Iš ekspozicijos teko išvežti net 37 įvairių laikmečių ginklus, jų dalis, sprogmenis, minosvaidžių sviedinius ir kt. karinius reliktus, tad bent kurį laiką lankytojai jų neišvys.
Paaiškėjo, jog tokia operacija vykdyta ne dėl kilusios grėsmės, o atliekant visai Lietuvai galiojančias biurokratines procedūras, mat karinius eksponatus būtina patikrinti, atlikti jų ekspertizę ir užregistruoti.
„Nuo 2019 metų yra įsigaliojusi Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisa, pagal kurią net ir muziejiniai, galimai nepavojingi ginklai turi būti iš naujo įvertinti ekspertų, įregistruoti. Tai galioja ir privačių kolekcijų savininkams. Tokia yra bendra tvarka, o procedūras būtina atlikti iki šių metų rugsėjo vidurio, todėl raginame tiek juridinius, tiek fizinius asmenis vadovautis teisės aktais ir atlikti būtinas procedūras“, - „Vakarų ekspresui“ teigė Klaipėdos apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė.
Muziejininkai neabejoja, kad visi Klaipėdos piliavietėje įsikūrusiame Antrojo pasaulinio karo muziejuje „39/45“ eksponatai - saugūs, nes yra be sprogdiklių, parako, trotilo ir pan., bet, įsigaliojus įstatymo pataisoms, juos reikia iš naujo patikrinti. Išvežti juos ekspertizei atvyko ne tik policija, bet ir „Aro“ išminuotojai.
Įvykio nesureikšmino
Po rytine Mėmelburgo piliavietės kurtina įsikūręs muziejus „39/45“ buvo atidarytas 2018 metais ir skirtas Antrojo pasaulinio karo istorijai Mažosios Lietuvos kontekste pažinti. Natūralu, kad į muziejines ekspozicijas pateko ir įvairiausių ginklų, sprogmenų ir kt. militaristinių artefaktų.
Pasak Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM), kuriam priklauso „39/45“, direktoriaus dr. Jono Genio, šią savaitę patys muziejininkai susisiekė su policijos pareigūnais ir paprašė pagalbos.
„Yra formalumas: reikia iš naujo užregistruoti tuos eksponatus. Nesvarbu, kad jie - saugūs, be sprogdiklių, parako, trotilo ir pan. Tuščiaviduriai, kitaip tariant. Kai kurie turi net 1978 m. anuometinės milicijos pažymas. Bet dabar, įsigaliojus įstatymo pataisoms, procedūras reikia iš naujo atlikti. Tad taip ir padarėme“, - „Vakarų ekspresui“ pasakojo MLIM vadovas.
Jis net neabejojo, kad visi eksponatai - saugūs, tad jie, gavę leidimus, grįš atgal į muziejų.
„Tik tiek, jog manėme, kad neišveš artefaktų. Na, policija dirbo savo darbą, vadovavosi savo vidaus taisyklėmis“, - svarstė J. Genys.
Visą procedūrą savo akimis mačiusi MLIM Fondų apskaitos ir apsaugos skyriaus muziejininkė Irena Budginienė „Vakarų ekspresui“ patikslino, jog policija išsivežė 22 eksponatus. Dėl kitų 15-os teko kviesti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnus, kurie įvedė planą „Skydas“.
"Policija ekspertizei paėmė ginklus: keletą šautuvų, tarp kurių - ir 1866 m., 1872 m. gamybos, kiti naudoti Antrojo pasaulinio karo metu. Išsivežė ir kai kurias šių ginklų detales. Taip pat - surūdijusius pistoletus.
Na, o kadangi pas mus eksponuojami ir sprogmenys, tad, pagal galiojančią tvarką, tokiu atveju teko kviestis „Arą“.
Buvo paimtos rankinės granatos, minosvaidžių sviediniai, aviacinės bombos dalys, įvairių patrankų tūtos. Patikrins, ar šie eksponatai tikrai nekelia grėsmės, nėra juose likę trotilo, ir panašiai. Skamba viskas gana grėsmingai, bet mes visiškai nesureikšminame, nes buvo civilizuotai ir pagal taisykles atlikta procedūra", - pasakojo muziejininkė.
Paklausta, ar iš patalpų teko evakuoti darbuotojus, lankytojus, aptverti teritoriją STOP juosta, I. Budginienė papurtė galvą.
„Viduje lankytojų tuo metu nebuvo, tad mes tiesiog nebūtume įleidę, jei ateitų, saugojome įėjimą“, - teigė ji.
Iš muziejaus ekspozicijos buvo paimtos rankinės granatos, minosvaidžių sviediniai, aviacinės bombos dalys, įvairių patrankų tūtos.
Tankas ir patranka
Panašūs pareigūnų vizitai į muziejus bus vis dažnesni, tad pajūryje savo eilės laukia ir organizacijos „Memel Nord“ Antrojo pasaulinio karo ekspozicija Giruliuose. Vokiškame bunkeryje - taip pat nemažai įvairių ginklų, sprogmenų, jų dalių, kuriems reikės atlikti analogišką ekspertizę.
Vis dėlto tokia situacija vertinama nevienareikšmiškai: esą kai kuriais atvejais galima prasilenkti ir su sveika logika.
„Prisiminkime garsiojo Salantų tanko istoriją. Ten stovi sovietinis reliktas “IS 2", iš kurio belikęs tik kiautas.
Ekspertai kažkokiu būdu nusprendė, kad nors iš tanko šaudymo mechanizmo liko tik vamzdis, iššauti juo dar įmanoma.
Todėl labai greitai šiuo atveju susidomėjo ir Lietuvos policija. Dabar Kretingos rajono savivaldybė turės investuoti apie 5 tūkstančius eurų, kad pagal reikalavimus pragręžtų kažkokią skylę, nors ir plika akimi matyti, jog iš to tanko net teoriškai neįmanoma iššauti. Todėl ir operacija muziejuje „39/45“ man atrodo mažų mažiausiai keistai„, - “ „Vakarų ekspresui“ sakė Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyriausiasis specialistas Laisvūnas Kavaliauskas.
Uostamiestyje tanko nėra, tačiau MLIM patalpose Didžiojoje Vandens g. taip pat eksponuojamas kadaise galingu buvęs ginklas: 45 mm sovietinė, prieštankinė patranka, kuri pusę amžiaus stovėjo ant pjedestalo dab. Lietuvininkų aikštėje (buv. Lenino, Pergalės a.). Kaip bus su ja?
„Kadangi tai yra jau didelio kalibro ginklas, mums teks kreiptis į ekspertus Vilniuje, kurie turės atvykti į uostamiestį“, - trumpai paaiškino I. Budginienė.
Iš muziejaus ekspozicijos buvo paimtos rankinės granatos, minosvaidžių sviediniai, aviacinės bombos dalys, įvairių patrankų tūtos.
Kita vertus, susitvarkyti savo karines ekspozicijas dabar privalu visiems muziejams, tad įvairiausių nesusipratimų gali būti ne vienas. Neseniai į nemalonią situaciją buvo patekęs Joniškio istorijos ir kultūros muziejus. Jame patikrinimą atlikę „Aro“ pareigūnai nustatė, kad šis muziejus galimai neturėjo leidimų laikyti šaunamuosius ginklus, sprogmenis, kaip ir jų įsigijimo dokumentų. Maža to, keletas eksponatų buvo išvežti sunaikinti.
„Mums tai negresia. Visi militaristiniai eksponatai yra patikrinti, kiauraviduriai ir tikrai nekelia jokios grėsmės. Mes tik padėkosime policijai, jei nustatys kitaip, nes bus mums ramiau“, - teigė J. Genys.
Galima tik įsivaizduoti, kokio masto patikrinimai vyks tokiose vietose, kaip Kauno fortai ar Vytauto Didžiojo karo muziejus, kuriuose - nepalyginti daugiau karinių eksponatų nei Klaipėdoje.
Rašyti komentarą