Elektroninių cigarečių neganda tvyro ir virš mūsų rajono

Net 9 iš 13 Klaipėdos rajono ugdymo įstaigų šiemet rasta kokaino, kreko, heroino, marihuanos/hašišo pėdsakų. Nors kituose rajonuose ir didmiesčiuose padėtis dar blogesnė, nusiraminimo nėra. Elektroninių cigarečių „mada“, nors tokių itin kenksmingų sveikatai cigarečių su neaiškios kilmės skysčiais vartojimas yra varžomas įstatymais, plinta greičiau nei vėžinės ląsteles.

Patraukliausia ši „mada“ paaugliams, kuriems 12–14 metų. Jiems draugų įtaka yra svarbesnė nei tėvų ar pedagogų. Nepilnamečiai yra ir didžiausi elektroninių cigarečių skysčių pirkėjai juodojoje rinkoje, kuri lengvai prieinama dėl moderniųjų technologijų.

Nuo įvairių elektroninių cigarečių pildyklėse esančių medžiagų mišinių apsinuodiję jaunuoliai atsiduria ligoninių reanimacijose, tačiau gydytojai nežino, nuo ko gydyti. Mat skirtingų psichoaktyviųjų medžiagų yra apie 900. Medikai kol kas atpažįsta maždaug 10.

Jaunuoliai siekia pritapti

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atliktas tyrimas parodė, kad šiais metais 9 iš 13 rajono ugdymo įstaigų rasta kokaino, kreko, heroino, marihuanos/hašišo pėdsakų, šis skaičius, kaip ir elektroninių cigarečių, auga ir kelia nerimą.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Dalia Petrikienė teigė, kad elektroninės cigaretės jaunimą sužavi ne tik skoniu, bet ir dėl draugų įtakos. „Moksliniai tyrimai rodo, kad jaunuoliai nori pritapti prie savo socialinės grupės, kadangi tokioje grupėje jaučiasi teigiamai. J

eigu jaunuoliui sunku pritapti prie grupės, jis imasi veiksmų, kurie, jo manymu, leistų pritapti. Be to, elektroninių cigarečių prietaisai nėra panašūs į cigaretes, o labiau į USB jungtį, rašiklius ar inhaliatorius, o tai leidžia jaunuoliams neatkreipti dėmesio į save“, – akcentavo D. Petrikienė.

Pasak direktorės, Klaipėdos rajono ugdymo įstaigose visuomenės sveikatos specialistės veda psichikos sveikatos stiprinimo ir žalingų įpročių prevencijos užsiėmimus mokiniams. Nuo metų pradžios vyko 248 ugdomieji užsiėmimai, juos išklausė 3 671 mokinys.

Šiai tarp jaunimo paplitusiai garinimo problemai spręsti, D. Petrikienės teigimu, svarbus visuomenės sąmoningumas ir jaunuolių elektroninių cigarečių vartojimo netoleravimas, taip pat jaunuolių ir tėvų santykio bei ryšio kūrimas, diskutavimas apie elektronines cigaretes, nenustūmimas šios aktualios temos į šoną ir galvojimo, kad „mano vaikas taip nedaro“.

„Kalbėjimas apie elektronines cigaretes nėra skatinimas jų vartoti, tai yra diskusija, santykio, pasitikėjimo ir atvirumo kūrimas tokia jautria jaunimui tema“, – „Bangai“ sakė direktorė. Tėvai informacijos apie tai, kaip kalbėtis su vaikais apie šią problemą, gali rasti apsilankę Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro puslapyje, taip pat yra parengta speciali padalomoji medžiaga.

Tiki influenceriais ir bendraamžiais

Klaipėdos rajono savivaldybė rajono tėvus neseniai pakvietė į paskaitą „Paauglystė tarp iššūkių ir pasirinkimų. Psichoaktyvių medžiagų vartojimo pavojai“, kurią vedė gydytojas toksikologas dr. Robertas Badaras ir medicinos psichologė Aina Adomaitytė. Žinomas medikas dr. R. Badaras nebuvo nusiteikęs optimistiškai: jis akcentavo, kad Lietuvoje nėra patrauklios edukacinės medžiagos apie elektroninių cigarečių ypatingą žalą organizmui, kuria būtų galima sudominti paauglius.

Jiems reikia interaktyvios, jų lygmenį atitinkančios „propagandos“. Tėvams, atėjusiems į paskaitą, gydytojas nurodė keletą užsienietiškų portalų, kuriuose racionaliai, o tuo tačiau ir vaizdingai pristatoma, kas atsitinka paauglių sveikatai, jei jie žavisi elektroninėmis cigaretėmis ir jos tampa neatskiriama jų kasdienybės dalimi. „Teko matyti 21 m. jaunuolio, kuris rūkė elektronines cigaretes, plaučių rentgeno nuotrauką.

Nežinau, kiek metų reiktų rūkyti paprastas cigaretes, kad būtų tokie sužaloti plaučiai“, – atkreipė dėmesį dr. R. Badaras. Jo nuomone, jau pavėluota, jei apie narkotinių medžiagų įtaką tėvai kalbasi su keturiolikmečiais. Jie tada jau turi susiformavusius įgūdžius slėpti savo priklausomybę, jiems jau nebesvarbi tėvų, pedagogų nuomonė.

Nors paaugliai nemoka atskirti klaidinančios informacijos, jie besąlygiškai tiki visagaliu internetu, socialiniais tinklais, o ypač savo bendraamžiais, kurių pripažinimas jiems yra svarbiausias. Socialiniuose tinkluose jie stebi influencerių „serialus“ , kuriuose jie pasakoja savo „puikius“ pojūčius „paveipinus“ (vartojamas lietuviškas atitikmuo garinti – aut. past.) elektroninių cigarečių su tam tikro skonio skysčiais.

Ką daryti? Tiek dr. R. Badaras, tiek medicinos psichologė A. Adomaitytė įsitikinę, jog apie psichotropinių medžiagų vartojimo neigiamą įtaką sveikatai ir net pavojų gyvybei reikia kalbėtis su vaikais kuo anksčiau, kuo išsamiau aptariant baisias vartojimo pasekmes, kalbėtis mokykloje po kiekvienos pertraukos, nes poilsio valandėlėmis vaikai „išminties“ semiasi socialiniuose tinkluose. Jie yra įsigudrinę slėpti elektronines cigaretes netikėčiausiose vietose, pavyzdžiui, šalia mokyklos esančiame parke, medžio drevėje.

Bando net pradinukai

Pasak toksikologo dr. R. Badaro, paauglius elektroninių cigarečių vartojimas vilioja įvairiais skoniais ir kvapais. Paaugliai socialiniuose tinkluose randa jų aprašymus, o tai labai patraukliai „supakuota“ informacija, kurioje pirmiausia iškeliami malonūs pojūčiai, traukiantys paauglių vaizduotę.

Praėjusiais metais Seimui uždraudus elektronines cigaretes su įvairiais skoniais ir kvapais situacija negerėja, mat jaunuoliai lengvai elektroninių cigarečių gali įsigyti internetu ar iš vyresnių moksleivių. 2022 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vykdyto Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenys atskleidė, kad dauguma Lietuvos mokinių vartojo elektronines cigaretes, lyginant su rūkiusiais tabako cigaretes.

Tyrimo duomenimis, bent kartą per paskutines 30 dienų elektronines cigaretes vartojo kas penktas 5–9 klasių mokinys, jų vartojimo paplitimas sparčiai didėjo – nuo 18 iki 21 procento. Štai 9 klasėje elektronines cigaretes renkasi net 40 proc. jaunuolių. Tai parodo, kad jaunuoliai, galimai, jau net pradinėse klasėse pirmą kartą pabando elektroninių cigarečių, tai patvirtina ir kai kurios šalies savivaldybės.

Praėjusią savaitę Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ portale www.gargzdai.lt tėvų paklausėme, ar jie žino apie tai, ar jų vaikai vartoja elektronines cigaretes. Iš 115 atsakiusiųjų tik 16,67 proc. atsakė, kad žino, o 83,33 proc. – ne.

Kartais nė vaikų užimtumas nepadeda atbaidyti nuo psichotropinių medžiagų vartojimo „mados“. Net neformaliojo ugdymo užsiėmimuose aptinkama, kad paaugliai svaiginasi. Specialistai vėlgi tai paaiškina tuo, kad galbūt mokykloje vaikas to nedaro todėl, kad nemato „autoritetų“ tarp bendraamžių. O, pavyzdžiui, sporto klube, jei jo „autoritetas“ rūko, tai ir jis nenori atsilikti.

Sveikatai ypač pavojinga

Nikotinas yra psichoaktyvioji medžiaga, sukelianti stiprią priklausomybę. Nikotino turinčių gaminių vartojimas neigiamai veikia vaikų ir paauglių smegenų vystymąsi, gali sukelti mokymosi bei nerimo sutrikimų. Toksikologas dr. R. Badaras akcentavo, kad dabar visos svaiginimosi priemonės skysčių pavidalu pardavinėjamos socialiniuose tinkluose ir jomis pildomos elektroninės cigaretės, dažniausiai net pats pardavėjas nežino, kokią „Mendelejevo lentelę“ jam pavyko sumiksuoti.

Dabar dažniausiai į ligoninę pakliūva 14–17 metų jaunuoliai. Jis taip pat įspėjo, kad po 10–20 metų turėsime itin tragiškas pasekmes, tad jau šiandien turime imtis veiksmų ir stabdyti elektroninių cigarečių vartojimą.

Pasak R. Badaro, net gydytojai negali nustatyti, kokiomis elektroninėse cigaretėse esančiomis medžiagomis apsinuodija moksleiviai, gydoma pagal simptomus. „Žodis miksas (liet. mišinys) labai gerai apibūdina nebūdingą mišrią kliniką, kai slopinimas keičiasi su stimuliacija, psichoze ir vėl krenta į slopinimą. Klasikinės medžiagos, kurias baigiame pamiršti, turėjo aiškią kliniką į vieną ar į kitą pusę: slopino ir stimuliavo, dabartinės medžiagos – netipiškos ir sunkiai diagnozuojamos“, – situacijos rimtumą akcentavo R. Badaras.

Jis pridūrė, kad naujosioms medžiagoms – sintetiniams kanabinoidams, kurie daugiausia paplitę, būdingas sąmonės netekimas, traukulinis aktyvumas, pykinimas, sujaudinimas/slopinimas. Kartais organizmas gali sureaguoti labai tragiškai, tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualiai. Yra buvę atvejų, kad net vieną kartą „paveipinus“ prasidėjo šizofrenija.

Amerikos mokslininkų tyrimo rezultatai atskleidė, kad naudojantiems elektronines cigaretes buvo užfiksuoti didesni DNR pažeidimai, palyginti su tais, kurie rūko įprastus tabako gaminius. „Veiperiams“ nustatyti 2,6 karto didesni DNR pažeidimai, nei tiems, kurie išvis nenaudoja jokių gaminių, o rūkantiems įprastas cigaretes – atitinkamai 2,2 karto didesni pažeidimai.

Svarbus tėvų įsitraukimas

Klaipėdos rajono savivaldybėje šiai problemai akcentuoti organizuotas tarpinstitucinis pasitarimas-apskritojo stalo diskusija „Kaip mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą Klaipėdos rajono ugdymo įstaigose“, kuriame dalyvavo ir švietimo įstaigų vadovai, ir Savivaldybės atstovai.

Klaipėdos rajono savivaldybės Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Toma Stonkė „Bangą“ informavo, kad mero potvarkiu sudaryta darbo grupė, kurios pagrindinis tikslas – parengti algoritmą, kaip mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą Klaipėdos rajono ugdymo įstaigose. Algoritmas patvirtintas rugsėjo mėnesį.

koordinatorės, organizuoti mokymai ugdymo įstaigų specialistams apie rūkymo problematiką, naujų rūkymo būdų ir (elektroninių cigarečių, kaitinamojo tabako) vartojimo problematiką. Tai naujausios ir tarp jaunimo populiariausios narkotinės medžiagos. Taip pat mokymuose buvo aptarta, kaip nustatyti galimą vartojimą, fiziniai, psichologiniai, elgesio ir kt. požymiai. Kalbėta ir apie galimus pagalbos būdus įtarus, atpažinus vartojimą.

T. Stonkė pažymėjo, kad, norint siekti pokyčių ir sumažinti elektroninių cigarečių bei psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, visų pirma nemažai darbo turi atlikti sąmoningi tėvai, kurie bendrautų su savo vaiku, dažnai kalbėtų apie tai, kokie yra pavojai, ir neignoruotų to, kad jų vaikas dar per mažas tokiems pokalbiams. „Bendraujant su kitų savivaldybių kolegomis teko girdėti apie elektroninių cigarečių pabandymą pirmoje klasėje.

Žvelgiant į gaunamą informaciją Klaipėdos rajono savivaldybėje pabandymai ar elektroninių cigarečių vartojimas dažniausi tarp 13–15 m. paauglių, pradinėse klasėse neužfiksuota atvejų. Labai svarbu, kad vaikas bent pasisakytų, manyčiau, iš tėvų pusės tai neturėtų būti puolimas, psichologinis smurtas ar pan., tai turėtų būti pagalba“, – dėmesį atkreipė koordinatorė.

Bendradarbiaus dėl prevencijos

Vidaus reikalų ministerija inicijuoja Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomojo modelio įgyvendinimo projektą, jame ketina dalyvauti ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Projekte numatytos dvi rajono ugdymo įstaigos, kontrolinė – Gargždų „Minijos“ progimnazija ir bandomoji – Gargždų „Kranto“ progimnazija, jos atrinktos pagal VRM rekomendacijas. Klausimas dėl bendradarbiavimo sutarties pasirašymo su VRM bus svarstomas rajono Savivaldybės taryboje.

T. Stonkė akcentavo, kad šiuo metu darbo grupėje yra kuriamas nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomojo modelio įgyvendinimo projekto veiksmų planas, kuris bus kaip sutarties priedas. „Ši programa svarbi dėl didesnio skiriamo dėmesio bandomajai mokyklai. Įvertintas mokyklos saugumas, sudaromas planas, padidintas policijos dėmesys, didesnis paskaitų ir renginių skaičius“, – dalijosi koordinatorė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus specialistė Gintarė Plungienė „Bangai“ komentavo, kad, remiantis turimais duomenimis, 2021 m. dėl tabako kontrolės įstatymo pažeidimų (daugiausia dėl elektroninių cigarečių) buvo gauti 46 pranešimai, 2022 m. – 81, o šiemet iki spalio 1 d. tokių pranešimų jau yra 73, tad situacija prastėja.
 

2020 m. kas šeštas vaikas buvo bent kartą rūkęs elektronines cigaretes ar naudojęs panašius elektroninius įtaisus rūkymui. 2020 m., palyginti su 2016 m., per paskutinius 12 mėnesių bent kartą rūkiusiųjų elektronines cigaretes ar naudojusiųjų panašius elektroninius įtaisus rūkymui padaugėjo nuo 13,7 proc. iki 17,1 proc. 2020 m., palyginti su 2016 m., mokinių, kurie per paskutines 30 dienų bent kartą rūkė elektronines cigaretes ar naudojo panašius elektroninius įtaisus rūkymui, padaugėjo nuo 6,2 proc. iki 13 proc.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder