atveju regėjimas yra pažeistas negrįžtamai ir jo sugrąžinti neįmanoma. Tai labai liūdni atvejai, kai žmogui lieka kliautis regėjimu viena akimi.
"Akių ligos, dažniausiai sukeliančios aklumą, yra glaukoma ir amžinės geltonosios dėmės degeneracija. Pirmoji yra tylusis regėjimo vagis, ją žmogus pastebi, deja, tik toli pažengusią.
Antroji, amžinės geltionosios dėmės degeneracija, kenkia centriniam matymui - žmogui darosi sunku įžiūrėti veidus, ji kreivina linijas.
Dar viena dažna liga yra katarakta. Tai drumstėjantis lęšiukas, bet Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio valstybėse, mes turime galimybę atlikti kataraktos šalinimo operaciją ir implantuoti intraokulinį lęšį", - pasakojo R. Mockutė.
Kad ir kaip būtų gaila, bet kasmet vis daugėja vaikų, turinčių regos sutrikimų. Svarbiausią vaidmenį vaidina visuomenės evoliucija, į kasdienį gyvenimą atnešusi didžiausius regėjimo priešus - televizorių, kompiuterį, išmaniuosius telefonus. Vaikams augant, ypač pradėjus lankyti mokyklą, padidėja jų akims tenkantis krūvis, jos greičiau pavargsta.
Šiuo atveju tėveliai ir pedagogai turėtų nuolat stebėti vaikus, atkreipti dėmesį į tai, ar nėra kokių nors požymių, galinčių rodyti silpną ar silpstantį vaiko regėjimą. Laiku pradėjus gydyti regėjimo sutrikimą, galima ne tik sustabdyti regėjimo silpnėjimą, bet ir visiškai jį atkurti.
„Vaikams pamokos, nuotolinės ar klasėje, bei namų darbų atlikimas yra jų tiesioginis darbas. Pandemija pakoregavo jų formatą, žinoma, tai neprisidėjo prie trumparegystės progresavimo stabdymo. Tačiau atkreipčiau dėmėsį į tai, jog vaikai pandemijos metu mažai buvo lauke, savo laisvalaikį leido prie išmaniųjų telefonų ar kitų mažų ekranų. Geriausia būtų palaikyti balansą tarp buvimo prie ekranų ir laiko leidimo lauke šviesiuoju paros metu“, - teigė R. Mockutė.
Dažniausiai vaikai pas akių gydytoją lankosi dėl refrakcijos ydų korekcijos: trumparegystės, toliaregysės, astigmatizmo.
„Trumparegystė, arba kitaip - miopija, vis dažniau diagnozuojama vaikams“, - tikino gydytoja.
Regėjimo sutrikimo priežastys yra labai įvairios. Mūsų akys silpnėja nuo mechaninių pažeidimų, medžiagų apykaitos sutrikimų, vitaminų ar mineralų trūkumo. Taip pat įtakos turi paveldimumas, užteršta aplinka, įtemptas regimasis darbas, netinkamai parinkti akiniai nuovargis ir stresas.
„Didžiausią neigiamą įtaką vaikams ir jaunuoliams turi nuolatinis darbas iš arti prie kompiuterio ar sąsiuvinio be pertraukų. Rekomenduočiau daryti pertraukas kas 30-60 min., leidžiant akims pailsėti, tačiau dažnas iš mūsų ilsimės prie išmaniųjų telefonų, taip neleisdami akims atsipalaiduoti“, - patarė R. Mockutė.
Jau nešiojančiam akinius pasitikrinti regą reikėtų bent kartą per metus, nes žmogui senstant keičiasi akių vidinės terpės, kinta ir reikalingų akinių stiprumas. Nuo 35-erių metų ir vyresniems, net ir gerai matantiems, gydytojai rekomenduoja pasitikrinti akis profilaktiškai bei pasimatuoti akių spaudimą, nes šio amžiaus žmonėms padidėja glaukomos ir kitų akių ligų grėsmė.
„Jeigu nėra akių regėjimo sutrikimo ar stebimų akių ligų, užtenka pasitikrinti vieną kartą per metus“, - teigė akių ligų gydytoja.
R. Mockutė pasakojo, kad sustiprinti regėjimą gali sveikas gyvenimo būdas, visavertė mityba, darbo ir poilsio režimas.
PATARTINA. Jeigu akių regėjimo sutrikimų neturite, pas akių gydytoją patartina apsilankyti vieną kartą per metus. Asociatyvi Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.
Rašyti komentarą