Didžiajame barjeriniame rife užaugo rekordinis koralų kiekis, tačiau jis labai pažeidžiamas

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad po audrų ir balinimo reiškinių koralai atsigavo iki rekordinio lygio didžiojoje Australijos Didžiojo barjerinio rifo dalyje.

Šiaurinėje ir centrinėje rifo dalyse koralų apaugimas yra didžiausias nuo tada, kai prieš 36 metus buvo pradėta vykdyti stebėsena.

Tačiau koralų danga pietinėje rifo dalyje sumažėjo.

Pasak pareigūnų, nauji koralai yra ypač pažeidžiami, o tai reiškia, kad klimato kaita ir kiti pavojai gali greitai panaikinti šią pažangą.

Kasmet Australijos jūrų mokslo institutas (Aims) tiria rifo būklę, pasitelkdamas tyrimus iš oro ir narus, lėtai velkančius laivus.

Po to, kai kovo mėn. buvo patvirtintas ketvirtas masinis nykimas per šešerius metus, prieš šių metų tyrimą Aims labai susirūpino.

„Per 36 metus, kai stebime Didžiojo barjerinio rifo būklę, nesame matę, kad balinimas vyktų taip arti vienas kito“, - sakė vyriausiasis vykdomasis direktorius Polas Hardistis (Paul Hardisty).

Didžiajam barjeriniam rifui smogė masinis balinimas.

Balinimas įvyksta, kai koralai, kuriems šilto vandens temperatūra kelia stresą, išstumia juose gyvenančius dumblius, suteikiančius jiems spalvą ir gyvybę.

Iki 2016 m. buvo užfiksuoti tik du masinio balinimo atvejai.

Šių metų balinimo atvejis buvo pirmasis, įvykęs per La Ninją - oro reiškinį, dėl kurio paprastai būna vėsesnė vandens temperatūra.

Naujausi rezultatai rodo, kad rifas gali atsigauti, jei sąlygos tam palankios, sako daktaras Hardisty, tačiau "ūmūs ir dideli trikdžiai" tampa vis dažnesni ir ilgesni.

Kodėl Didžiajam barjeriniam rifui kyla problemų?

Be to, rifui kenkia koralus graužiančios žvaigždės ir atogrąžų ciklonai, kurie sukelia žalingas bangas.

Didelė dalis naujai augančių koralų, vadinamų Acropora rūšimis, yra ypač jautrūs rifui kylančioms grėsmėms, sakė daktaras Maikas Emslis (Mike Emslie) iš organizacijos „Aims“.

„Tai reiškia, kad... būsimi trikdžiai per trumpą laiką gali pakeisti pastebėtą atsigavimą“, - sakė jis.

Didysis barjerinis rifas jau 40 metų yra įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą dėl savo „didžiulės mokslinės ir vidinės svarbos“, nes yra viena iš biologiškai įvairiausių ekosistemų pasaulyje.

Didįjį barjerinį rifą valdanti Didžiojo barjerinio rifo jūrų parko direkcija teigia, kad dėl klimato kaitos šio simbolio prognozės yra „labai blogos“.

UNESCO, JT mokslo ir kultūros institucija, teigia, kad nepakankamai stengiamasi apsaugoti rifą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder