Užimtumo tarnyba: geriausios galimybės įsidarbinti šiemet – gydytojams, inžinieriams, statybų darbuotojams

Statistika: medikų atlyginimai didėja sparčiausiai

Sveikatos priežiūros finansavimas Lietuvoje jau penkerius metus iš eilės didėja dešimtimis milijonų eurų, o medikų atlyginimai auga bene sparčiausiai iš visų šalies ūkio sektorių. Svarbu pabrėžti, kad gydymo įstaigos gauna apmokėjimą už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas ir pačios nustato, kokią jo dalį skirti darbo užmokesčiui, taip pat ir pagal Šakos kolektyvinės sutarties nuostatas. O šiuo sudėtingu COVID-19 laikotarpiu gydymo įstaigoms papildomai kompensuojamos darbuotojų padidinto darbo užmokesčio išlaidos.

Siekiant didinti medikams darbo užmokestį, gydymo įstaigoms buvo sudarytos galimybės gauti daugiau lėšų. Valstybinės ligonių kasos pateiktais duomenimis, nuo 2016 m. sveikatos priežiūros paslaugų finansavimui kasmet buvo skiriama tiek papildomų lėšų:

  • 2016 m. II pusmetį – 30 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervo lėšų;
  • 2017 m. II pusmetį – 24,6 mln. eurų PSDF rezervo lėšų;
  • 2018 m. gegužės–gruodžio mėn. – 80 mln. eurų PSDF rezervo lėšų ir 19,5 mln. eurų PSDF biudžeto lėšų;
  • 2019 m. rugsėjo–gruodžio mėn. – 41,2 mln. eurų PSDF biudžeto lėšų;
  • 2020 m. balandžio–gruodžio mėn. – 130 mln. eurų PSDF rezervo lėšų.

Nuo 2016 m. pradžios iki šių metų pirmo ketvirčio (šio ketvirčio duomenys yra preliminarūs) medicinos darbuotojų atlyginimų vidurkis išaugo maždaug dvigubai:

slaugytojų – nuo 840 iki 1814 eurų, neatskaičius mokesčių;

gydytojų – nuo 1694 iki 3309 eurų, neatskaičius mokesčių.

Lėčiau augo gydymo įstaigų administracijos ir kito personalo atlyginimų vidurkiai.

Medikų atlyginimų augimui įtakos turėjo COVID-19 pandemijos metu mokamas padidintas darbo užmokestis už darbą pavojingomis sąlygomis. Vadovaujantis Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymu, tokiems darbuotojams darbo užmokestis didinamas nuo  60 iki 100 procentų.

Nuo pandemijos pradžios (2020 m. kovo mėn.) pagal šį įstatymą iš PSDF biudžeto įstaigoms jau išmokėta beveik 90 mln. eurų padidintam darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti. Dalis šios sumos – 55,1 mln. eurų – buvo išmokėta šiais metais.

Svarbu pabrėžti, kad analizuojant medikams skiriamus COVID-19 priedus, nustatytas ne vienas atvejis, kai priedas buvo skiriamas darbuotojams, kurie dirbo su COVID-19 pacientais ar vykdė epidemijų profilaktikos priemones ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose tik labai mažą darbo laiko dalį, (pvz.: 1 val. per mėnesį, tačiau nepaisant to gaudavo 100 proc. mėnesinį atlyginimo priedą).

Siekiant skirti padidintą darbo užmokestį medikams, kurie dirba pavojingomis sąlygomis, buvo peržiūrėta tvarka ir nustatyta, kad priedas turi būti skiriamas, atsižvelgiant į valandas, kurios buvo praleistos dirbant su COVID-19 pacientais ar vykdomas epidemijų profilaktikos priemones ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose.

Rengiant 2021 m. PSDF biudžetą, atlyginimų priedams numatyti 45,6 mln. eurų, tačiau pandemijos mastas parodė, kad šis lėšų kiekis nėra pakankamas. Todėl Vyriausybė ir Seimas artimiausiu metu planuoja tikslinti biudžetus, tam, kad visiems medikams, dirbantiems pavojingomis sąlygomis, būtų mokamas padidintas darbo užmokestis.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos parengtus keitimus, darbo užmokesčio padidinimui iš PSDF biudžeto ir valstybės biudžeto numatyta skirti beveik 200 mln. Eur.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder