Galimybių pasas turizmo neišgelbės, laimės tie, kas nereikalaus izoliuotis

Praėję metai Lietuvos turizmui buvo ypač skausmingi - sektorius patyrė rimtų sukrėtimų, dalis įmonių bankrutavo. Išlikusieji su viltimi laukė šių metų, tačiau jų viltis vis dar „kabo ore". Valdžia teigia, kad daugelį klausimų padės išspręsti Galimybių pasas, tačiau tiek verslininkai, tiek visuomenė tuo linkusi abejoti.

Keistasis „pasas"

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasidžiaugė (EIMIN), kad sugalvojo dar vieną „bilietą į laisvę". Juo esą netrukus taps Galimybių pasas. Jį galės gauti pasiskiepiję nuo koronaviruso, persirgę COVID-19 arba gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą.

Džiugiai buvo pranešta ir tai, kad „Lietuvoje pradėjęs veikti Galimybių pasas vėliau galės būti integruotas į Europos Sąjungos (ES) planuojamą skaitmeninį imuniteto sertifikatą".

Organizatorių nuotr.

Pastarasis teiginys yra labai abejotinas, nes „Vakaro žinioms" EIMIN patvirtino, kad esą leisiantis išplėsti šiuo metu šalyje draudžiamas veiklas Galimybių pasas įsigalios Lietuvoje, bet ne kitose užsienio valstybėse.

Daroma prielaida, kad užsienyje nepripažįstamu, bet peršamu „pasu" tiesiog siekiama pridengti masinę vakcinaciją.

Tokias mintis išsako ir dalis Lietuvos visuomenės. Tarkim, socialiniame tinkle „Facebook" „Nepatogiu rašytoju" pasivadinęs asmuo tiesiai šviesiai pareiškė, kad Galimybių pasas nesuteiks jokių galimybių:

„Galimybių pasas neturi loginio pagrindo, o yra grynų gryniausia segregacija, siekis paveikti tokia bjauria manipuliacija. Kai sukeliamas išskirtinumo jausmas tam, kad padarytumėt kažką (geriausiu atveju vakcinuotumėtės), jog gautumėt galimybių pasą, kuris jums suteiks laisvės surogato."

Laukia išaiškinimų

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė situaciją su naujuoju pasu vertino švelniau, tačiau kalbėdama apie ateitį dideliu optimizmu netryško.

Organizatorių nuotr.

Agnė Vaitkuvienė

„Lietuvoje turizmas tiesiogiai priklauso nuo oro. Kadangi pagaliau atšilo, sodyboms ir poilsinėms būtina kuo skubiau pradėti veikti, nes antro „tuščio" sezono jos tiesiog nebeišgyvens.

Norint mums normaliai dirbti - priimti lankytojus, organizuoti šventes, rengti stovyklas, - buvo būtinas konkretus Vyriausybės sprendimas ir juo, bent jau formaliai, tapo Galimybių pasas.

Tiesa, kol jis dar neveikia, sunku kažką vertinti, tačiau teoriškai turizmo sektoriui jis gal ir galėtų padėti.

Bet tik tuomet, jeigu būtų atsakyta į visus klausimus ir parengta aiški tvarka", - „Vakaro žinioms" pabrėžė A.Vaitkuvienė.

Jos nuomone, Galimybių pasas galėtų palengvinti valdant žmonių srautus ar reguliuojant susibūrimus, būtų žinoma, ar asmuo persirgęs, ar paskiepytas ir t.t., tačiau idėjos autoriai nepatikslino, kas visa tai turėtų kontroliuoti ir kokiu būdu.

„Sodybos teikia apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas, tačiau jų savininkai tikrai nestovės prie vartų ir netikrins atvykstančiųjų dokumentų. Galbūt tai galėtų daryti stovyklų ar švenčių organizatoriai, tačiau vargu ar jie tuo norės (ar galės) užsiimti, tad lieka neaišku, kas turėtų kontroliuoti, kad ši naujai diegiama tvarka veiktų.

Atviras klausimas lieka ir dėl užsieniečių - ką jie turėtų pateikti ir kaip, kad galėtų poilsiauti Lietuvoje? Kai atsiras ES Žaliasis pasas, galbūt situacija stabilizuosis, tačiau, bent kol kas, aiškumo tikrai trūksta", - sakė A.Vaitkuvienė.

Būtent todėl Kaimo turizmo asociacija, išskyrusi probleminius planuojamos įvesti tvarkos momentus, paprašė atsakingų institucijų išaiškinimo. Paskutinėmis žiniomis, atsakymų vis dar laukiama. Įvertinus tai, kokiais tempais dabartinė Vyriausybė sprendžia visuomenei ir smulkiam bei vidutiniam verslui aktualius klausimus, apima negeros nuojautos, jog išaiškinimai gali pasirodyti tik baigiantis vasaros sezonui.

Nors redakciją EIMIN tikino, kad nuolat tariasi su turizmo sektoriaus atstovais ir „yra parengusi įvairių pagalbos priemonių".

Pasaulis tvarkosi kitaip

Kol Lietuvos valdžia dar tik kuria eilinę gelbėjimo programą, Lietuvos gyventojų pamėgtos užsienio šalys jau džiaugiasi turistais. Beje, ten niekas nereikalauja ne tik jokių papildomų „pasų", bet ir pažymų apie skiepus.

Tiesa, kai kurios šalys paskiepytiems asmenims gali pritaikyti išimtis, tačiau niekur skiepai nėra įvardijami kaip privalomi. Ir niekada nebus.

Mat kurortinės šalys tikrai nerizikuos netekti dalies turistų, kurie atsisako skiepytis dėl vienokių ar kitokių priežasčių.

Keliaujant į Turkiją, Egiptą, Ispaniją ar Bulgariją privaloma turėti tik COVID-19 tyrimo PGR metodu sertifikatą su neigiamu rezultatu. Testas turi būti atliktas ne anksčiau nei prieš 72 val. iki atvykimo į šalį. Graikija ir Bulgarija gali pritaikyti išimtis, jeigu asmuo bus pilnai paskiepytas.

O štai norint aplankyti Kiprą, net ir turint neigiamą PGR testą, antrą, atvykus į salą, teks pasidaryti už savo pinigus.

Palyginimui, atvykstant į Lietuvą, asmens laukia privalomas tyrimas dėl COVID-19 ir 10 dienų izoliacija. Tyrimas turi būti atliktas per 72 val. iki atvykimo į Lietuvą. Izoliacijos laiką galima sutrumpinti ne anksčiau kaip 7 izoliacijos dieną savo lėšomis atlikus naują tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą. Išimtis gali būti taikoma ES pripažintomis vakcinomis paskiepytiems ar persirgusiems asmenims, turintiems tai patvirtinantį dokumentą. Tiesa, ši sistema, kaip yra rašiusios „Vakaro žinios", ne visada veikia tinkamai.

EIMIN teigimu, šiai dienai į ES turizmo tikslais gali atvykti Australijos, Naujosios Zelandijos, Singapūro, Ruandos, Pietų Korėjos, Tailando, Izraelio bei Kinijos piliečiai, nors realiai Lietuvos turizmo sektoriui, remiantis statistika, aktualios yra tik dvi paskutinės šalys.

Taigi, paprasčiau sakant, nuskristi pailsėti į Graikiją ar Ispaniją, kur garantuotas geras oras ir šilta jūra, užtenka turėti neigiamą PGR testą. Vykstant atostogauti į Lietuvą, reikia nusiteikti, kad čia mažiausiai savaitę reikės praleisti saviizoliacijoje, tad labai abejotina, ar migrantams bei užsienio turistams tokios perspektyvos pasirodys patrauklios.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder