Piniginių tuštėjimo ir kantrybės išbandymo metas

Visuotinis nerimas užvaldė žmones artėjant šildymo sezonui, kai į aukštumas pašokusios kietojo kuro, elektros, degalų kainos. Gyventojams elektra brangsta tris, o dujos – keturis kartus. Nei atlyginimų, nei pensijų ar pašalpų didėjimas tokio pabrangimo nekompensuoja. Tačiau rajono gyventojai supratingi, pasiruošę išgyventi visus sunkumus, kad tik nebūtų karo ir ligų.

Sunkiau jaunoms šeimoms

„Labai baisu klausantis žinių per televiziją: tie, kas jas kasdien girdi, yra išsigandę, tačiau baimės išpūstos – realybė kitokia, – įsitikinusi Audronė Gvazdauskienė iš Maciuičių. – Gal sunkiau jauniems žmonėms – nesu nei per jauna, nei pagyvenusi ir visada ieškau išeities.“

Savo erdvų namą ji šildys pjuvenų briketais ir malkomis. „Už 10 kubinių metrų džiovintų malkų – 600 eurų, bet radau ir už 550 eurų, – kalbėjo Audronė. – Turiu akmens anglių, bet nenoriu kūrenti – geriau biokuru.“

A. Gvazdauskienė nesijaudina ir dėl pabrangusios elektros, be kurios neišsiverstų savo namų ūkyje pradedant elektriniais vartais ir baigiant buities prietaisais.

„Paskutinį kartą gavau sąskaitą – mokėti 70 eurų už mėnesį. Netaupau elektros – naudoju tiek, kiek reikia. Esu sudariusi sutartį su tiekėju porai metų“, – sakė ji.

Audronė prisipažino, kad bijo žiemos sniego – tektų daug „sportuoti“, kol nusikastų ir galėtų išvažiuoti iš kiemo.

Gerduvėniškė Ramunė (vardas pakeistas) neslėpė, kad jai labai neramu.

„Esu viena šeimos maitintoja, dirbanti už minimalią algą: vyras – neįgalus, sūnus – moksleivis.

Šiaip taip vertėmės ir nesiskundėme, kol nepašoko kainos. Ir gąsdina ne maisto kainos – valgį ruošiu pati, kad pigiau ir skaniau būtų, o kuro, elektros, degalų kainos, – dėstė Ramunė.

– Pernai 3 tonos akmens anglių kainavo 460 eurų, o šiemet tiek kainuoja viena tona. Kitu kuru negalime kūrenti, nes katilas pritaikytas šiam. Eisiu į seniūniją prašyti kompensacijos. Beje, šiemet iš giminaičių sulaukėme piniginės paramos, o ką reikės daryti ateityje?“

Pataria ne dejuoti, o dirbti

Milda (vardas pakeistas) iš Vėžaičių seniūnijos iš anksto pradėjo ruoštis žiemai: išgriovė seną krosnį, kurią tekdavo kurti ryte ir vakare, kad prišildytų būstą.

„Pastatėme židinį, kurį užkūrus iš karto sušyla kambarys, – džiaugėsi Milda. – Šiemet pirkome pjuvenų briketų, kurie dvigubai pabrangę lyginant su praėjusiais metais, o mano pensija padidėjo tik 7 eurais – iš viso 173 Eur, nes neturiu darbo stažo.“

Paskutinį mėnesį už elektrą sumokėjusi 65 eurus, Milda pradėjo taupyti – atsisakė kepimo krosnies, elektrinio virdulio. „Įjungiu tik kambario apšvietimą, televizorių ir šaldytuvą. Ištversime, svarbu, kad tik karo nebūtų“, – nesijaudino Milda.

Optimizmo nestokoja ir pensininkė Birutė Paulikienė iš Šiūparių. „Mūsų troba nedidelė – daug kūrenti nereikia – užsikuriame krosnį ir visas būstas sušyla, – dėstė šiūpariškė.

– Malkų šiemet nepirkome – liko iš ankstesnio šildymo sezono. Jau dabar kūrename, kad jaukiau būtų.“ Jos negąsdina ir elektros energijos kaina – turi sutartį su tiekėju, ir jai pabrango vos keliais centais, dujų balionas – pora eurų.

„Mes per daug nedejuojam – nieko baisaus nėra. Daugiau dirbkime, užsiauginkime daržovių ir galėsime išgyventi“, – dėstė B. Paulikienė.

Ji prisipažino, kad labiau už viską baugina karas Ukrainoje, kur bombarduojama, griaunama, naikinama, žūsta žmonės. „Mes gerai gyvename“, – palygino šiūpariškė.

Buvo ir sunkiau

„Nebijau žiemos, šildymo sezono, nors mano pensija – 350 eurų“, – optimistiškai kalbėjo 87-erių metų dreverniškė Teresė Mažikienė.

Pensininkė be elektros neišgyventų: būstas šildomas elektra, naudojasi elektriniais buities prietaisais – verda valgį, skalbia, įjungia internetą, televizorių.

„Nedejuoju dėl kainų – žmonės per daug skundžiasi. Gauna tūkstančius, atėję į krautuvę, nežino ką pirkti, o bėdoja. Aš nesiskundžiu – užaugau nepalyginamai sunkesnėmis sąlygomis.

Man užteks bulvikių su padažu. Melskimės, kad tik karo nebūtų, nežūtų vaikai ir anūkai“, – kalbėjo T. Mažikienė.

„Malkos pabrangusios: neseniai kaimynai nusiderėję nusipirko mašiną malkų už 600 eurų, o vasarą kainavo 400 eurų – trečdaliu pabrango, – palygino Povilas Slušnys iš Lapių kaimo.

– Visgi malkų kainos skiriasi. Mūsų namas apšiltintas – reikės trečdaliu mažiau malkų. Bet teks ir pataupyti, priklausomai nuo orų.“

Jis neslėpė, jog dabartinė situacija – brangymetis gadina nuotaiką. Anot pašnekovo, viskas susidėjo: pandemija, karas, infliacija. „Žmonės nusivylę šalies politikais, iš Vyriausybės reikia racionalesnių sprendimų“, – samprotavo P. Slušnys.

Skiriasi kaina ir kokybė

Endriejave įsikūrusios UAB „Paežerio medis“ savininko Kęstučio Mižutavičiaus teigimu, šiemet malkos dvigubai brangesnės nei prieš metus.

Kainos stabilizavosi rugpjūtį: vienas erdmetris juodalksnių kainuoja 57 Eur, beržų – 70 Eur, o kaitriausių uosių, ąžuolų ir skroblų – 75 Eur.

Trigubai pabrango medžio pjuvenų briketai, beveik 4 kartus – granulės. „Viena iš priežasčių, kad šis kuras pabrango – jis paklausus užsienyje, ir kuro gamintojai jį eksportuoja“, – teigė K. Mižutavičius.

Taigi dabar briketai kainuoja 420–470 eurų už 960 kg, o granulės – 500–600 eurų už toną.

Pasak verslininko, gyventojai pirko ir malkas, ir briketus, ir granules. „Padejuodavo, kad brangu, ir pirkdavo. Šiuo metu, atrodo, visi apsirūpinę kuru, bet prasidėjus šalčiams pirkėjų atvyks“, – neabejojo jis.

Ar ateityje kuras brangs? „Sunku pasakyti, bet kainos jau „išsipūtusios“ – jeigu ekonominėje sistemoje kažkas pradės strigti (ir jau stringa), malkos turėtų pigti“, – teigė K. Mižutavičius.

Pasidomėjus „Bangos“ laik­raštyje pagal skelbimus parduodamo kietojo kuro kainomis, paaiškėjo, kad pigiau lapuočių malkas siūlė kretingiškis kuro pardavėjas – po 600 eurų už 10 erdmetrių, o už tokį kiekį spygliuočių medžių atraižų prašė 400 eurų.

Toną akmens anglių galima nusipirkti už 460 eurų. „Neprisimenu, bet atrodo, kad pernai nekainavo nė 200 eurų“, – sakė mažeikiškis pardavėjas, prekiaujantis rusiškomis akmens anglimis.

Bet klaipėdiškis toną akmens anglių siūlė už 440 eurų, o fasuotų anglių granulių – už 485 eurus.

Dar pigesni durpių briketai – po 210 eurų už toną, bet ir šie pabrangę apie 85 eurus.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder