Ž. Pavilionis įstūmė prezidentą į kampą: jei bus svarstoma R. Karoblio kandidatūra, prezidentūroje apsilankys VSD?
(1)– Žygimantai, jau seniai buvo nesutariama tarp prezidento ir Užsienio reikalų ministerijos, taip pat ir jūsų komiteto. Kokią esminę priežastį jūs įvardytumėte? Kodėl ta įtampa pasiekė tokį aukštą lygį, kokį turime šiandien?
Ž. Pavilionis: Tiesą pasakius, aš jokios dramos nematau, galbūt ta drama yra išpučiama. O priežastis yra paprasta – šis ministras taip, kaip įsipareigojo programoje, grįžo prie anksčiau galiojusius skaidrios profesionalios atrankos principų, t. y. kai aukščiausi diplomatai turi teisę dalyvauti ir pristatyti savo kandidatūrą į tam tikras vakansijas ir ministerija pasirenka geriausius.
To nebuvo beveik dešimt metų ir tai sukėlė daug įtampos, daug diplomatų išėjo iš ministerijos.
Daug žmonių nusivylė, nes atsirado politiniai paskyrimai, kurie buvo iš kišenės ištraukiami, nenoriu vardyti pavardžių, bet žmonės neturėjo diplomatinės patirties, per 3 metus tapdavo ambasadoriais.
Aš per 20 metų tapau ambasadoriumi, ir man ta tvarka buvo priimtina. Visgi viso to yra tam tikra kaina, tada jau labai sunku iš tikrųjų paskirti tuos politinio ar asmeninio pasitikėjimo žmones, kurie nieko bendro su diplomatija neturi. Na, ir tada dėl vienos atstovybės prasidėjo tam tikri stumdymaisi.
Tiesą pasakius, turėjome bent dešimt nepaskirtų žmonių atstovybėse, kuriuos praėjusi valdžia paliko kažkodėl naujos kadencijos Seimui, matyt, tikėdamasi, kad tarpuvaldyje į šiltas vieteles savo žmones paskirs.
– Gal viskas prasidėjo nuo to, kai Gitanas Nausėda užsienio reikalų ministru norėjo matyti Astą Skaisgirytę?
Ž. Pavilionis: Girdėjau tuos gandus, manau, tai yra labai panašu į realybę. Prezidento patarėjai, kurie šiaip pagal protokolinį rangą yra kažkokioje ten keturiasdešimtoje pozicijoje, neturėtų užmiršti, kad jų funkcija yra ne užsiimti prezidento vaidmeniu, o jam tiesiog pateikti informaciją.
Viena pirmųjų nesantaikos tarp prezidento ir valdančiosios daugumos priežasčių buvo būtent ambasadorių skyrimas.
– Sauliau, kur, jūsų manymu, yra esminė šito konflikto priežastis?
S. Spurga: Viena pirmųjų nesantaikos tarp prezidento ir valdančiosios daugumos priežasčių buvo būtent ambasadorių skyrimas bei tai, kai prezidentas paskelbė, kad turi būti „atšalimo“ laikotarpis Linui Linkevičiui ir Raimundui Karobliui.
Didesnis kontekstas irgi yra akivaizdus, tai yra atšalę santykiai tarp valdančiosios koalicijos ir paties prezidento. Nesutarimai yra daugialypiai, mes girdime, kad paraleliai vyksta ginčai dėl pandemijos klausimų, dar anksčiau buvo dėl atstovavimo Europos Vadovų Taryboje ir kitų klausimų.
Deja, tokio sutarimo tarp šių valdžios grandžių nėra.
– Žygimantai, jūs žadėjote kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl prezidento viešų pareiškimų. Kiek tokie veiksmai padeda susikalbėti valdantiesiems ir prezidentui?
Ž. Pavilionis: Aš, kaip Užsienio reikalų komiteto pirmininkas bei buvęs diplomatas, labai gerai žinau diplomatinio įstatymo nuostatas. Yra toks 49 straipsnis, kuriame sakoma, kad aukščiausių diplomatų, tai yra ambasadorių skyrimo procedūra, yra konfidenciali.
Tai yra įtvirtinta tam, kad agresyvios, mums priešiškos valstybės nedarytų įtakos procesui.
Jeigu norime mes tos vienybės tęstinumo ir mūsų interesų, prezidento patarėjai, nedarykite jūs iš to farso.
Jeigu mes paviešintumėme žmones, kuriuos svarstome skirti į jautrias vietas, patikėkite manimi, Kremlius, o gal ir kitos jėgos padarytų viską, kad geri žmonės nebūtų paskirti į tas vietas. Būtų išmesti kompromatai, kuriuos būtų sunku nuginčyti, nes Kremlius turi tam tikras galimybes paveikti mūsų sąmonę.
Būtent tam buvo apsaugotas procesas, tai leidžia sukurti mums absoliutų politinį konsensusą, nes bent jau mūsų komitete mes visų partijų balsais norime paskirti ambasadorių, nes kas žino, juk po dvejų ar trejų metų valdžia gali keistis, o ambasadorius turi valstybei atstovauti.
Prezidento patarėjai bando šitą faktą nuneigti, sakydami, kad Seimo nariai patys informaciją viešina, nors nėra nė vieno tokio fakto patvirtinimo. Ir jie sako: „todėl mes patys paviešinsime skiriamus ambasadorius“.
Na, žinot, tai jau yra įstatymo pažeidimas. Jeigu norime mes tos vienybės tęstinumo ir mūsų interesų, prezidento patarėjai, nedarykite jūs iš to farso.
– Žygimantai, jūs tik pasakėte, kad svarstote kreiptis į VSD, ar jūs jau kreipėtės?
Ž. Pavilionis: Šiuo metu skyrimo procedūra nėra vykdoma, o kai yra vykdoma, ji yra ribojama, ji tampa konfidenciali. Ir tada aš, atėjęs į komiteto posėdį, visiems Seimo nariams primenu: „Mielieji, gavome riboto naudojimo informaciją, jos atskleidimas gresia net baudžiamąja atsakomybe. Aš labai jūsų prašau, neišviešinkite.“
Jeigu prasidėtų jau paviešintų asmenų procedūra, aš turėčiau teisę kreiptis į tam tikras institucijas, kurios saugo informaciją, tačiau šiuo metu procedūra dar nepradėta.
Raimundas Karoblis. Fotobankas
– Bet R. Karoblio pavardė jau paviešinta ar ne?
Ž. Pavilionis: Taip, yra paviešinta, bet kol kas nėra pažeidimo, kadangi kandidatūra nėra pateikta. Kol kas veiksmo nėra, aš negaliu jo komentuoti.
– Jei būtų pateikta R. Karoblio kandidatūra, jūs automatiškai kreipsitės į VSD?
Ž. Pavilionis: Taip, aš tikrai tai padarysiu, nes, manau, tai būtų įstatymo pažeidimas.
– Prezidentas kažkuria prasme dabar yra situacijos įkaitas ar ne? Jeigu jis pateikia R. Karoblį, jūs kreipiatės į VSD.
Ž. Pavilionis: Kodėl prezidentūros atstovai viešai atmeta tam tikras kandidatūras? Mes nekalbame apie tuos, kurie atrinkti ir neatrinkti, nes nenorime jų sužeisti, ir aš labai siūlau prezidentūros atstovams, kurie bando ginti įstatymo pažeidimus, to nedaryti.
Kol kas nėra pažeidimo, kadangi kandidatūra nėra pateikta. Kol kas veiksmo nėra, aš negaliu jo komentuoti.
– Žygimantai, pavardę paviešino prezidentas, jis pasakė R. Karoblio pavardę, tai prieš jį būtų tyrimas?
Ž. Pavilionis: Aš kalbu apie prezidento patarėjus, kurie dalyvauja ir teisina prezidento sprendimą, o prezidentui tiesiog bandau priminti mūsų diplomatinio įstatymo nuostatas, kurių visi turime laikytis.
– Sauliau, kaip jūs pakomentuotumėte tai, ką mes dabar aiškinamės?
S. Spurga: Pažeidimo nėra, procedūra nepradėta, bet yra garsūs pareiškimai, kad bus kreiptasi į VSD.
Paskutinė frazė dar vieną aspektą įnešė, kad pagarsino informaciją prezidentas, o bus kreiptasi dėl patarėjų. Yra sunkoka suprasti, kas čia ir kaip vyksta.
Dar pridurčiau, kad ir pats ministras komentavo, jis aiškino apie šitas procedūras, nes būtent jis ir turi pradėti šią procedūrą. Ministras sakė, kad kreipsis į patį R. Karoblį, išsiaiškins, ar jis dar sutiktų, vėliau derins kandidatūras ir t. t.
Išeina, kad jeigu šitą žingsnį atliks būtent ministras G. Landsbergis, jo partijos narys kreipsis kažkur. Man atrodo, Seimo narys paminėjo ir Kremlių, ir kitas grėsmes, ir kyla klausimas, dėl ko šitaip kalbama, kai pažeidimas dar nepadarytas. Man atrodo, kad supriešinti VSD su prezidentu – tikrai nieko gero.
– Sauliau, kaip jūs prognozuojate, kas čia vyks toliau? Ką mes artimiausiu metu matysime?
S. Spurga: Būčiau sakęs, kad nieko gero neįvyks, bet ką gali žinoti, juk įvyko prezidento ir užsienio reikalų ministro G. Landsbergio susitikimas. Galbūt tas dialogas vyksta, gal jis vyks intensyviau, juo labiau kad tarsi iš pat pradžių R. Karoblio kandidatūra buvo principinis nesutarimo taškas.
Labai apmaudu, kad politinė kova ir diskusija, pereinanti leistinas ribas, vyksta dėl pandemijos. Tai tikrai kelia ypatingą susirūpinimą, nes tai supriešino ir visuomenę, kelia sumaištį, chaosą. Norėtųsi, kad jeigu dėl ambasadorių susikerta nuomonės, tai bent dėl pandemijos vis dėlto aktyviau būtų ieškoma sąlyčio taškų.
Rašyti komentarą