Skelbiamas naujas kvietimas mažajai renovacijai

Išaugus energijos kainoms gyventojai skuba renovuoti būstą

Pabrangęs šildymas gyventojus skatina aktyviau investuoti į daugiabučių renovaciją, dažnu atveju leidžiančią sutaupyti apie 65 proc. energijos kaštų.

Šiaulių banko duomenimis, nuo pavasario daugėjo tiek užklausų finansuoti daugiabučių modernizaciją, tiek ir suteiktų paskolų.

Per tris šių metų ketvirčius Šiaulių bankas įvertino 350 daugiabučių namų atnaujinimo projektų ir pritarė jų finansavimui, per šį laikotarpį pasirašyta 161 kredito sutartis.

„Šiemet kasdien pritariame vieno ar net daugiau daugiabučių modernizavimo projekto finansavimui. Iš dabartinio daugiabučių bendrijų aktyvumo ir gaunamų gyventojų užklausų prognozuojame, kad prasidėjęs šildymo sezonas – dalyje miestų jis prasideda dvigubai išaugusiomis šildymo kainomis – paskatins dar spartesnę daugiabučių namų renovaciją.

Ypač didmiesčiuose, kur renovuotų namų dalis vis dar santykinai nėra didelė“, – teigia Gedas Janėnas, Šiaulių banko Finansavimo paslaugų vystymo produktų vadovas.

Daugiau nei 11 metų daugiabučių modernizavimo paskolas teikiantis Šiaulių bankas bei banko įkurtas ir patronuojamas „SB modernizavimo fondas“ per tris šių metų ketvirčius daugiabučių renovacijos projektams suteikė 84 mln. eurų finansavimą.

Pasak G. Janėno, daugiausiai prašymų finansuoti daugiabučių modernizavimą Šiaulių bankas šiemet sulaukė iš Vilniaus miesto - beveik 100 paraiškų. Taip pat jaučiamas aktyvumas ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Iš mažesnių miestų ekspertas išskyrė Palangą ir Plungę – šių miestų gyventojai aktyviai teikia naujas paraiškas. Visais atvejais gyventojai renkasi kompleksinę viso daugiabučio renovaciją, kai pastatas pilnai apšiltinamas ir atnaujinama šildymo sistema.

„Ilgalaikėje perspektyvoje energiškai neefektyvių daugiabučių renovacija didina namų ūkių finansinį atsparumą.

Brangstant energijos ištekliams, investuoti į 60–70 proc. energijos sutaupymą senos statybos namuose – beje, kartu užsitikrinant ir didesnį gyvenimo komfortą, ir iki 20 proc. didesnę būsto rinkos vertę, – yra racionalus sprendimas.

Juo labiau kai valstybė kompensuoja reikšmingą šių investicijų dalį, o mes suteikiame kreditus nereikalaudami pradinio įnašo ir užstato, – kalba G. Janėnas.

Didelę daugiabučių renovacijos finansavimo patirtį turintis Šiaulių bankas, siekdamas sukurti sąlygas aktyvesniam modernizacijos kreditavimui, šiemet pavasarį įsteigė „SB modernizavimo fondą“, kuris pasirašė sutartis su Europos investicijų banku (EIB), Europos Tarybos vystymo banku, „INVL Asset Management“, „Swedbank“ ir Šiaurės investicijų banku.

Į fondą pritraukta 275 mln. eurų – ne tik investuotojų, bet ir Lietuvos valstybės, Europos struktūrinių ir investicijų fondo ESIF lėšų. Šio fondo lėšomis planuojama renovuoti 600 senos statybos daugiabučių namų, pagerinant gyvenimo sąlygas 16 tūkst. namų ūkių.

Per kiek daugiau nei penkis fondo veiklos mėnesius iš jo lėšų suteiktas 58,2 mln. eurų finansavimas 103 daugiabučių renovacijos projektams.

Lietuvos ilgalaikėje renovacijos strategijoje numatyta iki 2050 m. renovuoti didžiąją dalį senų daugiabučių namų, iš kurių net 66 proc. yra D ir žemesnės energinės klasės. Strategija siekiama 60 proc. sumažinti pirminės energijos suvartojimą ir visiškai panaikinti anglies dioksido pėdsaką.

Šiuo metu Lietuvoje renovuota 11 proc. energiškai neefektyvių daugiabučių – 4455 namai. Didžiąją dalį daugiabučių modernizavimo projektų, kurių vertė siekia 797 mln. eurų, per pastaruosius 11 metų finansavo Šiaulių bankas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder