Merui teks plušėti pasiraitojus rankoves
(13)Jau visai netrukus klaipėdiečių pasitikėjimo sulaukęs Arvydas Vaitkus ir į Klaipėdos miesto savivaldybės tarybą išrinkti politikai duos priesaiką ištikimai ir sąžiningai tarnauti visiems uostamiesčio gyventojams.
Nors tiek A. Vaitkus, tiek nemažai į Tarybą patekusių klaipėdiečių nėra politikos naujokai, jiems kartu su debiutantais teks dirbti pagal naujas taisykles.
Balandžio 1-ąją įsigalios nauja redakcija išdėstytas Vietos savivaldos įstatymas, įtvirtinantis naują vietos savivaldos modelį.
„Remiantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu parengtas naujas savivaldos modelis aiškiai atskiria mero ir tarybos kompetencijas. Savivaldos srityje meras tampa aiškiu šeimininku su išgrynintomis kompetencijomis, atsakomybėmis ir atskaitingumu“, - būsimas permainas komentavo vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė.
Taryboje nebalsuos
Vieni iš pagrindinių pokyčių liečia konkrečiai merus.
Pirmiausia nebeliks amžinųjų miestų vadovų - ribojamas jų kadencijų skaičius. Tris kadencijas iš eilės mero pareigas ėjęs asmuo ketvirtajai kadencijai iš eilės nebegalės būti renkamas.
Meras nebebus ir savivaldybės tarybos nariu, nes taps savivaldybės vykdomąja institucija. Jis turės savivaldybės valdžios ir viešojo administravimo įgaliojimus, bus atsakingas už įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir savivaldybės tarybos sprendimų tiesioginį įgyvendinimą.
Nors ir nebegalės balsuoti tarybos posėdžiuose, meras juos savo potvarkiu šauks ir jiems pirmininkaus, sudarys posėdžių darbotvarkes, teiks sprendimų projektus.
Įstatyme numatyta, jog meras sudarys ir teiks tarybai tvirtinti savivaldybės biudžeto projektą, jį vykdys, administruos savivaldybės turtą ir piniginius išteklius. Taip pat organizuos savivaldybės strateginio planavimo procesą, teiks tarybai tvirtinti savivaldybės bendrąjį planą ar savivaldybės dalių bendruosius planus, tvirtins detaliuosius planus ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus.
Iki kiekvienų metų birželio 15 d. meras privalės tarybai raštu atsiskaityti, kaip įgyvendinami įstatymai, Vyriausybės nutarimai, tarybos sprendimai, vykdomas savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai.
Galės vetuoti
Nuo šiol meras vienasmeniškai skirs savivaldybės administracijos direktorių. Jis bus mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo pagrindu paskirtas savivaldybės administracijos vadovas, bet nebus vykdomąja institucija.
Meras pats skirs vicemerus, tačiau prieš skirdamas privalės pateikti jų kandidatūras tarybai pritarti. Vicemerai nebus skiriami iš tarybos narių ir jų galės būti daugiau. Klaipėda galės turėti tris vicemerus.
Jeigu savivaldybės taryba du kartus iš eilės nepritars teikiamai kandidatūrai į vicemero pareigas, meras turės teisę savo sprendimu tarybai teiktą kandidatą paskirti vicemeru.
Merui suteikiama ir veto teisė.
Per penkias darbo dienas galės motyvuotai grąžinti tarybos priimtus sprendimus pakartotinai svarstyti. Atmesti šį mero veto reikės ne mažiau kaip pusės visų tarybos narių balsų.
Taryba nušalinti mero nuo pareigų negalės. Tokią teisę turės tik teismas.
Jei dėl atostogų, laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių meras laikinai negalės eiti pareigų, jį pavaduos paties mero paskirtas vicemeras.
Pliusas ir minusas
Prieš kelias dienas Klaipėdos meru išrinktas A. Vaitkus šiuos pokyčius vertina dvejopai.
"Visų pirma meras tampa ūkininku. Ką aš ir sakiau dar prieš ketverius metus. Nors tada buvo save gerbiančių politologų, kurie iš manęs juokėsi. Meras tiesiogiai vadovaus Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai. Čia yra svarbiausias pasikeitimas. Tarpinės grandies panaikinimą vertinu kaip teisingą sprendimą.
Nėra visiškai teisinga, kad meras negali tiesiogiai vadovauti administracijai, bet turi už viską atsakyti. Už viską, kas buvo negerai.
Dabar merui bus sunkiau, nes neturės galimybių tik paveiksluotis ir juosteles karpyti.
O paradoksalu tai, kad meras turi vadovauti politiniam junginiui, kurio nariu jis pats nėra. Čia klausimas parlamentarams, kodėl toks keistas sprendimas. Aš jo asmeniškai nesuprantu„, - “Vakarų ekspresui" sakė A. Vaitkus.
Reveransas opozicijai
Dar viena naujovė - savivaldybės tarybos opozicija galės išsirinkti savo lyderį. Jis turės pirmumo teisę užduoti klausimus tarybos posėdyje, bus kolegijos narys. Opozicijos lyderio atlyginimas prilygintas tarybos komitetų pirmininkų darbo užmokesčiui.
Įstatymas įpareigoja savivaldybėse sudaryti kolegijas. Į jas įeis meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai, etikos ir antikorupcijos komisijų pirmininkai bei opozicijos lyderis.
Tarybos nariams ir toliau bus mokama už faktiškai dirbtą laiką. Jį sudarys darbas savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų, frakcijų, grupių posėdžių ir gyventojų priėmimo metu.
Kartą per pusę metų į tarybos posėdžio darbotvarkę bus privalu įtraukti jos mažumos teikiamus projektus. O ne rečiau nei kas pusmetį posėdžio pabaigoje turės būti organizuojama savivaldybės tarybos mažumos valanda.
Jos metu tarybos mažumos atstovai galės užduoti klausimus merui, vicemerams, administracijos direktoriui, tarybos komitetų ir komisijų pirmininkams ir gauti atsakymus.
Rašyti komentarą