Audrius Butkevičius, Agnė Bilotaitė

Kaip Audrius Butkevičius Agnę Bilotaitę išgąsdino

Vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę ne juokais išgąsdino žinia, jog Laisvės gynėjų dienos išvakarėse apdovanotas buvęs Krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius. Apdovanojimą atsiėmęs ne iš bet ko, o iš paties generalinio komisaro Renato Požėlos rankų. Kodėl virpa ministrė ir kelia tokį šaršalą?

Organizatorių nuotr.

Buvęs krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius (1992 m.). Eltos archyvo nuotr.

Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, rekomendavus Policijos veteranų asociacijai, apdovanojo pirmąjį atkurtos Lietuvos krašto apsaugos ministrą, Lietuvos kariuomenės kūrėją, signatarą Audrių Butkevičių, brigados generolą Česlovą Jezerską ir Sąjūdžio metraštininkę Angonitą Rupšytę.

Pastarajai apdovanojimas bus įteiktas vėliau, o A. Butkevičiui ir Č. Jezerskui apdovanojimai įteikti Policijos departamente sausio 12-ąją.

Buvęs krašto apsaugos ministras pagerbtas už Lietuvos nepriklausomybės istorinės atminties išsaugojimą, bendradarbiavimą su Lietuvos policija ir Policijos veteranų asociacija.

A. Butkevičius dalijosi savo prisiminimais apie 1990-1991 m. įvykius ir Pasieniečių mokykloje, kuri yra Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) padalinys.

Organizatorių nuotr.

Krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius ir prezidentas Algirdas Brazauskas stebi kariuomenės pratybas (1993 m.). Eltos archyvo nuotr.

Tačiau toks A. Butkevičiaus pagerbimas, ypač policijos, kurią signataras nevengia viešai ir pakritikuoti, sukėlė didį susirūpinimą, o gal ir išgąstį vidaus reikalų ministrei A. Bilotaitei.

Galbūt ministrei tapo neaišku, kas - ji ar A. Butkevičius - yra įtakingesnis šalies policijai? Kad ir kaip būtų, VRM suskubo įspėti visų jai pavaldžių statutinių tarnybų vadovus, kad ministerija apie A .Butkevičiaus bei Č. Jezersko apdovanojimus nieko nežinojo.

Taipogi ir apie A.Butkevičiaus paskaitą būsimiems pasieniečiams. Kodėl kilo šis šaršalas?

„Pradėkime nuo to, kad šaršalas kilo dėl to, kad gėjų. lesbiečių, klerikalų, liberalų ir valstybės išdavikų organizacija, šiandien valdanti Lietuvą, įsivaizduoja, kad valstybės policija, kariuomenė, žvalgybos tarnybos yra jų partijos priešakinis kovinis būrys.

Kaip vidaus reikalų sistema kadaise buvo priešakinis kovinis Komunistų partijos būrys, - į „Vakaro žinių" klausimą atsakė A. Butkevičius.

- Policija taip negalvoja. Ir dėl to šitie žmonės į Sausio 13-osios minėjimą kviečia mane - žmogų, kuris juos viešai kritikuoja."

Organizatorių nuotr.

A. Butkevičiui (pirmas kairėje) bei Č. Jezerskui (trečias iš kairės) padėką išreiškė dabartinis policijos generalinis komisaras R.Požėla ir Policijos veteranų asociacijos vadovas V. Navickas. Policijos veteranų asociacijos nuotr.

- Ar ne keista?

- Visai ne keista. Šitie žmonės (statutinės jėgos struktūros - aut. past.) nelaiko savęs gėjų, lesbiečių ir liberalų partijos tarnais. Jie yra valstybės gynybos institucijos. Ir tai yra kur kas daugiau nei viena ar kita partijėlė.

Jie tarnauja visuomenei, o ne vienai grupuotei, todėl nieko keisto, kad mane pasikvietė.

Jie atsimena tuos laikus, kai kūrėsi jų tarnybos. Valstybės sienos apsaugos tarnyba buvo kuriama ir mano rankomis. Valstybei sunkiausiu metu daugiau nei tūkstantis pasieniečių budėjo parlamento prieigose.

Pasieniečiai, policija, Viešojo saugumo tarnyba, taip pat ir krašto apsauga - jie glaudžiai susiję su visuomene, o ne su viena grupuote.

O šitie žmogeliai, esantys valdžioje, yra labai įžeidūs. Jų savigarba buvo labai įžeista, todėl pradėjo šią pjudymo kampaniją. Televizijos laidoje per Sausio 13-ąją buvau paprašytas pakomentuoti, kaip atskirti provokatorius?

Aiškinau, kad dabartinėms valdžios struktūroms yra naudinga supjudyti policiją su visuomene, kad valdžiai naudinga savo rankose turėti susitepusią policiją.

Tai ne Audrius Butkevičius prieš keliolika metų (per 2009 m. sausio 16-osios mitingą - aut. past.) įsakė šaudyti guminėmis kulkomis žmonėms į veidus.

Organizatorių nuotr.

Krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius ir NATO generalinis sekretorius Manfredas Verneris (1992 m.). Eltos archyvo nuotr.

- O kas buvo tas įsakęs žmogus?

- Kęstutis Lančinskas (tuometis Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato viršininkas, dabar - vidaus reikalų viceministras - aut. past.).

- Vėliau tapęs Europos Sąjungos patariamosios misijos Ukrainoje vadovu?

- Ne mes ukrainiečius, bet ukrainiečiai turėtų mokyti mus. Per aštuonerius metus jie sukaupė tokios patirties, kurios K.Lančinskas niekada neturės. Siųsti tokius patarėjus - daryti gėdą.

O televizijos laidoje, skirtoje Sausio 13-ajai, patariau į minėjimą atvykusiems žmonėms, pamačiusiems įtartinus asmenis, kreiptis į policiją. Daugybė žmonių taip ir pasielgė, provokacijų nebuvo. Išskyrus vieną provokatorių, išvadinusį žmones fašistais, ne žmonėmis, jedinstvininkais, o vienas jo pakalikas išvadino žmones „šūdais".

Žmonės (per Sausio 13-osios minėjimą prie parlamento - aut. past.) atsakė švilpimu gėjų, lesbiečių, liberalų, klerikalų konglomeratui, bet ten buvo tik vienintelis provokatorius, kurio policija nesugebėjo nukenksminti.

Policija, vertindama mane, kad prieš 30 metų dariau viską, jog apsaugočiau policiją nuo politikavimo, įteikė man atminimo medalį. Tai nėra paprastas apdovanojimas. Tai atminties ženklas. Įvertintas mano dėmesys žmonėms, pastangos, kad policija netaptų vienos politinės grupuotės įkaite.

O mieliems skaitytojams primenu, kad ne kas kitas, o konservatoriai, pradėjo politizuoti Savanorišką krašto apsaugos tarnybą (SKAT) ir iš čia kilo mano pagrindinis konfliktas su Vytautu Landsbergiu. Ir tas konfliktas turi gilias šaknis, jo bandymas politizuoti, tyčiotis ir konfrontuoti yra gerai žinomas.

Organizatorių nuotr.

Krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius. Redakcijos archyvo nuotr.

- Bet kilus šaršalui, Pasieniečių mokykla ištrynė informaciją apie jūsų susitikimą su kursantais ir jūsų paskaitą iš savo tinklalapio. Informacija apie jūsų apdovanojimą bei šio renginio nuotraukos buvo ištrintos ir iš Policijos departamento interneto svetainės. Esą siekiant išvengti galimų neteisingų interpretacijų! Tiesa, informacija apie jūsų pagerbimą bei pagerbimo renginio nuotraukos liko Policijos veteranų asociacijos svetainėje.

- Čia ne Pasieniečių mokykla ar pareigūnai sureagavo, o jų vadai, kuriems brangi yra jų kėdė.

Pasienio tarnyboje tarnaujantys yra šaunūs vyrai ir moterys, kurie, būdami labai menkai materialiai aprūpinti, atlieka didžiulį darbą. Iki šiol pasienis aprūpintas mano prieš 30 metų nupirktais „Kalašnikovais", kurie šiandien negali būti naudojami gynybai, nes ilgai naudojami ginklai „išsinešioja".

Tad politikai kalba apie meilę Tėvynei, bet nesugeba tinkamai apginkluoti svarbiausias valstybės saugumą užtikrinančias tarnybas.

Kilus konfliktams pasienyje, pirmieji su jais susidurtų pasieniečiai. Hibridinio karo ar kitokių susidūrimų metu senų „pyškalų" neužtenka.

Turi būti sukurta nauja pasienio apginklavimo koncepcija.

 

Organizatorių nuotr.

Krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius ir Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas. Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos įkūrimo antrųjų metinių minėjimas (1993 m.). Redakcijos archyvo nuotr.

- Kaip vertinate vidaus reikalų ministrės A.Bilotaitės priminimą VRM pavaldžioms tarnyboms, kad ministerija apie jūsų susitikimus su pareigūnais ir apdovanojimą nebuvo informuota?

- Tai vėl juokingas bandymas sukontroliuoti viską ir visus. Tegul A.Bilotaitė nepergyvena, kad aš ateinu pasikalbėti su savais karo vyrais, o pasirūpina, kad jau po ja pačia kasama duobė. Kandidatas į jos postą jau žinomas.

- Kas?

- Nenoriu pasakyti. Plikas.

Organizatorių nuotr.

Signatarui, Lietuvos kariuomenės kūrėjui Audriui Butkevičiui padėką išreiškė dabartinis policijos generalinis komisaras Renatas Požėla. Policijos veteranų asociacijos nuotr.

- Tas pats K.Lančinskas?

- Čia jau jūs taip pasakėte. Aš nesakiau. Bet manau, kad dabartinės valdžiukės pastangos viską kontroliuoti daugiau nei juokingos.

Komentuoja Policijos veteranų asociacijos vadovas Vytautas NAVICKAS:

Asociacija kreipėsi į policijos generalinį komisarą dėl padėkos įteikimo Audriui Butkevičiui 2022 metais minint Laisvės gynėjų dieną, už svarų indėlį atkuriant Lietuvos Nepriklausomybę lemtingų Sausio 13-osios įvykių metu.

Kaip vienam iš asmenų, atsakingų už valstybės gynimo organizavimą, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarui, buvusiam pirmajam atkurtos nepriklausomos Lietuvos Respublikos krašto apsaugos departamento direktoriui ir krašto apsaugos ministrui.

Organizatorių nuotr.

Taip pat kreipėmės dėl padėkos įteikimo Lietuvos kariuomenės kūrėjui, brigados generolui Česlovui Jezerskui. Policijos veteranai kartu su A. Butkevičiumi, Č. Jezersku ir kitais Laisvės gynėjais kiekvienais metais sausio 12 d. organizuoja ir dalyvauja Laisvės gynėjų susitikime Seime.

Tuo siekiame išsaugoti Lietuvos Laisvės gynimo istorinę atmintį.

Organizatorių nuotr.

1992 m. Lietuvos krašto apsaugos ministras Aaudrisu Butkevičius ir Rusijos gynybos ministras Pavelas Gračiovas savo parašais patvirtino Rusijos kariuomenės išvedimo grafiką. Eltos archyvo nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder