Sovietiniam paminklui gresia nugriovimas

Klaipėdos rajono savivaldybės administraciją pasiekė uostamiesčio paribyje esančios Žaliojo Slėnio gyvenvietės atstovų prašymas pašalinti kaiminystėje esantį paminklą, skirtą Antrajame pasauliniame kare kovojusiai Raudonosios armijos 16-ajai divizijai pagerbti.

Šis, kaip aiškėja, ant šlaito miškelyje dunksantis monumentas prieš keletą dešimtmečių buvo pastatytas savavališkai, neturint tam jokių leidimų. Jis tapo pirmąja geltonai-mėlyna kregžde Klaipėdos apylinkėse: balandžio 20-ąją, trečiadienį, policija gavo pranešimą, kad atminimo akmuo yra nudažytas nacionalinėmis Ukrainos vėliavos spalvomis.

Žinia, šių metų vasario 24-ąją Rusijai brutaliai užpuolus taikią ir suverenią Ukrainą įvairios akcijos, nukreiptos prieš karą paskelbusią valstybę, sovietinius simbolius, Raudonosios armijos karių-okupantų paminklų demontavimas tik įgauna pagreitį.

Ketvirtadienį buvo nugriautas paminklas žuvusiems sovietų kariams Marijampolėje. Geltonais ir mėlynais dažais apipaišyti sovietiniai paminklai Kaune, Ukrainos vėliavos spalvomis nudažytas paminklas sovietiniams kariams Ukmergėje ir kt.

Uždažė informacija

Klaipėdos rajonui priklausančioje teritorijoje šalia Žaliojo Slėnio gyvenvietės Aukštkiemiuose, šiauriausioje jos dalyje, ant miškingo šlaito palei Mažojo Londono g., prie pat daugiabučio namo, stovi dabar jau geltonai ir mėlynai nudažytas paminklas.

Dažais padengta informacinė lentelė, ant riedulio nupieštos dvi, geltona ir mėlyna širdys bei užrašytas žodis „SLAVA”. Ukrainietiška frazė „Slava Ukraini! Heroyam slava!” (liet. „Šlovė Ukrainai! Didvyriams šlovė!“) yra tapusi kultine bei asocijuojasi su narsiu, pasiaukojančiu ukrainiečių tautos pasipriešinimu rusų okupantams.

Ant paties akmens - sovietinis ordinas su penkiakampe žvaigžde, o pritvirtintoje lentelėje yra dabar jau dažų sluoksniu padengti įrašai dviem kalbomis: rusų bei lietuvių.

Memorialas skirtas 16-ajai lietuviškajai divizijai, dar vadintai 16-ąja lietuviškąja Klaipėdos Raudonosios vėliavos ordino šaulių divizija.

Neaišku, ar sąmoningai, ar dėl klaidos verčiant, tačiau lietuviškame įraše divizija įvardyta dar skambiau taip iškraipant istoriją: „Iš čia 1945 m. sausį 16-oji Lietuvos divizija pradėjo puolimą Klaipėdoje, kuris baigėsi visišku fašistų sutriuškinimu“.

Rusiškame variante parašyta ne Lietuvos divizija (tokios nebuvo, buvo Lietuviškoji), o „16-я Литовская дивизия“.

Šis paminklas nėra paveldosauginis. Jis neženklina ir jokių sovietinių karių kapinių, palaidojimo vietos (tam skirta vieta Klaipėdoje, memoriale Skulptūrų parko pakraštyje). Pro jį kasdien pasivaikščiojimų taku praeina didelio Žaliojo Slėnio kvartalo gyventojai, vedžiojantys šunis ir pan.

Nukėlimo klausimas

Kol policija bando išsiaiškinti, kas galėjo dažais išmarginti akmenį, dedikuotą 16-ajai divizijai, Klaipėdos rajono savivaldybės administraciją jau pasiekė Žaliojo Slėnio gyventojų raštas.

Prašyme akcentuojama, kad žmonės negali likti abejingi Rusijos Federacijos vykdomai karinei agresijai Ukrainoje ir priešiškam elgesiui kaimyninių šalių atžvilgiu.

„Sovietų paminklai, šlovinantys karo veiksmus, įgauna naują, itin neigiamą prasmę. Okupantų palikti monumentai, daug metų darkę mūsų viešąsias erdves, nėra suderinami su šiuolaikine Lietuva. Kultūros ministro įsakymu pakeitus kriterijus, sovietiniai paminklai vietos bendruomenių ar savivaldos atstovų prašymu gali būti iš naujo įvertinti ir, panaikinus jų teisinę apsaugą, nukelti.

Prašome organizuoti paminklinio akmens, esančio Aukštkiemių kaime, Sendvario seniūnijoje, Klaipėdos rajone (Žaliojo Slėnio ribose) nukėlimo ir išgabenimo darbus. Paminklinis akmuo yra su ryškia sovietų okupacinės valdžios simbolika ir stūkso ne kapinių vietoje.

Jis neigiamai veikia greta gyvenančių žmonių emocinę būklę, kelia nepagarbą šiandieninės agresijos (Rusijos vykdomo karo prieš Ukrainą. – Aut. past.) akivaizdoje“, - teigiama rašte.

Anot Klaipėdos rajono vicemerės Audronės Balnionienės, balandžio 12 d. buvo sudaryta darbo grupė, kuri jau pradėjo nagrinėti visų rajone esančių sovietinių memorialų, paminklų, paminklinių akmenų ir pan. likimą.

„Paaiškėjo, kad 16-ajai divizijai dedikuotas akmuo yra ne mūsų Savivaldybės sklype. Domėjomės, gilinomės ir išsiaiškinome, kad tas paminklas – miško žemėje, kuria disponuoja Valstybinių miškų urėdija.

Todėl dabar vyks tarpinstitucinis pasitarimas, kuri įstaiga turėtų pasirūpinti to monumento nukėlimu, jo išgabenimu. Iniciatyvą gali parodyti ir pati Žaliojo Slėnio bendruomenė: gavus reikiamus leidimus, suderinus viską su žemės valdytoju, patys žmonės galėtų savo jėgomis nukelti ir išvežti tą akmenį.

Tad kol kas klausimas sprendžiamas, viskas paaiškės artimiausiu metu“, - „Vakarų ekspresui“ sakė ji.

Susisiekus su gyvenvietės Žaliasis Slėnis“ bendruomenės pirmininku ir vienu iš kvartalo vystytojų Bernardu Kemundriu, šis negalėjo atsakyti, kada tiksliai aptariamas akmuo su penkiakampe žvaigžde galėjo būti pastatytas.

„Kai mes pradėjome vystyti Žaliojo Slėnio gyvenvietę 2000-aisiais, jis jau ten buvo. Tikrai nežinome, kas jį pastatė“, - sakė jis.

Klaipėdos miestą nuo sovietinių stabų bei paminklų valys ir uostamiestyje sudaryta speciali darbo grupė, kurios opiausias uždavinys bus nuspręsti, ką daryti su 1980 m. Raudonosios armijos karių memoriale Skulptūrų parke stovinčių trijų karių bronzinėmis skulptūromis.

Ten pat – ir penkiakampė „amžinosios ugnies“ žvaigždė, lentelės su įrašais apie tai, jog „miestas išvaduotas 1945 m. sausio 28 d.“. Tragiška lietuvių tautos pokario istorija parodė, kad menamas išvadavimas buvo ne kas kita, o antroji okupacija su masiniais lietuvių trėmimais į Sibirą, elito persekiojimu, žudynėmis, kankinimais, rezistencine partizanų kova ir kt.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder