„Ekspertų siūlymus jau turime, tačiau prieš teikiant svarstymui Savivaldybės taryboje, dar turime teisiniu keliu išspręsti klausimą dėl komplekso vertingųjų savybių patikslinimo. Nors sovietinių paminklų nukėlimo klausimas visuomenėje kelia nemažai emocijų, jų čia mažiausiai reikia. Esame teisinė valstybė ir einame teisiniu keliu“, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Mero potvarkiu sudaryta ekspertų darbo grupė, kuriai vadovavo Savivaldybės Paveldosaugos sk. vedėjas Vitalijus Juška, savo išvadoje siūlo pradėti procedūras, kurios leistų Skulptūrų parke esančius Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių memorialo elementus demontuoti. Sutariama, kad karių palaidojimo vieta gali būti pertvarkyta, atsisakant totalitarinio militarizmo estetikos ir sovietinės propagandos naudotų simbolių ir raiškos priemonių. Tuo pačiu akcentuojama, kad reikalingas pagarbus ir išmintingas elgesys, saugojant šioje vietoje palaidotų karių palaikus.
Darbo grupė siūlo demontuoti bronzinę trijų karių skulptūrinę grupę, paminklą – nuleistą kalaviją, akmens žvaigždę memorialo centre, bronzines plokštes, pritvirtintas šalia trijų karių skulptūrinės grupės su užrašais apie Klaipėdos miesto „išvadavimą“, taip pat čia esančią akmeninę plokštę su užrašu apie fašistiniuose lageriuose žuvusius ir mirusius kalinius – pastaroji plokštė neturi sąsajų su šia karių palaidojimo vieta, tekstas yra netikslus ir gali būti klaidingai interpretuotas. Darbo grupė taip pat atkreipia dėmesį, kad akmeninės plokštės su karių pavardėmis ir kariniais laipsniais gali būti išsaugotos, kaip palaidotų karių identifikavimo ženklai, nebent ateityje tvarkant memorialą būtų pagamintos naujos.
„Darbo grupė pasisakė už sovietinio palikimo demontavimą, tačiau kartu pabrėžiame, kad pagarba čia palaidotiems kariams turi būti išlaikyta. Niekas nesikėsina nei panaikinti, nei kitur perkelti čia esančios palaidojimo vietos, tačiau darbo grupės nuomone, jos neturi ženklinti sovietinę praeitį šlovinantys atributai“, – teigia Paveldosaugos sk. vedėjas Vitalijus Juška.
Kita svarbi faktinė aplinkybė – Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta yra įtraukta į Kultūros vertybių registrą, todėl, siekiant įgyvendinti darbo grupės pasiūlymus, turi būti išspręstas klausimas dėl kultūros paveldo objekto vertingųjų savybių tikslinimo. Teisė spręsti šį klausimą šiuo metu suteikta savivaldai, todėl vertingąsias savybes tikslins Klaipėdos miesto savivaldybės nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba.
Ateityje darbo grupė rekomenduoja spręsti ir klausimą dėl visos teritorijos naujos architektūrinės kokybės – tam būtinas architektūrinis konkursas, nes desovietizacijos procesas apima ne vien senosios tapatybės atėmimą iš konkrečios vietos, bet ir naujosios suteikimą. Tam reikalinga nuodugni pasaulinės praktikos analizė, išsamios diskusijos, suinteresuotų visuomenės grupių, specialistų, institucijų įtraukimas.
Dėl sovietų karių palaidojimo vietos memorialo ateities bus klausiama ir gyventojų nuomonės. Meras, sulaukdamas daug prašymų organizuoti apklausą, numato inicijuoti šį procesą ir kviesti gyventojus pasisakyti, ar šie pritaria memorialo, esančio S. Daukanto g. pertvarkymui, pašalinant sovietinės ideologijos ženklus ir suteikiant karių palaidojimo vietai naują architektūrinę kokybę.
Su darbo grupės išvada susipažinti galite čia: DARBO GRUPĖS PASIŪLYMAI DĖL ANTROJO PASAULINIO KARO SOVIETŲ SĄJUNGOS KARIŲ PALAIDOJIMO VIETOS S. DAUKANTO GATVĖJE, KLAIPĖDOJE, DESOVIETIZACIJOS
Rašyti komentarą