Kritiškai įvertino Prezidentūros sprendimą dėl Gabrieliaus Landsbergio
(6)Pasak konservatoriaus, labai gaila, kad Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda nusprendė sekti savo patarėjo Frederiko Jansono keliu – skaldyti, o ne vienyti valstybę.
„Tai yra protokolinis įžeidimas, visų pirma, Ukrainos užsienio reikalų ministrui Kulebai, nes delegacijos visada sudaromos veidrodiniu principu: jei svečios užsienio šalies prezidentas savo delegacijoje atsiveža užsienio reikalų ministrą, tai ir iš kitos pusės paprastai būna užsienio reikalų ministras.
Toks yra protokolas“, – Eltai teigė Ž. Pavilionis.
Kita vertus, akcento konservatorius, sprendimas į Prezidentūroje vyksiantį susitikimą nekviesti G. Landsbergio yra ydingas ir kitu aspektu.
„Akivaizdu, kad susitikimas Prezidentūroje ir bus pagrindinis vizito laikas.
Yra numatyti oficialus susitikimas ir pietūs.
Akivaizdu, kad čia bus aptariami užsienio ir saugumo politikos klausimai.
Ir tai yra labai svarbu, nes reikia telkti koalicijas, o koalicijas telkia bei kuria paprastai diplomatinės tarnybos ir jų vadovai, o dabartiniu atveju ministras nėra pakviestas“, – stebėjosi Ž. Pavilionis, neatmesdamas, kad su šiuo sprendimu veikiausiai susijęs delegacijoje dalyvausiantis prezidento Komunikacijos grupės vadovas F. Jansonas.
„Jis dalyvauja susitikime su prezidentu Zelenskiu.
Manau, kad tai yra įžeidimas Ukrainos prezidentui, ministrui Kulebai, o ką jau kalbėti apie Gabrielių Landsbergį.
Eilinį kartą prezidentas su Frederiku Jansonu parodo, kad moka skaldyti“, – teigė jis, pridurdamas, kad jo žiniomis Prezidentūroje būtą bandymų įkinti, kad G. Landsbergio dalyvavimas yra svarbus.
„Mano žiniomis, buvo bandymų ir patarimų, kad jis ten privalo būti, bet buvo pasakyta ne“, – apibendrino Ž. Pavilionis.
A. Januška: prezidentas ryžosi visam pasauliui parodyti savo krizę
Pastaruoju metu Prezidentūrai aštrių žodžių negailėjęs Kovo 11-osios akto signataras Albinas Januška konstatuoja – toks Daukanto aikštės akibrokštas yra nepagarbos visai diplomatinei tarnybai, Lietuvai ir pačiam V. Zelenskiui išraiška.
Pasak diplomato, „prezidentas ryžosi visam pasauliui parodyti savo krizę“.
„Taip kuriama istorija. Ukrainos užsienio reikalų ministras su savo Prezidentu Lietuvos prezidentūroje, o Lietuvos užsienio reikalų ministras neįleidžiamas.
Susitikime dalyvauja 6 prezidento patarėjai ir A. Anušauskas. Ir vienas departamento direktorius iš URM“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė A. Januška.
„Čia ne vien nepagarba diplomatinei tarnybai, tai nepagarba Lietuvai, nepagarba V. Zelenskiui“, – pabrėžė jis.
Visgi, A. Januška kritiškai atsiliepia ir apie krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską, prakalbusį apie ministerijos skiriamus asignavimus Ukrainos karinei paramai.
„A. Anušauskas giriasi sakydamas, kad jis pinigų Ukrainai duoda tiek kiek Japonija, nors Japonija į NATO fondą pervedė tris milijardus.
Čia jis duoda, KAM duoda.
Ne Lietuvos žmonės“, – pridūrė jis.
G. Paluckas: ne pirmas kartas kai prezidentas kažko nepakviečia
Savo ruožtu socialdemokratas Gintautas Paluckas neabejoja, kad sprendimas nekviesti G. Landsbergio į Prezidentūroje vyksiantį V. Zelenskio apsilankymą rodo tarp institucijų tvyrančias įtampas.
„Aš net neabejoju, kad čia yra santykių ir politinės įtampos išdava“, – Eltai komentavo politikas.
Socialdemokratas pažymėjo, kad tai nėra pirmas kartas, kai Prezidentūra į tarptautinius susitikimus nepakviečia tam tikrų asmenų.
Pasak G. Palucko, tokios politinės įtampos nėra naudingos valstybei.
„Juk kažkada ir kai kurie žurnalistai nebuvo priimti arba buvo išprašyti organizuojant tarptautinę konferenciją. Vadinasi, yra tų mylimų ir nemylimų žmonių sąrašų“, – kalbėjo politikas.
„Nemanau, kad tai yra valstybei naudinga“, – pridūrė jis.
G. Landsbergis su V. Zelenskiu susitiko oro uoste
Šalies vadovas Gitanas Nausėda nepakvietė užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio į trečiadienį Prezidentūroje numatytą Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio bei jo delegacijos apsilankymą.
Su V. Zelenskiu šalies diplomatijos vadovas susitiko tik oro uoste – pasitikdamas atvykusį Ukrainos prezidentą.
Kaip anksčiau Eltai teigė ministro atstovė spaudai Paulina Levickytė, Prezidentūroje vyksiančiame susitikime G. Landsbergis nedalyvaus, nes negavo kvietimo.
Prezidentūroje V. Zelenskis susitiko su G. Nausėda.
Delegacijų susitikime dalyvavo krašto apsaugos ministras A. Anušauskas, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Valdemaras Sarapinas, vyriausieji patarėjai užsienio politikos bei nacionalinio saugumo klausimais Asta Skaisgirytė ir Kęstutis Budrys, taip pat ir prezidento Komunikacijos grupės vadovas Frederikas Jansonas, vyriausioji patarėja Ieva Ulčickaitė bei Aplinkos ir infrastruktūros grupės vadovas Jarek Niewierowicz.
V. Zelenskis ketina palikti Lietuvą dar šįvakar – po apsilankymo Vilniuje, Ukrainos prezidentas vyks į kaimynines Latviją ir Estiją.
Pastarąjį kartą V. Zelenskis Lietuvoje lankėsi praėjusių metų liepą, Vilniuje vykstant NATO viršūnių susitikimui.
ELTA
Rašyti komentarą