Lietuvoje dirbantiems ukrainiečiams laiku neišmokami atlyginimai

Lietuvos banko apklausa: nerimas dėl kylančių kainų gali paskatinti gyventojus taupyti

Lietuvos bankas, atlikęs apklausą, skelbia, kad kas antras namų ūkis nurodo galimą finansinės padėties pablogėjimą kaip priežastį taupyti – dauguma namų ūkių vis dar nėra sukaupę rekomenduojamo 3–6 mėn. pajamų rezervo.

Gyventojų finansinius lūkesčius slopina padidėjęs neapibrėžtumas dėl ateities: nors daugiau jų teigia, kad pajamos didėjo, o santaupos nesumažėjo, namų ūkiams nerimą kelia išaugusios išlaidos būtiniausioms reikmėms ir turimų įsipareigojimų našta.

„Gyventojų finansiniai lūkesčiai pastebimai atvėso – siekis apsidrausti nenumatytų išlaidų atveju bei nerimas dėl toliau galinčių kilti maisto produktų kainų ir komunalinių mokesčių gali paskatinti mažinti nebūtinąsias išlaidas bei vartojimą ir daugiau taupyti“, – sako Arnoldas Bytautas, Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus ekonomistas.

Nors darbo rinka vis dar palanki dirbantiesiems ir šiemet daugiau respondentų pajuto pajamų prieaugį, bendras finansinės padėties vertinimas nepakito.

Teigusiųjų, kad per pastaruosius 6–12 mėn. jų pajamos padidėjo, dalis paaugo nuo 22 proc. pernai iki 30 proc. šiemet.

Kad pajamos nepakito, nurodo maždaug pusė apklaustųjų (pernai 43 proc.), kad jos sumažėjo, teigia 19 proc. (pernai 43 proc.), rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vis dėlto energijos ir kitų būtinųjų pragyvenimo išlaidų šuolis ir brangęs skolinimasis turėjo itin reikšmingą įtaką namų ūkių turimų įsipareigojimų vertinimui.

Šeši iš dešimties – daugiausia per visą apklausos vykdymo laikotarpį – teigia, kad turimi finansiniai įsipareigojimai yra našta.

Palyginti su ankstesniais metais, finansinius įsipareigojimus vertinančių kaip naštą dalis padidėjo pustrečio karto.

Anot Lietuvos banko, atsargiai vertinamos ir ateities perspektyvos.

Numatomas tolesnis paskolų brangimas bei lūkesčiai dėl augančios komunalinių mokesčių naštos artimiausią žiemą lėmė, kad beveik pusė respondentų ir ateinančiais 12 mėn. turimus įsipareigojimus įvardija kaip naštą.

Vis dėlto dauguma turinčiųjų finansinių įsipareigojimų vykdo juos laiku.

Dalis namų ūkių, kurie per paskutinius 12 mėn. turėjo sunkumų vykdant paskolų įsipareigojimus, per metus netgi sumažėjo 2 proc. punktais ir sudarė 11 proc.

Daugiau nei pusė namų ūkių (56 proc.) teigia nors šiek tiek susitaupantys – ši dalis pastaruosius trejus metus vis dar yra panaši.

Tačiau rekomenduojamą 3–6 mėn. pajamų santaupų rezervą turi sukaupę tik ketvirtadalis apklaustųjų, t. y. trys iš keturių apklaustųjų iš turimų santaupų negalėtų išgyventi ilgiau nei 3 mėn.

Kaip teigiama pranešime, namų ūkiams svarbiausia taupymo priežastis tebebuvo nenumatytos išlaidos ateityje (62 proc.).

Galimą finansinės būklės pablogėjimą ateityje kaip priežastį taupyti, įvardija 45 proc. namų ūkių.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder