Lietuvos kariuomenė ir tarnybos naudoja nesaugius kiniškus dronus
(1)Pasak naujienų portalo, valstybinės įstaigos turi šimtus šių kinų gamintojo dronų, jie naudojami vykių žvalgybai, eismo ir šalies sienos kontrolei, gaisrų, gamtos priežiūrai ir karinėms pratyboms, nors Vakaruose daugėja įrodymų, kad „DJI“ renka duomenis apie kritinę infrastruktūrą ir siunčia juos trečiosioms šalims.
Kriminalinės policijos biuras LRT nurodė, kad bepilotes skraidykles naudoja nusikalstamų veikų prevencijai ir tyrimams, tačiau dėl konfidencialaus įstaigos veiklos pobūdžio plačiau komentuoti negalėjo.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), kinišką droną pirkusi 2018 metais, dėl neviešos veiklos negalėjo atsakyti, kiek iš viso yra įdarbinusi DJI bepiločių orlaivių ir ar buvo įspėta apie galimą tokios įrangos grėsmę.
Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) kinų gamybos bepilotes skraidykles pirko tiek 2019, tiek 2020 metais, sudarydama sutarčių už daugiau kaip 70 tūkst. eurų, tačiau taip pat nurodė negalinti detalizuoti tarnybinio pobūdžio informacijos.
Pasak krašto apsaugos viceministro Margirio Abukevičiaus, kariuomenėje dronai naudojami viešiesiems ryšiams, renginių filmavimui, baziniams karių mokymams, kaip užsimaskuoti, pastebėti droną, bet tikrosioms operacijoms naudojami kitokie dronai.
„Mes tikrai kalbamės su sąjungininkais dėl Kinijos technologijų keliamų grėsmių ir informaciją turim dėl šitų dronų.
Taip, Lietuvos kariuomenė turi įsigijusi tokių dronų, didžioji dalis jų įsigyta 2017–2019 metais“, – LRT teigė KAM viceministras Abukevičius.
M. Abukevičiaus, Lietuvoje neplanuojama atlikti atskiro DJI dronų saugumo rizikų tyrimo, kaip buvo daroma su kiniškais telefonais ir kameromis, nes pasitikima sąjungininkų informacija.
Kaip informuoja LRT, 2017 metais JAV Valstybės saugumo departamentas paskelbė, kad „DJI“ dronai siunčia jautrius infrastruktūros ir teisėsaugos duomenis į Kiniją, taip palengvinant šnipinėjimą.
Po metų Pentagonas dėl kibernetinio saugumo problemų uždraudė naudoti visus „DJI“ komercinius bepiločius orlaivius, o 2019 metais Kongresas priėmė įstatymą, draudžiantį gynybos įstaigoms naudoti Kinijoje gaminamus dronus.
Kinijos gamintojui neigiant kaltinimus, kad bepiločiai orlaiviai renka duomenis ir siunčia juos trečiosioms šalims, šiemet Pentagonas pakartojo, kad „DJI“ dronai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, dėl nustatytų ir patvirtintų šių dronų trūkumų jais naudotis uždraudė Nyderlandų krašto apsaugos ministerija.
Panašiai pasielgė ir Japonijos vyriausybė, raginanti įstaigas pakeisti tokius dronus, o kai kurios šios šalies institucijos, renkančios jautrią informacija, kinų įranga nebesinaudoja.
Rašyti komentarą