Dėl sovietinių paminklų Klaipėdoje konsultuosis su ekspertais ir miestiečiais
Trečiadienį V. Grubliauskas pasitarti sukvietė buvusius uostamiesčio merus.
„Negalėjo dalyvauti tik Eugenijus Gentvilas ir Silverijus Šukys. Atvyko Povilas Vasiliauskas, Vytautas Čepas, Jurgis Aušra, Benediktas Petrauskas, Rimantas Taraškevičius. Tai buvo geras, jaukus, šviesus ir šiltas pokalbis“, - sakė V. Grubliauskas.
Pasak jo, buvę merai pritarė V. Grubliausko anksčiau išsakytam siūlymui surengti miestiečių apklausą.
„Gyventojų apklausa visos šios aikštės kontekste yra būtina. Visi merai pritarė, kad būtina atsiklausti gyventojų nuomonės, tik reikia atsakingai suformuoti klausimus, tai jautri ir atsakinga misija“, - sakė meras.
Planuojama pasitelkti ekspertus: istorikus, paveldosaugininkus, muziejininkus, Savivaldybės adminsitracijos atstovus, kad šie pateiktų savo įžvalgas.
„Demilitarizuoti ir depolitizuoti“
Kompleksą Skulptūrų parko pakraštyje sudaro paminklas iš dviejų vertikalių balto betono skydų, tarp kurių nuleistas kalavijas bei jo rankeną puošianti ąžuolo lapų girlianda bei kitas paminklas, kurį sudaro keturkampio plano postamentas iš raudono poliruoto granito bei bronzinė trijų karių skulptūrinė grupė.
Taip pat čia įrengtos 47 pilko granito atminimo plokštės su 694 karių pavardėmis.
Čia palaidoti Sovietų Sąjungos kariai, žuvę 1945 metų sausį vykusiuose mūšiuose su nacistinės Vokietijos kariuomene dėl Klaipėdos.
1975 metais karių palaikai į šią palaidojimo vietą perkelti iš Klaipėdos rajono ir Klaipėdos miesto buvusios Pergalės aikštės.
„Visi pritaria tam, kad ši vieta vis dėlto yra kapinės. Taip pat ir politikai miesto Taryboje sako, kad kapinės yra šventa vieta ir apie bet kokį palaikų ramybės drumstimą tikriausiai negali būti net kalbos.
Visa kita, tie simboliai - tiek kardas, tiek kareiviai, tiek amžinosios ugnies vieta - yra tam tikri militaristiniai simboliai. Mintis, kuri šiandien skambėjo, yra pakankamai aiški.
Visiems būtų geriau, sveikiau ir naudingiau, jei ta kapinių ir sakralinę reikšmę turinti vieta būtų demilitarizuota ir depolitizuota.
Neturėtų likti jokių šitų simbolių, bet vieniems atrodo, kad kardas galėtų likti, kitiems ir to nereikia. Čia klausimas toks, kurį prašysime atsakyti ekspertų arba pateikti rekomendacijas, tikiuosi, kad jų sulauksime", - "Vakarų ekspresui" sakė V. Grubliauskas.
Įsilietų į Skulptūrų parko visumą
Mero manymu, ši gegužė gali būti kardinalaus posūkio laikas, apsisprendimas, kad įvairių tautybių kareivių palaikai, kurie ten palaidoti, nusipelno ramybės.
„Turbūt jau nuo šios gegužės galime kalbėti apie tai, kad ši vieta turi būti ramybės, susikaupimo, kur ne vieta įvairioms manifestacijoms, mitingams ar panašiems dalykams. Labai tikiuosi, kad tai išgirs ne tik rusakalbių bendruomenė, kuri jau išgirdo šitą ir net nesikreipė dėl leidimo, bet išgirs ir tie, kurie turi kitokią nuomonę ir yra nusiteikę kitokioms akcijoms“, - pabrėžė Klaipėdos meras.
V. Grubliausko manymu, pasitarnauti šios vietos įvaizdžio pokyčiams gali ir pradedama Klaipėdos skulptūrų parko, kurio didžiąją dalį užima Klaipėdos senųjų kapinių kompleksas, rekonstrukcija.
„Galbūt tai nebūtų labai didelės procedūros ar radikalūs pokyčiai, bet kalbant apie visą Skulptūrų parką ir į šitą erdvę žiūrėti kaip į vientisą Skulptūrų parko erdvę. Ir, sakykim, jau demilitarizavus šitą erdvę, ieškoti jai integralaus sprendimo dėl viso parko vientisumo“, - mintimis dalijosi V. Grubliauskas.
Prie terminų „nesiriša“
Nors buvo raginimų paminklus pašalinti iki gegužės 9-osios, V. Grubliausko nuomone, nereikėtų prisirišti prie konkrečios datos.
Pasak jo, neatidėliojant ir nevilkinant bus suburta jau minėta ekspertų grupė, parengta ir paskelbta gyventojų apklausa.
„Politiniai sprendimai turėtų būti priimami turint ekspertų išvadas. Gegužės 9 diena yra nerealus terminas, nors ir suprantu pakankamai rimtą ir argumentuotą motyvaciją", - teigė uostamiesčio meras.
Pasak jo, antradienį surengtame pasitarime su Tarybos frakcijų atstovais buvo pasiūlymų viską demontuoti ir išvežti kuo greičiau, tačiau norima laikytis visų reikalingų procedūrų.
„Teisinėje valstybėje privalome laikytis teisinių reguliavimo dalykų. Tai jokiu būdų nėra vilkinimas ar laiko "tempimas", bet sprendimai labai jautrūs, svarbūs ir reikalingi. Juo labiau, kad sprendimai ne dienai, ne metams ir ne dešimtmečiui, o labai ilgai ateičiai, todėl jie turi būti padaryti kokybiškai, teisiškai teisingai, bet ir neatidėliojant", - reziumavo V. Grubliauskas.
Suburti ekspertų grupę tikimasi dar per šią savaitę.
Rašyti komentarą