Skiriant piniginę socialinę paramą, darbo paieškos išmoką ir toliau siūloma įskaityti į gaunamas pajamas

Iš „Sodros“ gavo daugiau nei 2 tūkst. eurų ir nežino, už ką: kam taip gali nutikti?

Neretai žmonės sutrinka, kai reikia vykdyti tam tikrus piniginius įsipareigojimus, pildyti dokumentus, deklaracijas, nes sunkiai supranta sudėtingą administracinę kalbą ir taisykles. Vis dėlto būna ir atvirkštinių situacijų, kai žmogus iš valstybės gauna pinigų ir nesupranta, kodėl.

Vienas portalo tv3.lt skaitytojas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.) pasidalijo savo istorija: patikrinęs banko sąskaitą ten rado daugiau nei 2 tūkst. eurų iš „Sodros“.

Anot jo, buvo sunku suprasti pervedimo paskirtį, o iš „Sodros“ gauti laiškai buvo vien dokumentų citatos, o ne „žmonių kalba“, todėl jų suprasti buvo neįmanoma. Jis spėliojo, kad galbūt pinigai buvo permokų grąžinimas arba pinigai už tai, kad jis kurį laiko dirbo užsienyje.

Sekdamas „Sodros“ nuorodomis skaitytojas galiausiai išsiaiškino, kad daugiau nei 2 tūkst. eurų buvo nedarbo socialinio draudimo išmoka. Kaip užpildė prašymą, jis sako neprisimenantis, nes besiregistruodamas Užimtumo tarnyboje pildė daugybę anketų, kurių esmės aiškiai nesuprato.

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič paaiškina, kad nedarbo socialinio draudimo išmoka yra skiriama, kai žmogus užsiregistruoja Užimtumo tarnyboje kaip bedarbis ir pateikia prašymą nedarbo išmokai gauti.

„Jei šiuo atveju žmogus nežino, kad buvo pateikęs tokį prašymą, ir nežino, už ką buvo skirta išmoka, sunku paaiškinti šią situaciją teoriniu lygmeniu“, – komentuoja „Sodros“ atstovė.

Jos teigimu, visą informaciją apie jam skirtas ir mokamas išmokas kiekvienas žmogus gali rasti savo asmeninėje paskyroje „Sodros“ paskyroje, o kilus neaiškumams galima paskambinti informacijos numeriu 1883 – tuomet situacija bus paaiškinta individualiai.

Reikia 12 mėn. nedarbo draudimo stažo

M. Kozič sako, kad jei žmogus neteko darbo, pirmiausia reikia kreiptis į Užimtumo tarnybą. Pasak jos, jam ten bus suteiktas bedarbio statusas ir jis galės pateikti prašymą nedarbo išmokai skirti. Ji priduria, kad prašymą taip pat galima pateikti per asmeninę „Sodros“ paskyrą.

Anot pašnekovės, užsiregistravęs Užimtumo tarnyboje žmogus bus apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ir nereikės kas mėnesį savarankiškai mokėti PSD įmokų.

„Jei asmuo nedirbs ir neužsiregistruos Užimtumo tarnyboje, nuo kito mėnesio PSD įmokas privalės mokėti savarankiškai“, – pabrėžia M. Kozič.

Jos teigimu, nedarbo socialinio draudimo išmoka skiriama tiems žmonėms, kurie sukaupė pakankamą nedarbo draudimo stažą – 12 mėnesių per pastaruosius 30 mėnesių iki užsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos.

Išmoka mokama 9 mėnesius

„Sodros“ atstovė aiškina, kad nedarbo išmoka mokama 9 mėnesius ir ją sudaro pastovi ir kintamoji dalys. Pastovią nedarbo išmokos dalį sudaro 23,27 proc. į mėnesį, už kurį mokama nedarbo išmoka, galiojančios minimaliosios mėnesinės algos (MMA).

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad nuo šių metų sausio MMA yra 730 eurų, todėl pastovi nedarbo išmokos dalis lygi 169,87 euro.

„Apskaičiuojant kintamą nedarbo išmokos dalį įvertinamos gavėjo draudžiamosios pajamos, turėtos per 30 mėnesių, praėjusių iki užpraeito kalendorinio mėnesio pabaigos nuo bedarbio įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos. Pavyzdžiui, jei žmogus įsiregistravo Užimtumo tarnyboje šių metų birželio mėnesį, bus vertinamos jo draudžiamosios pajamos, turėtos 2019 m. lapkričio – 2022 m. balandžio mėnesiais“, – pasakoja M. Kozič.

Išmokos dydis keičiasi kas 3 mėnesius

Ji sako, kad nedarbo išmoka mokama 9 mėnesius, tačiau jos dydis kas tris mėnesius keičiasi: pirmus tris mėnesius kintamoji išmokos dalis sudaro 38,79 proc. asmens vidutinių mėnesio draudžiamųjų pajamų, 4–6 mėnesį – 31,03 proc., o 7–9 mėnesį – 23,27 proc. asmens vidutinių mėnesio draudžiamųjų pajamų.

Pašnekovė teigia, kad mažiausia nedarbo išmoka yra 169,87 euro – tai pastovioji dalis, kuri priklauso kiekvienam žmogui, turinčiam teisę į išmoką (t.y. įgijusiam socialinio draudimo stažą šiai išmokai gauti), nepriklausomai nuo jo pajamų.

M. Kozič teigimu, šiuo metu maksimalus nedarbo išmokos dydis yra 922,73 euro.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder