Lietuva ir Europa pavasarį pasitinka ženkliai nukritusiomis dujų kainomis

Sprogimas daugiabutyje Viršuliškėse – ne vienintelis toks Lietuvoje: tragiškų ar įspūdingų nelaimių būta ir anksčiau

(1)

Antradienį Vilniuje, Viršuliškių gatvėje esančiame daugiabutyje įvykus sprogimui kilo gaisras. Apie tai plačiai rašė visa Lietuvos žiniasklaida, tačiau Alfa.lt primena, kad tokių nelaimių būta ir anksčiau.

Nauji metai su tragiška nelaime sutikti ir praeitais metais. Pasvalio rajone sprogęs dujotiekio vamzdis turėjo rimtų pasekmių – evakuotas visas Valakėlių kaimas. Kita nelaimė, palčiai nuskambėjusi žiniasklaidoje, įvyko 2022 m. Vilniuje. Įvyko dujų nuotėkis. 

Tais pačiais metais, kaip pradžioje manyta – dėl dujų, kiek vėliau paaiškėjus, kad dėl smalkių daugiabutyje vos nežuvo ne tik vaikai, bet ir juos gelbėję medikai.

Nuspręsta evakuoti visą kaimą

Praėjusių metų sausio 13-ąją Panevėžio policija apie 17 val. gavo pranešimą, kad Pasvalio Vienkiemių kaime, Joniškėlio gatvėje, sprogo dujotiekio vamzdis, jis dega atvira liepsna, siekiančia apie 50 metrų aukštį.

Sprogus magistraliniam dujotiekiui, dėl šios priežasties ties Valakėlių kaimu uždaryta kelio Šiauliai-Pakruojis-Pasvalys atkarpa, eismas nukreipiamas žvyrkeliu. 

Nors praėjus porai valandų nuo dujotiekio sprogimo, liepsna atrodė truputį mažesnė, Pasvalio rajono savivaldybė vis tiek buvo pasiruošusi Valakėlių kaimo gyventojų evakuacijai.

„Nuspręsta evakuoti Valakėlių kaimą“, – taip BNS sakė Panevėžio apskrities policijos atstovė Odeta Jukniūtė.

Pasak bendrovės pranešimo, šioje vietoje dujų perdavimo sistemą sudaro du lygiagrečiai einantys dujotiekiai, pirminiais duomenimis sprogimas įvyko viename iš jų. Kitas dujotiekis nebuvo pažeistas.

„Dujų tiekimas pažeistu dujotiekiu buvo iš karto nutrauktas, tačiau Pasvalio rajono vartotojams jau užtikrinamas dujų tiekimas greta einančiu dujotiekiu,“ – rašoma pranešime.

Dujotiekis, kuriame kilo gaisras, naudojamas dujų tiekimui šiaurinėje Lietuvos dalyje bei dujų transportavimui į Latviją.

Veržiasi mėlynos spalvos dūmai

2022 m. liepos mėnesį Vilniuje įvyko incidentas – iš degalinės pradėjo veržtis dujos, evakuoti žmonės.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informavo, kad pranešimas apie įvykį Jankiškių g. buvo gautas 9 val. 42 min. Teigiama, jog buvo informuota, kad degalinės teritorijoje veržiasi mėlynos spalvos dūmai.

Į įvykio vietą nuvykę ugniagesiai išsiaiškino, kad iš antžeminio rezervuaro veržėsi dujos, nuotėkis galimai įvyko dėl vožtuvo gedimo.

Anot ugniagesių, buvo nustatyta 100 metrų apsaugos zona ir iš joje esančios degalinės, stovėjimo aikštelės bei gretimų pastatų buvo evakuoti žmonės. Degalinėje buvo atjungta elektra.

Į įvykio vietą iškviesti aptarnaujančios įmonės specialistai. Policijos pareigūnai reguliavo eismą. Be to, įvykio vietoje dėl saugumo budėjo dvi ugniagesių autocisternos.

Dėl kilusio pavojaus buvo nuspręsta apsaugos zoną praplėsti – žmonės evakuoti 200 metrų spinduliu.

Ugniagesiai informavo, kad apie 14 val. dujų nuotėkis buvo sustabdytas, tačiau darbai įvykio vietoje dar nebuvo baigti. Specialistai perpumpavo dujas į kitas talpas. 

Naujametis stebuklas

Kauno rajone prieš kelis metus per plauką išvengta didelės tragedijos, kuri, kaip iš pradžių manyta, taip pat kilo dėl dujų nuotekio, tačiau ši versija iki šiol kelia abejonių. 

Tąkart dėl bute pasklidusių smalkių stipriai apsinuodijo visa šeima. Greitosios medikus tarpduryje tėvas pasitiko alpdamas ir rėkdamas, kad namie liko be sąmonės vaikai. Visų būklė buvo sunki, medikams vos tik įžengus ieškoti mažamečių, bloga pradėjo darytis ir jiems. 

Greitosios pagalbos medikai sako, kad iki tragedijos buvo likę vos keletas minučių ir įvykį vadino Naujamečiu stebuklu. Bute apalpęs rastas 8 metų berniukas ir 10 metų mergaitė. 

„Radome tą 8 metų berniuką, jis gulėjo ant žemės, beveik be sąmonės, verkė, kūkčiojo, pakalbintas nieko neatsakė. Kitame kambaryje radome kiek vyresnę mergaitę, kuri tiesiog gulėjo užsimerkusi ir griežė dantimis. Nei į balsą, nei į prisilietimus nereagavo, buvo be sąmonės“, – apie įvykį pasakojo paramedikas. 

Nespėjus padėti vaikams prastai pradėjo jaustis ir medikai. „Pajautėme, kad kažkas ne taip. Abiem pradėjo temti akyse ir silpna pradėjo darytis. Mes atsisukom vienas į kitą, klausdami ar jaučiam tai. Ir tada supratom, kad tai arba kažkoks dujų nuotėkis, arba kažkas kito negero“, – teigė LNK pašnekovas. 

Kol dar galėjo paeiti ir nenualpo, medikai griebė vaikus ir išbėgo į koridorių. Tada iš paskutinių jėgų ištempė be sąmonės gulintį tėvą. Kol kolegė tikrino jų būklę, paramedikas Andrius išbėgo kviesti pastiprinimo. 

Nors paramedikas sako, kad visi atsigavo gavę deguonies, šeima buvo išvežta į Kauno klinikas. Kiek vėliau tėvas pasakojo, kad kažkas ne taip namuose buvo jau kelias dienas.

„Kelias dienas prieš atsikeldavo skaudančia galva. O įvykio dieną jis maudėsi duše ir žiauriai blogai tuo metu pasijautė. Išėjo iš dušo ir pamatė, kad jo sūnus guli“, – sakė paramedikas. Dujų tarnyba nuotėkio nenustatė, ugniagesiai patikrino 5 aplinkinius butus, kuriuose nuotėkio taip pat nerasta. Patvirtinta, kad šeima vos nemirė apsinuodijusi smalkėmis. 

Saugaus dujų naudojimo taisyklės

Užuodus dujų kvapą, būtina pranešti vidaus dujų sistemą aptarnaujančiai įmonei (prižiūrėtojui) ir ESO Dujų avarinei tarnybai tel. 1804.

„Telefonu naudokitės tik neuždujintoje aplinkoje ir ten kur nėra dujų kvapo. Kol laukiate dujų avarinės tarnybos, atlikite šiuos saugumo veiksmus: išjunkite dujinius prietaisus, uždarykite uždarymo įtaisus (čiaupus), esančius prieš dujinius prietaisus,

plačiai atidarykite duris ir langus ir taip sukelkite skersvėjį patalpoms vėdinti. Taip pat venkite patalpų, kuriose užuodžiamas dujų kvapas, nekurkite atviros ugnies, jei ji dega – užgesinkite.

Nerūkykite, nesinaudokite ugnies šaltiniais. Nesinaudokite elektros prietaisais, jungikliais, kištukais, skambučiais, telefonais, telefonspynėmis ar kita pastato ryšio įranga“, – kalbėjo ESO Ryšių su visuomene projektų vadovė Rasa Juodkienė.

Iškyla klausimas, kokios yra saugaus dujų naudojimo taisyklės? R. Juodkienė aiškina, kad dujų naudojimo taisyklių nėra daug, tačiau yra keletas, kuriomis vadovautis reikia visada.

„Visų pirma, įžeminkite visus dujas deginančius įrenginius, į kuriuos tiekiama elektros energija. Prieš įjungdami dujinius prietaisus, kurių degimo produktai nukreipti į dūmtraukius, pirmiau patikrinkite trauką dūmtraukiuose ar ventiliacijos sistemose.

O prieš atsukdami dujotiekio čiaupą, pirmiausiai patikrinkite ar užsukti dujinių prietaisų čiaupai – ir tik tada jį atsukite. Norėdami uždegti degiklį, visada vadovaukitės taisykle, kad ugnis turi laukti dujų, o ne atvirkščiai. Pirmiausiai priartinkite liepsnos šaltinį, o tik po to atsukite dujų čiaupą“, – pasakojo ESO Ryšių su visuomene projektų vadovė.

Tiesa, jei netikėtai nutrūko dujų tiekimas, pašnekovė pataria nedelsiant užsukti čiaupą prieš dujinį prietaisą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder