Apleistame pastate rastas nežinomo vyro kūnas

Kas žada mus sprogdinti – priešai ar chuliganai?

Lietuva patyrė įspūdingą melagingų laiškų apie sprogmenis ataką. Saugumiečiai iškart pareiškė, kad ji vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva. Tačiau kalbama ir apie kitas prielaidas - spėjama, kad įtampą gali kelti „garažinių" programuotojų chuliganizmas.

Pasiūlė palikti patalpas

Policijos departamentas pranešė, kad šią naktį gavo tris elektroninius laiškus su vienodu grasinančiu tekstu: teigta, kad įvairiuose objektuose padėti sprogmenys, kurie sprogs pirmadienį 12.12 val.

Iš viso tokie laiškai išsiųsti apie 1500 adresatų visoje Lietuvoje - mokykloms, darželiams, valdžios institucijoms, privačioms įstaigoms.

Policija pasiūlė, kad įstaigos, kurios iki nurodyto laiko nesulauks pareigūnų, 12 val. išvestų visus asmenis į lauką, o 12.20 val. galima būtų grįžti atgal ir tęsti savo veiklą.

Kaip „Vakaro žinioms" prieš pusiaudienį komentavo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, planuota patikrinti visus objektus, kurie gavo grasinančius laiškus: „Tačiau prioritetai teikiami ligoninėms, globos įstaigos, kur fiziškai neįmanoma evakuoti žmonių, taip pat - strateginiams objektams."

Buvo mažiau chaoso

Paaiškėjo, kad pranešimai buvo melagingi. Anot R.Matonio, dėl jų vyksta tyrimas, bet kol kas įtariamieji nenustatyti.

Kaip rašė „Vakaro žinios", melagingų pranešimų apie sprogmenis ataka prasidėjo praeitą ketvirtadienį. Tuomet juos gavo apie 20 Klaipėdos mokyklų ir darželių, Palangos savivaldybė. Penktadienį pranešimų skaičius buvo sukrečiantis - apie 900.

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas, KTU inžinerijos licėjaus direktorius dr. Dainius Žvirdauskas „Vakaro žinioms" tvirtino, kad pirmadienį chaoso švietimo įstaigose buvo mažiau, nes iš anksto gautas nurodymas, ką reikia daryti: „Šį kartą teisinga reakcija.

O penktadienį vieni evakavosi, kiti - ne. Bet kuriuo atveju ugdymo procesas sutrikdytas. Dalis moksleivių vaikų tuo metu ir valgyti turėjo, dalis tėvų savo vaikus atvažiavo pasiimti ir kt. Chaoso buvo nemažai."

Matė konkrečią šalį

Penktadienį Valstybės saugumo departamentas paskelbė, kad Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje, platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva: „Siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą."

Kaip pranešė Elta, policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, spręsdamas iš ankstesnių panašių ikiteisminių tyrimų, sakė: „Matome konkrečią vieną Vakarų šalį ir konkretų serverį, iš kurio šitie grasinimai keliauja, pasiekia mus.

Labai tikėtina, kad yra automatizuoti procesai, tai, matyt, robotas siunčia, visur „gmail", tik skirtingi elektroniniai paštai nurodyti."

Anot jo, didžioji dalis grasinančių laiškų parašyta rusiškai. „Vienur prašoma išpirkos, kad būtų išminuojama, už menamą išminavimo paslaugą. Kita žinutė yra su politiniais reikalavimais - kad „jūs esate prieš Rusiją", kad „remiate nacius, nacių palikuonis", - sakė R.Požėla.

Komentuoja Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danukas Arlauskas:

Tai gali būti dirbtinio intelekto paleista programa tam, kad mus pagąsdintų. Neabejoju, kad kažkas turi interesą. Klausimas, kas kelia visuomenėje įtampą? Ar jie iš užsienio? Ar mūsų šalies chuliganai gal išbando, kaip veikia jų sukurtas algoritminis produktas? Sunku pasakyti.

Labiau linkęs manyti, kad šį kartą tai daugiau chuliganizmo atvejis. Jei dirbtų profesionalai iš priešiškų valstybių, būtų daroma šiek tiek kitaip - daugiau eitų į infrastruktūrinius objektus.

Manau, kad kažkas žaidžia žaidimus. Turime jaunų „garažinių" programuotojų, kurie gali iš to turėti labai didžiulį džiaugsmą. Prisiminkime humoristo Arūno Valinsko atvejį, kai jis policijai pranešė apie viešbučio „užminavimą. Dabar atsirado daug valinskų, bandymų pažaisti žmonių emocijomis.

Be abejo, tam tikras chaoso sukėlimas kai kam labai naudingas. Stebima reakcija. Atsainiai žiūrėti negalima. Tie gąsdinimai gali eiti ir iš labai profesionalių šaltinių. Gali būti atvejų, kad pastovūs gąsdinimai sprogdinti sumažina žmonių budrumą, o po to - driokstelėjimas.

Žiūrint į ateitį tai negali nekelti tam tikro nerimo, nes tokios sistemos gali būti panaudotos sutrikdyti ir infrastruktūrinių objektų darbą. Valdžia turi labai rūpestingai išnagrinėti ir užkardyti žymiai rimtesnius išpuolius, o ne tik pagąsdinimus.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder