Sekmadienio vakarą Aplinkos apsaugos departamentas sulaukė pranešimo, kad Padvarių tvenkinyje ties Kurmaičiais pastebėti teršalai.
Gyventojai pranešė, kad vanduo yra žalios spalvos, matomos teršalų dėmės.
Įvyko vietoje nuo sekmadienio vakaro dirbo Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai.
Bandant suvaldyti taršos plitimą buvo pastatytos boninės užtvaros, tačiau teršalai pasklido po didžiulį plotą.
Svarbus uždavinys buvo suvaldyti taršos plitimą, nes tvenkinys siejasi su Akmenos upe, o ši yra Danės upės dalis. Buvo siekiama, kad teršalai nepatektų į Akmeną.
Aplinkos apsaugos agentūros laboratorijos specialistai paėmė teršalų mėginius - nustatoma, kokios medžiagos užteršė ir nudažė tvenkinį.
"Teršalai buvo paplitę gana didelėje teritorijoje.
Pirmadienį, pakilus vėjui, jie jau sklaidėsi. Sankaupų dar būta pakrantėse.
Pirminiais aplinkosaugininkų vertinimais, tai - biologinė tarša. Galutinė teršalų kilmė paaiškės sulaukus laboratorinių tyrimų", - sakė Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius.
Pirmadienį aplinkosaugininkai priėmė sprendimą atlikti neplaninius Kurmaičiuose veikiančių įmonių patikrinimus.
SANKAUPOS. Pakilus vėjui teršalų sankaupos buvo matomos pakrantėse.
„Atlikti neplaniniai dviejų įmonių patikrinimai. Kol kas rezultatų, kad būtų nustatyta, iš kur į tvenkinį pateko teršalai, neturime“, - antradienį „Vakarų ekspresui“ komentavo A. Kalnius.
Kretingos mero teigimu, antradienį prie tvenkinio toliau dirbo aplinkosaugininkai - tikrino apylinkes, kanalizacijos, nuotekų šulinius, ieškojo, iš kur į tvenkinį galėjo patekti jį nudažiusios medžiagos.
„Kol kas aplinkosaugininkai sako, kad tai - biologinė tarša, tik šaltinis dar nenustatytas. Šiandien matome, kad gamta jau po truputį pati valosi“, - po apsilankymo prie užteršto tvenkinio antradienį pasakojo A. Kalnius.
Mero teigimu, arčiausiai tvenkinio veikia dvi įmonės - medienos apdirbimo įmonė ir skalbykla.
Netoliese yra ir fermų kompleksas, bet, mero teigimu, ten ūkinė veikla nevyksta apie dešimtmetį.
A. Kalnius pabrėžė, kad šiuo metu dirba įvairių tarnybų specialistai, laukiama laboratorinių tyrimų rezultatų bei tolesnių aplinkosaugininkų nurodymų dėl veiksmų.
Praėjusiais metais, po to, kai buvo užterštas Salanto upelis, Kretingos rajone buvo aptiktas sunkiai suvokiamas taršos šaltinis - po žeme užkastos cisternos su naftos produktais.
Tąsyk Salantuose aptiktos kelios cisternos su dyzelinu, nemažai įvairių talpyklų su tepalais ir kitokiais naftos produktų kilmės teršalais.
Tąsyk ikiteisminis tyrimas dėl taršos buvo nutrauktas, nes sodybos, kurios teritorijoje buvo rasti teršalai, savininkas miręs.
"Tarnybos dirba, įmonės kontroliuojamos, vyksta planiniai patikrinimai. Gyvenvietėse įrengiami ar atnaujinami nuotekų tinklai, nuotekų valymo įrenginiai.
Ypač tai svarbu mažose gyvenvietėse. Manau, tai padeda mažinti aplinkos taršą.
Visos institucijos dirba, kad būtų užtikrintas aplinkos saugumas, bet kartais sunku net įsivaizduoti, kad, pavyzdžiui, naftos produktai gali būti užkasti po žeme„, - paklaustas, kokių prevencinių priemonių imamasi, jog panašūs atvejai nesikartotų, “Vakarų ekspresui" sakė A. Kalnius.
VAIZDAS. Aplinkosaugininkai į įvykio vietą buvo iškviesti sekmadienio vakarą.