Statybos kelia vis daugiau rūpesčių

(2)

Pastaraisiais metais su parkavimo problemomis susiduria daugelis sostinės miegamųjų rajonų, tačiau miesto valdžia ne tik jų nesprendžia, bet, į kairę ir į dešinę dalindama naujus statybų leidimus, problemą gilina. „Vakaro žinios" neseniai rašė apie tai, kad į palyginti siaurą sklypą, prieš tai iškertant ten augančius brandžius medžius, norima įsprausti namą Baltupių mikrorajone.

Šį kartą su panašiais rūpesčiais į redakciją Antakalnio P.Vileišio g. namų gyventojų vardu kreipėsi Irena Jankauskienė.

Bent jau sutvarkytų aplinką

Pasak moters, sužinoję apie planuojamas statybas, gyventojai rinko parašus ir prašė savivaldybės neleisti vietoje buvusių senų garažų plėtotojui UAB „Realco" (priklausančiam įmonių grupei ICOR) statyti gyvenamojo namo.

„Prirašėme daugybę raštų, pateikėme pasiūlymų pasirūpinti senaisiais gyventojais. Akcentavome, kad ne tik mes, bet ir naujojo namo gyventojai susidurs su daugybe rūpesčių.

Atkreipėme dėmesį į tai, kad naujos statybos padarys nepataisomą žalą ir taip mažinamiems žaliesiems plotams.

Buvome sustabdę šias statybas, nes tai labai pablogintų gyvenimo sąlygas gretimų namų gyventojams: būtų sumažinta natūrali saulės šviesa, sudėtingiau būtų privažiuoti prie savo namų, nebūtų vietos automobiliams, būtų nuolatinis didelis triukšmas ir dar labiau padidėtų oro tarša.

Deja, galiausiai visiems mūsų prašymams ir pasiūlymams Remigijaus Šimašiaus vadovaujama sostinės savivaldybė liko kurčia", - atviravo I.Jankauskienė.

Organizatorių nuotr.

Užtat, pasak moters, savivalda uždegė žalią šviesą vystytojams.

„Šis verslas ypač agresyviai įsibrovė į nedidelį sklypą ant senų garažų, gyventojus informavęs apie tai labai suktai - paskutinę minutę. Šitaip gali elgtis tik agresyvus ir godus verslas.

Pagal Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymą, šis naujas pastatas iš viso negalėjo atsirasti, nes projektiniai pasiūlymai buvo rengiami galiojant Vilniaus miesto Bendrojo plano nuostatai.

Kompaktiškai užstatytoje miesto teritorijoje gyvenamieji rajonai modernizuojami tik parengus kompleksinius mikrorajono ar jo dalies renovacijos projektus, numatančius pastatų modernizavimo, automobilių stovėjimo vietų išdėstymo ir kitus principus.

Nauja statyba, tankinanti šių rajonų gyvenamų teritorijų užstatymą, galima tik tuo atveju, jei tai numatyta kompleksiniuose jų renovacijos projektuose ir yra tiesiogiai susieta su teritorijos revitalizacija.

P.Vileišio g. 27A garažų ir aplinkinių namų teritorijoms jokio kompleksinio modernizavimo projekto nebuvo parengta.

Mes, aplinkinių namų gyventojai, apie planuojamas statybas nebuvome informuoti ir nedalyvavome jokiuose svarstymuose.

Tad kyla klausimas, kokiu pagrindu buvo išduotas leidimas statyboms P.Vileišio g. 27A sklype (ant senų garažų) ir naujam keliui iš Antakalnio g. į tą sklypą tiesti? - daugeliui gyventojų rūpimą klausimą uždavė I.Jankauskienė. - Neatsakytų klausimų yra ir daugiau.

Tarkim, kodėl iškirtus brandžius medžius, sunkvežimis juos išvežė pro pat gyvenamuosius namus einančia siaura gatvele? Ir kodėl toliau aplink kursuoja sunkiasvorė, pavojų praeiviams ir ypač - vaikams, kelianti technika?

Kas leido statybininkams užtverti dalį valstybinės žemės, taip apsunkinant gyventojams patekimą prie palei Nerį nutiestų pasivaikščiojimo takų? Ir kodėl jie, užėmę didesnę teritoriją, negu priklauso, žemes vis tiek suvertė už statybvietės tvoros?"

Realiai vertindama situaciją, I.Jankauskienė nebesitiki, kad statybas pavyktų dar kartą sustabdyti, tačiau išreiškė viltį, kad vystytojai bent jau sutvarkys aplinką.

„Būtų labai gražu iš jų pusės, suderinus su savivaldybe, sutvarkyti esamą sporto aikštelę ar įrengti naują. Taip pat reikėtų pagalvoti apie parkavimo vietas, nes esamų tikrai neužteks.

Tam labai tiktų nebenaudojama, netoliese esanti elektros pastotė ir sklypas aplink ją.

Tik baiminamės, kad ją nugriovus gali atsirasti ne visiems taip reikalingos naujos parkavimo vietos, o išdygti dar vienas gyvenamasis namas. Matant R.Šimašiaus ir vyriausiojo miesto architekto Mindaugo Pakalnio prielankumą vystytojams, toks variantas net labiau tikėtinas", - niūrią realybę apibendrino moteris.

Statybos buvo derintos

Organizatorių nuotr.

„Realco" komunikacijos vadovė Kristina Grubliauskaitė-Svitojė išreiškė apgailestavimą dėl to, kad seniesiems antakalniečiams užkliuvo naujai statomas namas.

„Jo statybai yra pritarusios reikiamos institucijos, turime visus reikalingus leidimus, taip pat ir darbams už sklypo ribų.

Siekdami kuo sklandesnio proceso ir bendradarbiavimo, netrukus po to, kai įsigijome sklypą su statybos leidimu gyvenamojo namo statybai, patys iniciavome susitikimą su projekto „Vileišio 27" kaimynais.

Jo metu vietos gyventojams pristatėme projektą, statybų eigą bei organizavimą, apsikeitėme kontaktais ir stengėmės atsakyti į gyventojų klausimus bei išklausyti pageidavimus, - nurodė ji. - Esame nekilnojamojo turto rinkos senbuviai ir gyventojų nerimas mums suprantamas.

Statybų darbai neišvengiamai kelia laikinų nepatogumų dėl didesnio triukšmo ir specialios technikos srauto aplink, tačiau procesai yra valdomi ir prižiūrimi. Siekiame užtikrinti, kad statybų metu kaimynai pajustų kuo mažiau nepatogumų, o baigtas projektas ir sutvarkyta teritorija džiugintų."

Ji patikslino, kad sklypas buvo pasirinktas todėl, jog ilgus metus buvo apleistas.

„Vystant projektą „Vileišio 27" bus sutvarkyta aplinka, nutiesti naujai ar sutvarkyti esami šaligatviai, įrengtas apšvietimas, suformuotas naujas įvažiavimas iš Antakalnio gatvės. Gerbūvio tvarkymo darbai bus baigti 2024 m. II ketvirtį, kuomet baigsime ir projekto statybą", - patikino įmonės atstovė.

Nekalbus vyriausias architektas

Kadangi su panašiomis problemomis susiduria ir kitų mikrorajonų gyventojai, redakcija kreipėsi į vyriausiąjį miesto architektą M.Pakalnį. Jo buvo teirautasi ar šiuo metu galiojantis Bendrasis planas numato tokį, kiek dabar vyksta, statybų skaičių.

Taip pat buvo prašoma patikslinti ar prieš išduodant statybų leidimus apžiūrima planuojama jų vieta ir diskutuojama su vietomis bendruomenėmis.

Kadangi beveik visų statybų atveju kertami brandūs medžiai, buvo pasidomėta ar ši, gamtai daroma žala, kaip nors kompensuojama ir kaip medžių kirtimas suderinamas su sostinės propaguojamu žaliuoju kursu?

Galiausiai vyr.architekto buvo prašoma patikslinti ar naujus namus jungiant prie, daugeliu atveju, dar sovietmečiu tiestų elektros linijų ir kanalizacijos tinklų yra įvertinami šių komunikacijų pajėgumai bei kas turėtų atsakyti avarijos jose atveju.

Tačiau M.Pakalnis į užduotus klausimus atsakyti nesugebėjo.

Organizatorių nuotr.

respublika.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder