TRADICIJA. Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Trečiojo amžiaus universitetas savo veiklą pradėjo vykdyti prieš trylika metų. Redakcijos archyvo nuotr.

Senjorai grįžta mokytis: stebi atliekamas širdies operacijas, dėsto pareigūnai, o auditorijose renkasi šimtai

(2)

"Mokytis reikia visą gyvenimą", - sako Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas. Ruduo - tai metas, kai į mokymosi įstaigas sugrįžta ne tik vaikai ir jauni studentai, bet ir savo žinias norintys sustiprinti senjorai.

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) savo veiklą pradėjo vykdyti prieš trylika metų. Nuo to laiko kiekvienais metais, spalio pradžioje minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, universiteto auditorijas užpildo šimtai senjorų.

Atsižvelgiama į senjorų pageidavimus

Trečiojo amžiaus universitete studentams yra suteikiama galimybė turiningai leisti laisvą laiką, klausytis lektorių vedamų paskaitų, gilinti žinias apie sveikatą ir įvairias aktualijas: informacines technologijas, asmeninį saugumą, tinkamos gyvenimo kokybės palaikymą. Rektoriaus A. Razbadausko teigimu, temos parenkamos pagal pačių senjorų pageidavimus, kurie yra išsakomi pirmųjų paskaitų metu.

"Būsimųjų studentų visada atsiklausiame, kas jiems būtų įdomu. Supažindiname su esama situacija, tam tikrais istoriniais faktais, įvairiomis prevencijomis, paskaitas veda ir policijos pareigūnai. Yra ir informacinio raštingumo paskaitos, nes pandemijos metu pamatėme, kiek svarbios yra informacinės technologijos, bendravimas nuotoliu. Sprendžiame, kaip žmogus turi gyventi ir prisitaikyti prie naujų sąlygų", - universiteto veiklas vardija A. Razbadauskas.

Kursas kartojamas kelis kartus

Studijos trunka 2,5 metų, o į paskaitas senjorai renkasi kas antrą savaitę po dvi akademines valandas. Tiesa, studijų kursą galima kartoti neribotą kartų skaičių, tad šia galimybe studentai noriai naudojasi.

"Jaučiamas didelis senjorų įsitraukimas, visuomet yra po kelis šimtus ir naujų, ir senų studentų, kurie lanko universitetą nuo pirmų įsikūrimo dienų", - apie ilgamečius studentus kalba rektorius.

Jo teigimu, dėmesys skiriamas ne tik paskaitoms, bet ir bendruomenės kūrimui: organizuojamos išvykos po Lietuvos ir užsienio miestus, įvairūs renginiai ir savanorystės, kuriose pagyvenę žmonės noriai dalyvauja.

"Dabar koncentruojamės ne tik į paskaitų skaitymą, bet ir bendrystę, savanorystę. Senjorai susitinka su savanoriais, dalyvauja įvairiuose renginiuose, švaros palaikymo akcijose, išvyksta į bendrus kultūrinius renginius. Yra susidaręs branduolys aktyviausių žmonių, kuris skatina bendruomeniškumą", - sako A. Razbadauskas.

Universitetas tampa socializacijos vieta

Trečiojo amžiaus universitetas senjorams virsta erdve, kurioje jie gali socializuotis, užimti savo kasdienybę, tokiu būdu išvengiant vienišumo jausmo.

Studentė Regina pritaria, jog paskaitų lankymas tapo vieta ne tik mokytis, bet ir praplėsti pažinčių ratą bei susipažinti su naujais žmonėmis.

"Susipažįsti su daug naujų žmonių, visi labai draugiški. Kai ateiname į paskaitas, visi tarpusavyje kalbamės kaip tikri draugai, nors prieš tai nebuvome pažįstami. Labai gera vieta praplėsti pažinčių ratą. Susirenka labai įvairūs, protingi žmonės, todėl rekomenduoju universitetą pradėti lankyti visiems senjorams, kurie jaučiasi vieniši", - apie savo patirtį kalba Regina.

Sutuoktiniai Juozas ir Milda, netrukus pradėsiantys antrus studijų metus, antrina - paskaitose sutinkami įdomūs, išsilavinę žmonės, su kuriais vėliau tampama draugais net ir už auditorijos durų.

"Kada nusprendėme pradėti lankyti paskaitas, prikalbinome kartu prisijungti savo kaimynus, vėliau dar ir kitus draugus. Trečiojo amžiaus universitete devyniasdešimt procentų studentų moka naudotis technologijomis, turi aukštąjį išsilavinimą, aktyvūs, užduoda gerus klausimus. Tai yra būdas susiburti, susitikti su naujais veidais, pabendrauti, o paskui ir kavutės išeiti išgerti", - pasakoja Juozas ir Milda.

Paskaitos orientuotos į sveikatą

Studentų teigimu, lankant universitetą suteikiama galimybė daugiau sužinoti apie sveikatos problemas bei profilaktines priemones, klausti lektorių dominančių klausimų ar net pasitikrinti savo sveikatą pačių paskaitų metu.

Nors studijų programa kasmet koreguojama, praėjusiais metais senjorai galėjo išgirsti apie širdies chirurgiją, stebėti interaktyviai atliekamas širdies operacijas, sužinoti apie sąnarių, akių ir nervų ligas, išmokti atlikti dirbtinį kvėpavimą ir suteikti pagalbą infarktą patiriančiam žmogui.

"Man asmeniškai labai naudinga buvo paskaita, kai ją vedęs kardiologas man paaiškino tai, ko negalėjo papasakoti net mano gydytojai. Kai skaitai knygose atrodo vienaip, o kai vaizdu parodo, pavyzdžiui, širdies aortos operaciją, tai supranti kur kas daugiau. Visiems senjorams derėtų lankyti, tik nežinau, ar visi sutilptų", - juokiasi studentas Juozas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder