„Norisi sukurti jaukų senjorų kampelį“

Trijų dukrų mama, organizacijos „Ladies Circle Lietuva“ prezidentė ir klubo Klaipėdoje narė Filomena Matuzevičiūtė-Lūžienė į uostamiestį atvyko iš Kauno. Jau nuo mažumės nenustygstanti vietoje moteris nestokoja ambicingų planų ir projektų.

Norėdama padėti savo pačios tėčiui kuo labiau palengvinti karantino ir apriboto bendravimo psichologinę naštą, neseniai „Facebook“ socialiniame tinkle sukūrė privačią grupę „Lietuvos senjorai bendrauja čia“. Pašnekovė džiaugiasi, kad prie grupės prisijungė ne tik senjorai, bet ir jų vaikai, kurie taip pat skatina savo tėčius ir mamas įsitraukti šiuo metu bent į tokį bendravimą.

Į uostamiestį persikėlėte jau seniai. Papasakokite plačiau apie savo veiklas.

Kaune baigiau studijas, o paskui ištekėjau ir atsikrausčiau į pajūrį. Tad visas tolesnis mano, jau suaugusios moters, gyvenimas tęsėsi Klaipėdoje.

Atvirai sakant, manęs pilna visur. Tačiau pagrindinė veikla, žinoma, - darbas. Iki praėjusių metų pabaigos dirbau Lean projektų vadove UAB „Philip Morris Lietuva“. Šias pareigas ėjau 5 metus, o prieš tai dar 3 metus bendrovėje dirbau komunikacijos specialiste. Labai daug išmokau šioje kompanijoje. Tačiau prasidėjus karantinui ir nebelikus gyvo bendravimo, komandinio darbo, susitikimų, komandiruočių ir t. t., kas man kaip žmogui yra svarbiausia, kartu su vyru nusprendėme, kad turbūt atėjo laikas man pereiti dirbti į jo verslą.

Sakoma, kad sutuoktiniams dirbant po vienu stogu ilgainiui gali atsirasti trintis. O gal kaip tik atvirkščiai?

Iš pradžių šiek tiek buvo baimės dėl to. Bet viena mano draugė jau prieš tai sakė, kad nėra ko bijoti, nes per 17 bendro gyvenimo metų kartu užauginome tris vaikus. O tai yra tokio dydžio bendras projektas, po kurio jau niekas nebeturėtų bauginti. Ir tikrai, mūsų sukaupta bendro gyvenimo patirtis tikrai padeda susikalbėti.

Papasakokite plačiau apie savo, kaip prezidentės, pareigas moterų organizacijoje „Ladies Circle Lietuva“.

Tai yra tarptautinė organizacija, kuri vienija daugiau nei 40 šalių iš viso pasaulio. Kai kuriose šalyse jai priklauso per 1 000-1 500 narių ir daugiau nei po 100 klubų. Pati organizacija buvo įsteigta 1930 metais, kai Anglijos vyrų klubo „Round Table“ žmonos nusprendė įkurti savąjį.

„Ladies Circle Lietuva“ organizacijos šūkis yra „Friendship and service“, o tai reiškia draugystę ir tarnystę. Mes kviečiame su mumis draugauti moteris nuo 18 iki 45 metų. Ir tada, kai jau susibendraujame, kartu darome gerus darbus.

Tiek tarptautiniu, tiek šalies lygiu kas dvejus metus yra renkamas socialinis projektas. Pastaraisiai metais dirbame ties tarptautiniu projektu, kurio tikslas - padėti Indijoje gyvenačioms moterims įsigyti higieninių paketų, reikalingų menstruaciniu periodu. Daugelyje Indijos regionų mergaitės ir moterys neturi šių higienos priemonių.

Vykdant šį tarptautinį projektą tose šalies vietose yra įsteigiami mini fabrikėliai, kur moterims suteikiama medžiagų ir jos ne tik pačios pasigamina higieninių paketų, bet ir yra įdarbinamos. O kadangi prasidėjus menstruaciniam periodui mergaitės net negalėdavo lankyti mokyklos, tokia iniciatyva joms suteikė galimybę nepraleisti pamokų.

Tačiau kiekviena šalis gali turėti ir savo pačios sugalvotą socialinį projektą ir jį įgyvendinti. Mes Lietuvoje pastaruosius dvejus metus vykdome paramos daugiavaikėms šeimoms, netekusioms vieno iš maitintojų, projektą. Kadangi mūsų organizacijos klubai yra Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje, kiekviename mieste išsirinkome po tokią šeimą. Aiškinamės ir klausiame, ko jiems labiausiai trūksta kasdienybėje, ir tada šiuos poreikius bandome atliepti įvairiais būdais.

Be socialinių projektų, taip pat labai akcentuojame draugystę. Mūsų klube tikrai labai smagu būti, nes esame užsibrėžusios tikslą bent kartą per mėnesį kiekviename mieste turėti bent po vieną savišvietos renginį.

Metų pradžioje visos pasidaliname mėnesiais, ir būtent tuo laiku reikia suorganizuoti visoms klubo moterims įdomią ir smagią veiklą. Tai gali būti paskaita, kvepalų gaminimas, važiavimas automobiliais slidžia trasa, kalėdinių vainikų pynimas ir t. t. Žinoma, šiuo metu viskas yra perkelta į virtualią erdvę.

Šiais metais tapau „Ladies Circle Lietuva“ prezidente. Man didelė garbė atstovauti šiai organizacijai. Todėl šioms veikloms reikia skirti itin daug dėmesio.

Pagrindinė mano užduotis ir noras buvo visą mūsų veiklą „užvesti“ nuotoliniu būdu. Iš pradžių buvo nemažai jaudulio, nežinojau, kaip viskas bus. Bet pavyko puikiai, visa mūsų veikla tikrai labai gerai „važiuoja“. O kadangi viskas vyksta nuotoliniu būdu, atsirado galimybė organizuoti bendrus visos Lietuvos renginius, o ne atskirai kiekviename mieste, kaip buvo prieš tai.

Ar nepasigendate pačių uostamiesčio gyventojų didesnio įsitraukimo į miesto socialinį gyvenimą?

Iš tiesų dažnai pasikalbame su kitomis moterimis apie tai. Kartais tikrai susidaro toks įspūdis, kad Klaipėdoje žmonės labiau mėgsta laisvalaikį leisti draugų rate savo pačių namuose, negu eiti į kavines, barus ar renginius. Nors negaliu pasakyti, ar tai tikrai tiesa.

Vis dėlto per pastaruosius keletą metų jau teko pastebėti, kad tiek senamiesčio, tiek kultūrinis gyvenimas tikrai yra kur kas pagyvėję.

Neseniai sukūrėte „Facebook“ platformą „Lietuvos senjorai bendrauja čia“. Ar senjorai noriai jungiasi į šią grupę? Ar šią grupę jau paleidote gyventi savo gyvenimą, ar vis dar stebite, kas joje vyksta?

Iš tiesų tai vis dar stebiu. Peržiūriu visą norimą publikuoti informaciją ir tik tada patvirtinu ją kaip profilio administratorė. Nes nesinori, kad žmonės pradėtų dalintis su politika ar nelaimėmis susijusiomis publikacijomis. Norisi sukurti šviesų ir jaukų senjorų „Facebook'o“ kampelį.

Todėl dažnai pasvarstau, kokią naują ir įdomią temą jiems pasiūlyti, kokiu renginiu sudominti. Nors iš tiesų labai džiaugiuosi, nes nuolat matau, kaip gražiai senjorai bendrauja. Atsiranda jau ir lyderių, kurie ir patys pasiūlo tam tikras temas: dalijasi augintinių, savo gimtųjų miestų bažnyčių nuotraukomis ir t. t.

Kadangi senjorams labai svarbu jaustis naudingiems, grupėje neseniai paskelbiau, kad mano tėtis labai mėgsta konstruoti, prisukti ar perdaryti ką nors. Beje, ir patirties turi, nes daug metų dirbo šaltkalviu. Tad parašiau, kad jeigu reikia kokios nors pagalbos šioje srityje, gali kreiptis.

Viena moteris iš Gargždų jau susisiekė su tėčiu. Tad dabar laukiame, kada bus atšauktas judėjimo ribojimas, kad tėtis galėtų nuvažiuoti. Jau ir mane kitos grupės moterys kviečia cepelinų virti. Taip pat aktyviai rašo ir senjorų vaikai, pristatydami savo tėčius ir mamas, stengdamiesi užmegzti kontaktą su kitais tėvų bendraamžiais.

O kaip sekasi konkrečiai jūsų pačios tėčiui bendrauti su kitais senjorais?

Tikrai puikiai. Šiuo metu telefonu bendrauja bent su trimis savo amžiaus senjorėmis. Yra ir tokių, kurios jau kviečia pas save į sodybas atšilus orams. Tad pasibaigus judėjimo ribojimams ir kai bus galima laisvai keliauti po Lietuvą, manau, prasidės ir visi susitikimai. Džiaugiuosi, kad tėčio gyvenime atsiranda papildomo judesio.

Minėjote, kad jūsų visur labai daug. Kuo dar užsiimate, be darbo ir veiklos moterų organizacijoje?

Aš apskritai nuo mažumės lankydavau visokius būrelius, kokie tik tuo metu būdavo. Ir atsikrausčiusi į Klaipėdą sukūriau grupę „Facebook“ socialiniame tinkle „Kas Kur Kada Klaipėdoje ar Klaipėdos rajone“. Nes, būdavo, įdomius renginius pražiopsodavau ir apie juos sužinodavau jau jiems įvykus. Ši grupė buvo sukurta tam, kad dalintumėmės renginiais ir žinotume, kas vyksta aplinkui.

Aš labai mėgstu išbandyti visokias naujoves. Labai mėgstu sportuoti.

Kai laukiausi dukros, prisijungiau prie supermamų bendruomenės. Iki šiol bendraujame. Vasaromis žaidžiame pajūrio tenisą, taip pat ir tinklinį. Bėgioju, su šeima labai mėgstame orientavimosi sportą, užsiimu joga, kurią visai neseniai pamilau. Žodžiu, kur judesys, - ten ir aš.

Pirmojo karantino metu per mano gimtadienį pakvietėme draugus į pėsčiųjų žygį iš Pervalkos į Juodkrantę. Būti gamtoje, judėti, aktyviai leisti laiką man yra labai gera. O mano pačios vienas iš pagrindinių pomėgių yra dviračiai.

Pati esate trijų vaikų mama. Kaip pavyksta suderinti tiek veiklų ir mamos pareigas?

Į visą šį nuolatinį judėjimą įtraukiu ir dukras. Jos mokosi Vydūno gimnazijoje, tad natūraliai yra įpratusios prie veiklos: ir groja, ir šoka, ir sportuoja... Kaip sakau, - visos į mamą. O šiaip visada vaikams skiriu laiko vakarais, pasikalbame, pasipasakojame, kaip praėjo diena.

Galiausiai šeimoje turime veiklų kalendorių, kuriame nurodyta, kas, ką ir kada turi veikti ir kokias pareigas atlikti. Puikus įrankis, padedantis planuoti savo laiką. Beje, toks planavimas taip pat yra darbinės patirties vaisius.

Aš tai labai mėgstu, todėl nuo mažens į darbų pasiskirstymą šeimoje įtraukiu ir vaikus. Taip pat vyksta ir savaitgalių veiklos planavimas. Jeigu artėja vaikų atostogos, visi susėdame ir susitariame, ką norėsime tuo metu veikti, kokius darbus nudirbti. Komandinis darbas man visada buvo ir yra prie širdies. Gera man jį daryti tiek darbe, tiek moterų klube, tiek šeimoje.

Šiaip laikas veikloms pasiskirsto natūraliai, būna dienų, kai daugiau jo skiriu „Ladies Circle“ darbams atlikti, būna, kad daugiau savęs atiduodu kitiems užsiėmimams.

Ką dar esate suplanavusi nuveikti ateityje?

Pirminis planas yra mėgautis visu tuo, ką darau dabar, ir pačiu gyvenimu. Nes viskas yra nuostabu, turiu daug galimybių saviraiškai tiek darbe, tiek socialinėje veikloje.

O vienas iš pagrindinių norų šiuo metu - sugalvoti, kaip dar labiau sustiprinti Lietuvos senjorų tarpusavio bendravimą. Mane visada žavėjo senelių ir vaikų globos namų bendradarbiavimas, galimybė sujungti šias dvi įstaigas po vienu stogu. Nes tiek vaikams naudinga, tiek seneliai turėtų galimybę bendrauti su mažaisiais. Ir kalbu ne apie virtualią platformą.

Galbūt seneliai ateityje taps jaunimo mentoriais kurioje nors srityje.

Kai sukūriau senjorų bendravimo grupę, gavau laišką iš senos pažįstamos, kuriame ji rašė, kad norėtų prisidėti prie šios veiklos net finansiškai. Tačiau kadangi viskas vyksta socialinio tinklo platformoje, reikia sugalvoti, kaip tuos pinigus būtų galima panaudoti senjorų tikslams realybėje. Galbūt ateityje už juos bus galima suorganizuoti kokius nors kursus arba surengti paskaitą senyvo amžiaus žmonėms įdomia tema.

Taigi, planų ateičiai tikrai yra.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder