A. Armonaitė aptarė kanapių perdirbimo srities iššūkius

(1)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė su biotechnologijų bendrovės „Sanobiotec“ vadovais aptarė verslui kylančius iššūkius vystant komercinę veiklą kanabinoidų srityje.

„Šiemet pagaliau pajudėjus pluoštinių kanapių klausimui, pasiekta svarbi pergalė tiek ekonomikai ir žemės ūkiui, tiek medicinai. Tačiau neaiškumų vis dar daug, o laiko iki įstatymo įsigaliojimo – mažai. Ši sritis Lietuvoje yra palyginti nauja, todėl norime identifikuoti praktikoje kylančius sunkumus ir, bendradarbiaudami su kitomis institucijomis, padėti juos spręsti“, – sako A. Armonaitė.

Pasak jos, vytis konkurentus biotechnologijų lenktynėse labai sunku, o Lietuvos verslas jau prarado daug laiko. Todėl ypač svarbu, kad kanapių kanabinoidų perdirbimas ir komercinė veikla būtų itin aiškiai teisiškai sureguliuoti.

„Sanobiotec“ yra viena lyderiaujančių pasaulyje biotechnologijų bendrovių, tiriančių ir gaminančių retuosius kanabinoidus. Įmonės produkcija eksportuojama į 15 pasaulio valstybių, išsidėsčiusių trijuose žemynuose: Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Azijoje. Retieji kanabinoidai naudojami įvairiose pramonės srityse kaip ingredientas – farmacijos, maisto papildų, kosmetikos, gyvūnų pašaro.

Sudėtinis metinis kanabinoidų industrijos augimo tempas siekia daugiau kaip 20 proc., o kai kuriose šalyse net 50 proc. Siekiant tiksliai apibrėžti minorinių kanabinoidų poveikį, potencialą ir įvertinti jų tiesioginį veiksmingumą, yra atlikta ir šiuo metu atliekama daugiau nei  400 klinikinių tyrimų.

„Kanabinoidus natūraliai gamina ne tik kanapių augalai, bet ir mūsų organizmai, o jų pritaikymas gali būti labai platus ir vertingas. Kadangi esame šios srities lyderiai, planuojame ne tik tolesnę gamybos plėtrą, bet ir retųjų kanabinoidų ikiklinikinius tyrimus. Numatytai plėtrai mums itin svarbus aiškus teisinis reguliavimas Lietuvoje bei institucijų bendradarbiavimas kylantiems klausimams spręsti“, – sako  „Sanobiotec“ vadovas Renaldas Rimkus.

Susitikimo metu aptartos kylančios problemos, susijusios su teisinio reguliavimo aplinka, taip pat akcizų etilo alkoholiui klausimas.

Siekdama paskatinti jau veikiančias ir pritraukti naujų biotechnologijų, sveikatos mokslų ir medicinos technologijų įmonių, Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo pasinaudoti ES direktyvoje numatyta galimybe ir akcizo mokesčio netaikyti etilo alkoholiui, naudojamam mokslinių tyrimų veikloje.  Gamyboje naudojamas etilo alkoholis šiuo metu apmokestinamas akcizu, o tai gerokai padidina gamybos sąnaudas.  

Seimas šių metų birželį priėmė naujos redakcijos Pluoštinių kanapių įstatymą, kuriuo leidžiama Lietuvoje perdirbti ne tik  pluoštinių kanapių sėklas ir pluoštą, bet ir visas augalo dalis.  

Žemės ūkio ministro įsakymu yra sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė Pluoštinių kanapių įstatymo įgyvendinimo problemoms ir įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų rengimui spręsti.

Šios darbo grupės veikloje dalyvauja ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Minėtas įstatymas įsigalios nuo š. m. lapkričio 1 dienos.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder