Ar atsakingai perkame vaistus?

Dabartinėmis sąlygomis patekti pas gydytoją ir prasitęsti vaistų receptus gana sunku. Siūloma leisti vaistinėms pratęsti kompensuojamųjų vaistų receptus ir taip palengvinti situaciją. Teiravomės klaipėdiečių, kaip jie apskritai perka vaistus: ar tik tuos, kuriuos išrašo gydytojas, ar prašo vaistininkų juos parinkti, ar perkasi savo nuožiūra.

Loreta ELERTIENĖ, pedagogė

Loreta ELERTIENĖ

Vaistai - ne vitaminai, juos reikia vertinti rimtai. Jeigu būtina pirkti tikrus vaistus, be abejo, jie turi būti skirti gydytojo. Nereikia užsiiminėti tuo, ko patys nesuprantame. O tie papildai... Informacijos internete pilna, prisiskaitai, prisitaikai sau ir perki. Gal irgi negerai, gal ko nors per daug organizme gali atsirasti, bet jeigu kraujo tyrimai geri, problemų kaip ir nėra.

Manau, jeigu receptai buvo neseniai išrašyti gydytojo ir žmogui reikia juos tik prasitęsti, galėtų tai daryti ir vaistinės. Iš tikrųjų dabartinė gydytojų situacija žiauri: su žmogumi gyvai bendrauja, kartu rankoje laiko telefoną ir kalba su kitu pacientu. Gal tai būtų nors šioks toks palengvinimas šeimos gydytojams, jeigu vaistinės galėtų duoti žmogui paprastų vaistų, pavyzdžiui, nuo spaudimo ar nemigos. Kodėl gi ne? Nors kai kurie žmonės atsakingi, o dalis visuomenės - ne. Bet kuriuo atveju visiems gerai nebus.

Saulius ŠILIAUSKAS, politologas

Saulius ŠILIAUSKAS

Turiu labai didelę puokštę ligų, jos įpareigoja mane nuolatos vartoti vaistus: ir rytais, ir vakarais. Man per dieną reikia išgerti 9-10 tablečių. Į vaistinę einu kaip nuolatinis klientas. Laisvo vaistų pasirinkimo neturiu, naujų ligų neišradinėju, senų daug turiu.

Labai sveikintina tokia iniciatyva. Gal aš negaliu prisiskambinti gydytojui, o man jau reikia vaistų. e-sveikatoje vaistininkai juk mato tuos receptus, gali įsitikinti, kad tie vaistai nėra susigalvoti, o reikalingi konkrečiam pacientui. Dabar vaistinės formaliai negali duoti vaistų, bet jeigu joms tokia galimybė būtų suteikta, būtų labai gerai.

Žinoma, yra pavojų, bet jų yra visur. Šiuo atveju aš įžvelgiu daugiau pliusų.

Indrė MILINIENĖ, AB „LTG Cargo“ atstovybės Klaipėdoje vadovė

Indrė MILINIENĖ

Mano požiūris į vaistus labai atsakingas. Turiu tam tikrą ligą, todėl negaliu piktnaudžiauti rinkdamasi bet ką. Tai galiu daryti tik su gydytojo priežiūra. Dėl tos ligos negaliu vartoti jokių papildų, jie man iš viso neegzistuoja.

Dėl vaistinių įžiūrėčiau dvipusį procesą. Vienas dalykas, kai tu žinai, kad tavo liga tikrai nesudėtinga, ji nekinta ir tau nuolatos reikia tų pačių vaistų. Tokiu atveju pritarčiau, kad pacientas galėtų ateiti ir prasitęsti receptą vaistinėje.

Bet yra ir kita medalio pusė. Jeigu liga progresuoja, jeigu tu turi tirtis kiekvieną mėnesį, stebėti situaciją su gydytoju, tokiu atveju nesutinku, kad receptą pratęstų vaistininkas. Nes jis nežino tavo ligos istorijos ir tu pats kaip pacientas nežinai ir negali kontroliuoti situacijos be gydytojo priežiūros.

Kad ir kokie mes esame protingi ir išsilavinę, nemanau, kad galime nueiti į vaistinę ir pasiskirti sau medikamentą. Visų pirma patys turime atsakingai žiūrėti į savo sveikatą. Aš visiškai pasitikiu medikais. Bet suprantu tą jų užimtumą dabar. Šiuo metu jiems prisiskambinti daug sudėtingiau, todėl linkiu visiems kantrybės.

Gintaras STANKAITIS, statybininkas

Gintaras STANKAITIS

Prieš kelerius metus turėjau infarktą, tai tų vaistų šiek tiek vartojau. Bet pamačiau, kad jie man nieko gero nedaro, man tik dar blogiau, tai nustojau juos iš viso vartoti. Ir dabar aš nebevartoju jokių vaistų. Kadangi buvo likę draudimo pinigų, tai pripirkau visko, ko ten reikėjo: ir magnio, ir kalcio, ir visokių vitaminų: ir C, ir D. Buvo toks vienas momentas, bet šiaip nevartoju jokių vaistų. Pas mus dabar tik vitaminai, žmona kartais kokį įkiša, ir užtenka.

Mano mama žiauriai daug vaistų perka. Pas ją namuose galima vaistinę atidaryti. Jai gydytojas išrašė, ji dar ir tokių, ir kitokių nusipirko. Ir geria jų nemažai, mat turi visokių problemų, nes jai 80 metų.

Manau, gerai būtų, jeigu dėl receptinių vaistų nereikėtų kiekvieną kartą kreiptis į gydytoją. Tačiau tokie klientai kaip mano mama gali tų vaistų ir padauginti, jeigu nekontroliuojami galės vis tęstis ir tęstis tuos receptus. Ir mano žmona sako, kad kai socialiniai darbuotojai ateina pas slaugomus senukus, vaistų būna ant stalo pristatyta tiek, kad nėra kur lėkštės padėti. Nežinau, kodėl žmonės perka tiek tų vaistų. Juos juk reikia vartoti labai saikingai. Jeigu daug vartosi, kai tikrai reikės, nepadės nei antibiotikai, nei kiti vaistai.

Liudvikas DŪDA, buvęs buvusio Savivaldybės administracijos Miesto ūkio departamento direktorius

Dūda

Esu tvarkingas vaistų vartotojas. Batus ir kai kuriuos drabužius pats renkuosi, bet vaistus man parenka šeimos daktarė. Jokių maisto papildų nepripažįstu. Natūralus maistas, ir viskas. Juk dabar jis gana kaloringas ir sveikas, tai kam dar tie papildai? Jeigu valgai prastą maistą, tada gal ir reikia jų, kartais gal ir organizmas neįsisavina gero maisto, tai tada praverčia kokie nors papildai.

Jeigu gydytojas receptu išrašo kompensuojamus vaistus, vadinasi, žmogus turi ligą visam gyvenimui. Žinoma, kad vaistininkas, matydamas elektroninėje erdvėje, kad tas žmogus nuolatos vartoja tuos vaistus, gali pratęsti receptą. Nors gal reikėtų nustatyti kokias nors ribas, pavyzdžiui, galėtų pratęsti vieną kartą per metus. Per metus gali pakisti žmogaus sveikata. O dabar, kai jis turi vaikščioti pas gydytoją dėl vaistų pratęsimo kas tris mėnesius, jam tai sukelia problemų.

Bet kitų vaistų, gal tik išskyrus nuo galvos skausmo, kažin ar vaistininkas turėtų duoti ar pratęsti kokių nors sudėtingų vaistų vartojimą. Vis dėlto manau, kad gydytojai labiau kompetentingi už vaistininkus.

Redakcijos ir asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder