Šveicarija yra patraukliausia talentams pasaulio šalis, Estija patenka tarp geriausių, o Lietuvos 25-tuke nėra
Šios varžytuvės jau įvardijamos kaip būsimi „talentų karai“.
Pasaulio valstybes pagal patrauklumą talentams reitinguojantys prancūzų ir šveicarų tyrėjai pabrėžia, kad daugiau gabių žmonių ateityje pritrauks ir iš to visapusiškai laimės tos valstybės, kurios talentingiems atvykėliams sugebės pasiūlyti aukštesnes pajamas, politinį, ekonominį ir socialinį stabilumą bei galimybes tobulintis visą gyvenimą.
Dominuoja Europos valstybės
Pagal 2023 m. Pasaulinį talentų konkurencingumo indeksą (Global Talent Competitiveness Index, GTCI) Šveicarija, Singapūras ir Jungtinės Valstijos tvirtai išlaiko lyderio pozicijas kaip talentams patraukliausios pasaulio šalys.
Į likusį dešimtuką patenka Danija, Nyderlandai, Suomija, Norvegija, Australija, Švedija ir Jungtinė Karalystė.
Europos šalys ir toliau dominuoja GTCI reitinge – tarp 25 aukščiausią balą 2023 m. pelniusių valstybių net 17 yra iš Europos.
Už Europos ribų į geriausių valstybių 25-tuką pateko Australija, Kanada, Naujoji Zelandija, Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), Pietų Korėja ir Izraelis.
Pirmą kartą iš „GTCI reitingo Top25“ iškrito Japonija, ją pakeitė Pietų Korėja, užėmusi 24 vietą.
Iš Baltijos šalių į 25-uką pateko vienintelė Estija, antrus metus iš eilės užimanti 20 vietą.
Lietuva pagal talentų konkurencingumą užėmė 31, Latvija – 33 vietą. 2022 m. Latvijai skirta 31, Lietuvai – 32 vieta.
Atitinkamai tarp Europos regiono valstybių Estija dabar užima 15, Lietuva – 21, Latvija – 23 vietą.
Žemiau už Lietuvą sąraše atsidūrė Italija (atitinkamai 32 ir 22 vietos), Lenkija (37 ir 25), Graikija (39 ir 27).
Per dešimtmetį, kai sudaromas šis reitingas, geriausių šalių dešimtukas iš esmės nepakito – aštuonios iš dešimties valstybių 2023 m. išliko sąrašo viršūnėje kaip ir 2013-aisiais.
GTCI reitingo ataskaitoje pabrėžiama, kad ryškiausi pokyčiai įvyko skirstyme ne tarp šalių, o tarp įvairių pramonės šakų, mat naujų talentų pritraukimas ypač aktualus įmonėms, kurios priverstos sparčiai reaguoti į technologinę pažangą.
Talentų patrauklumo reitingą šiemet pagerino Australija, ji iš 9 vietos pakilo į 8, geriau pasirodė ir Jungtiniai Arabų Emyratai, iš 25 pašokę į 22 vietą.
Kai kurios Europos šalys per metus pablogino reitingą. Antai Islandija 2022 m. buvo 12-ta, o dabar užima 15 vietą. Gerokai krito Kinijos reitingas, ji iš 36 vietos nusileido į 40-tą.
O Rusijos kaip talentams patrauklios šalies įvaizdis pagerėjo, ji GTCI reitinge 2022 m. buvo 57-ta, o 2023 m. atsidūrė 52 vietoje.
Aukštesnis Rusijos reitingas verčia abejoti GTCI vertinimo metodika, nes, kaip žinoma, gabūs ir išsilavinę žmonės iš Putino totalitarinės policinės valstybės, kuri pernai užpuolė Ukrainą ir su žeme lygino jos miestus, bėgo, o ne veržėsi, ieškodami geresnių galimybių realizuoti savo gabumus.
Pasaulio talentų konkurencingumo reitingą kasmet sudaro Prancūzijos verslo mokykla INSEAD ir Šveicarijoje įsikūręs Dacartes Žmogiškojo kapitalo ir lyderystės institutas.
Iš viso reitinguojamos 134 pasaulio valstybės. Jų reitingas kasmet sudaromas ir skelbiamas nuo 2013 m.
GTCI lyginamoji ataskaita rodo, kaip šalys ir miestai pritraukia ir išlaiko talentus, kuo yra patrauklūs atvykstantiems gabiems žmonėms.
Reitingas naudingas sprendimus priimantiems politikams ir verslininkams. Remdamiesi GTCI ataskaitomis, jie gali susidaryti pasaulinį talentų konkurencingumo vaizdą ir pagal jį kurti strategijas, kurios stiprintų ekonomiką ir padėtų pritraukti dar daugiau talentų.
Kas lemia konkurencingumą
2023 m. GTCI reitingo ataskaitoje teigiama, kad vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šalies konkurencingumą, yra pajamų lygis – kuo aukštesnės pajamos šalyje, tuo jai lengviau pritraukti naujų talentų iš užsienio.
Pavyzdžiui, tarp 33 iš 134 konkurencingiausių pasaulio valstybių patekusios Estija, Lietuva ir Latvija tyrime pristatomos kaip „aukštų pajamų“ šalys.
Tačiau talentingus žmones vilioja ne vien pajamos.
Pavyzdžiui, visą dešimtmetį sąrašo viršuje besipuikuojanti Šveicarija siūlo ne tik didelius atlyginimus. Persikėlus gyventi į šią šalį, galima tikėtis politinio, socialinio ir ekonominio stabilumo.
Šveicarija aukščiausią reitingą pelnė ir dėl aukšto lygio socialinės apsaugos ir natūralios aplinkos kokybės.
Iš antros GTCI sąrašo vietos nesitraukiančiam Singapūrui taškų pridėjo šioje šalyje teikiamas aukštos kokybės bendrasis išsilavinimas, geros įsidarbinimo galimybės ir novatoriška ekonomika. Vertinamas ir Singapūro miesto-valstybės imlumas tarptautiniam verslui ir talentams.
Šveicarija ir Singapūras aukščiausias reitingo pozicijas išlaikė visą dešimtmetį, pirmą ir antrą vietas šios šalys užima nuo 2013 m.
Jungtinės Valstijos pernai atsikovojo trečiąją vietą po to, kai prieš metus ją buvo praradusi. 2013 m. JAV buvo tik 9 sąrašo vietoje, tad per dešimtmetį didžiausia pasaulio ekonomika tapo patrauklesnė talentingiems žmonėms iš svečių šalių.
Aukštesnis reitingas JAV suteiktas dėl pasaulinio lygio universitetų ir paramos mokymuisi visą gyvenimą. JAV taip pat buvo gerai įvertintos dėl aukšto darbo našumo.
Dešimtmečio pamokos
Per dešimtmetį, kai pradėtas skelbti GTCI reitingas, išryškėjo kelios tendencijos.
Tyrimo ataskaitoje teigiama, kad tarp valstybių tebėra didelė nelygybė. Skurdesnės ekonomikos pritraukia mažiau talentų nei turtingesnės. Nors kylančios Indija ir Kinija padarė didelę pažangą, turto ir talentų koreliacija vis dar išlieka stipri.
Talentų nelygybė atsispindi ir visuomenių viduje. Moterys daugelyje šalių vis dar uždirba mažiau negu vyrai, ribotos jų karjeros galimybės.
Kita ryškėjanti tendencija, kad vis didesnę įtaką talentų pritraukimui daro technologijų pažanga: dirbtinis intelektas ir nauja darbo praktika keičia darbo aplinką, veikdamos ir nekvalifikuotus, ir aukštos kvalifikacijos darbuotojus.
Prognozė: konkurencija tik didės
GTCI reitingo ataskaitoje teigiama, kad valstybių konkurencija dėl talentų ateinantį dešimtmetį tik aštrės.
Prekybos, politikos, diplomatijos ir investicijų aplinkoje netikrumas ir pasaulinė įtampa toliau stiprės, todėl talentų konkurencingumas taps vis svarbesnis, kils vis daugiau „talentų karų“.
Sparčiai keisis darbo aplinka. Jaunosios kartos gyvenimo kokybės lūkesčiams didesnę įtaką darys nauji ekonomikos modeliai, technologijos ir dirbtinio intelekto pažanga.
Kad įsitvirtintų kaip talentų centrai, miestai ir regionai kurs novatoriškas talentų strategijas, pabrėžiančias gyvenimo kokybę ir tvarumą.
Sparčiai besikeičiančioje ir neapibrėžtoje ekonominėje aplinkoje kaip niekad svarbus taps kvalifikacijos kėlimas.
GTCI ataskaitoje prognozuojama, kad valstybių konkurencija dėl talentų globalizacijos amžiuje vaidins vis svarbesnį vaidmenį, o įgūdžiai ir išsilavinimas išliks gyvybiškai svarbūs.
„Nuo to, kaip pavyks pritraukti ir ugdyti naujus talentus, priklausys, ar pasaulyje bus mažiau nelygumo, ar planeta taps tvaresnė“, – teigia tyrėjai.
Talentams patraukliausių valstybių 25-tukas 2023 m.
1. Šveicarija
2. Singapūras
3. JAV
4. Danija
5. Nyderlandai
6. Suomija
7. Norvegija
8. Australija
9. Švedija
10. Jungtinė Karalystė
11. Liuksemburgas
12. Airija
13. Kanada
14. Vokietija
15. Islandija
16. Belgija
17. Austrija
18. Naujoji Zelandija
19. Prancūzija
20. Estija
21. Malta
22. Jungtiniai Arabų Emyratai
23. Čekija
24. Pietų Korėja
25. Izraelis
Talentams patraukliausių valstybių 10-tukas 2013 m.
1. Šveicarija
2. Singapūras
3. Danija
4. Švedija
5. Liuksemburgas
6. Nyderlandai
7. Jungtinė Karalystė
8. Suomija
9. JAV
10. Islandija
Šaltinis: GTCI
Rašyti komentarą