Galimybių pasas: kas keičiasi nuo gruodžio 28-osios?
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktus nurodymus, nuo gruodžio 28 d. galimybių pasu galės naudotis tik tie asmenys, kurie yra pasiskiepiję sustiprinančiąja vakcinos doze arba nuo antrosios dozės dar nėra praėjęs 7 mėnesių terminas.
Tačiau žmonės, kurie galimybių pasą išsiėmė anksčiau, - nežinioje.
Ant galimybių paso nurodyta galiojimo data, todėl net ir neturintys trečiojo skiepo, tačiau anksčiau atnaujinę dokumentą ir toliau turi galiojantį galimybių pasą, kuriuo gali naudotis.
Pasak Registrų centro, nėra techninių galimybių padaryti taip, kad jau sugeneruoti galimybių paso QR kodai nebūtų nuskaitomi. Tai reiškia, jog nors nuo gruodžio 28 d. neturintieji trečiojo skiepo teoriškai patekti į parduotuves ar kitas laisvalaikio erdves, kuriose reikalingas galimybių pasas, negalės, tačiau praktiškai gyventojai tokiose vietose galės lankytis tol, kol galios jų galimybių pasas.
„Asmens jau turimas (atsisiųstas ir išsaugotas telefone ar spausdintas) galimybių pasas galioja iki jame nurodytos galiojimo datos. Atėjus dokumente nurodytai datai galimybių pasą reikia atsinaujinti. Tik tam tikrų jau išduotų galimybių pasų anuliuoti, užblokuoti ar kitaip panaikinti, nepanaikinant visų išduotų galimybių pasų, techniškai yra neįmanoma“, - dėstė Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus.
Net jei gyventojai turi atsisiuntę kelis galimybių pasus, o ant jų nurodyta skirtinga galiojimo data, abu dokumentai yra laikomi galiojančiais.
„Vėliau atsisiųstas galimybių pasas nepanaikina anksčiau atsisiųsto dokumento, jei pastarojo galiojimo terminas dar nėra pasibaigęs. Galimybių pasas galioja tiek, kiek yra nurodyta dokumente esančioje informacijoje.
Paprasčiausias būdas pratęsti galimybių paso galiojimą - pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze, nes nuo COVID-19 saugo ne galimybių pasas, o vakcinacija“, - sakė M. Samkus.
Galimybių paso galiojimas
Ribotą laiką, septynis mėnesius, galimybių pasas ar jam alternatyvūs dokumentai galios 16 m. ir vyresniems asmenims, kurie yra pasiskiepiję visa „Comirnaty“ ar „Spikevax“, „Janssen“ arba „Vaxzevria“ vakcinos nuo COVID-19 schema.
O neribotą laiką galimybių pasas galios visa schema paskiepytiems ir persirgusiems asmenims, jeigu persirgimo faktas buvo patvirtintas PGR tyrimo rezultatu.
Taip pat galimybių pasas neribotai galios ir tiems, kurie pasiskiepijo sustiprinančiąja vakcinos doze. Dokumentas įsigalios jau pasiskiepijimo sustiprinančiąja doze dieną.
Galimybių pasas ribotą laiką galios asmenims, kurie mažiau nei prieš 60 dienų yra gavę teigiamą kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą. SAM atkreipia dėmesį, kad mobiliuose punktuose atliekami greitieji serologiniai testai galimybių pasui nėra tinkami.
Galimybių pasą galima gauti ir atlikusiems mokamą PGR tyrimą bei gavus neigiamą rezultatą - ne anksčiau nei prieš 72 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento).
Nuo gruodžio 28 d. galimybių pasas bus reikalingas ir vyresniems nei 12 metų amžiaus vaikams, tačiau vaikų formaliajam ir neformaliajam ugdymui galimybių pasas nėra ir nebus privalomas.
„Su ugdymu susijusiems renginiams, tai gali būti baseinas, teatras, kino teatras, taip pat nebus reikalaujama galimybių paso, tačiau jei yra pramoginė veikla, kuri vyksta ne su mokykla, ne su ugdymo programa, turės vaikas nuo 12 metų ir dviejų mėnesių pateikti galimybių pasą“, - sakė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
Galimybių pasas ir jam alternatyvūs dokumentai bus išduodami pasiskiepijusiems, persirgusiems ar tyrimus atlikusiems vaikams.
Persirgusiems, bet nepasiskiepijusiems vaikams galimybių pasas galios 7 mėnesius. Turintiems neigiamą PGR arba kaupinių tyrimo rezultatą - savaitę, o vaikams, turintiems teigiamą antikūnų tyrimo rezultatą, galimybių pasas bus išduodamas 60 dienų. Neribotą laiką galimybių pasu galės naudotis visiškai pasiskiepiję arba persirgę koronavirusu ir pasiskiepiję bent viena doze vaikai.