Ekspertas įvardija, kokie pavojai kyla namų saugumui – saugotis teks ne tik nuo vagišių

Nors pandemijos laikotarpiu, kuomet šalies gyventojai daugiausiai laiko praleisdavo savo namuose, buvo stebimas ženklus vagysčių atvejų skaičiaus Lietuvoje kritimas, lyginant su priešpandeminiais metais, šie rodikliai vėl pamažu didėja.

Siekiantys užtikrinti savo turto saugumą vien tik savo jėgomis kliautis neturėtų, o šaltuoju metų laikotarpiu vertėtų pamąstyti ir apie kitus namų saugumui kylančius pavojus. Ekspertas įvardija, kas gali būti svarbu rudenį ir pataria, kaip geriausiai kylančių iššūkių galima būtų išvengti.

Vagysčių skaičius šalyje vėl auga

Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, 2021 m. Sausio – kovo mėnesiais visoje šalyje buvo užfiksuoti 1516 vagysčių atvejai, kuomet buvo nusitaikyta į privačią nuosavybę, gyvenamąsias patalpas ir automobilius. Visgi pirmųjų kelių šių metų mėnesių duomenys 30 proc. viršija praėjusių metų to paties laikotarpio rodiklius ir panašu, kad ateityje gali tik augti.

„Esamos tendencijos šalyje – nedžiugina, turint omenyje, kad tamsusis metų laikotarpis gali tapti palankia proga vagišiams aktyviau grįžti prie priešpandeminių metų įpročių. O štai šiandieninės energetinės krizės akivaizdoje mažinamas gatvių apšvietimas – tik dar puikesnė terpė ilgapirščiams imtis veiklos. Visgi, net ir tamsiuoju laikotarpiu būsto saugumą pavyks užtikrinti pasitelkiant profesionalų pagalbą. Skirtinguose gyvenamosios zonos plotuose – kieme, terasoje, garaže, namuose – įrengtos vaizdo kameros su infraraudonųjų spindulių naktiniu pašvietimu fiksuoja bet kokius užklydėlius. Saugos tarnyba iš karto gauna signalą apie galimą įsilaužimą ir nedelsdami siekia užkirsti kelią pasikėsinimui į asmens turtą“, – pasakoja saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ Elektroninės saugos departamento direktorius Žilvinas Andrulis.

Įspėja apie kitus tykančius pavojus

„Šaltuoju metų laikotarpiu būstų savininkams aktualiais iššūkiais tampa ne tik ilgapirščių veikla, bet ir vandens užliejimo ar gaisro pavojus. Būtent šildymo sezonas, daugiabučių administravimo bendrovių teigimu, yra vienas pavojingiausių laikotarpių metuose dėl galimų šildymo įrenginių gedimų. Tad būsto savininkai turėtų susimąstyti apie galimą vandens užliejimo pavojų, o namus besišildantieji krosnimis – ypač turėtų saugotis ir galimo gaisro pavojaus“, – įžvalgomis dalijasi pašnekovas.

Priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, bene daugiausiai gaisrų šiemet kilo būtent gyvenamosios ar viešbučių paskirties patalpose – net 1011 sukelti neatsargaus žmogaus elgesio, o 684 gaisrai dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų.

Apžvelgdamas  šiuo laikotarpiu namuose tykančius pavojus, ekspertas Ž. Andrulis atkreipia dėmesį, kad tiek materialinis asmens turtas, tiek, visų svarbiausia, žmogaus gyvybė, gali būti apsaugota namuose įsirengiant atitinkamai apie pavojus – įsibrovimą, vandens užliejimą ir gaisrą – perspėjančią kompleksinę saugos sistemą.

„Būsto savininko turimoje namų apsaugos sistemoje įmontuojami temperatūros, dūmų ar vandens davikliai. Bet kuriam iš įvardytų daviklių suveikus, moderni apsaugos sistema fiksuoja pavojų ir signalas yra perduodamas apsaugos tarnybai. Šie reaguoja atitinkamai – pavyzdžiui, esant gaisro pavojui, siunčiamas ekipažas ir skambinama būsto savininkui, teiraujantis, ar viskas gerai, o esant realiam pavojui – iškviečiama priešgaisrinės saugos komanda. Tokie momentai gali būti kertiniai siekiant apsaugoti žmogaus gyvybę – vieno skambučio dėka galime išgelbėti galbūt tuo metu savo namuose ramiai miegantį asmenį“, – įžvelgia pašnekovas.

Vandens davikliai gali ypač pasitarnauti nuosavus namus su rūsiais turintiems gyventojams. Apsaugos sistemos sensoriai, pajutę bent kokį vandens pavojų, aktyvuojasi ir yra pranešama apie galimą užliejimą. Tokiais atvejais apsaugos tarnybos atstovai susisiekia su būsto savininku pranešdami apie situaciją bei rekomenduodami nedelsiant pasitikrinti savo namų patalpas.

Namus apsaugos vienas sprendimas

„Neretai vis dar manoma, kad nuo bet kokių namuose tykančių pavojų žmogui pavyks apsisaugoti pačiam arba tai padės padaryti kaimynai ar net augintiniai. Tokia nuostata yra klaidinga, nes ne visais atvejais galime išlikti budrūs ir laiku pastebėti kilusį pavojų. Tam tikslui gali pasitarnauti lengvai prieinamos ir efektyvios kompleksinės namų apsaugos sistemos, prižiūrimos apsaugos specialistų“, – pasakoja Ž. Andrulis.

Nusprendę diegtis apsaugos sistemą, gyventojai gali lengvai užsitikrinti, kad namai bus apsaugoti nuo visų pagrindinių pavojų – vagysčių, gaisrų, vandens užliejimo atvejų. Išmani sistema netgi praneš apie esamus elektros instaliacijos sutrikimus. Būstų savininkams visi apsaugos sistemos funkcionalumai patogiai bus prieinami mobilioje programėlėje „Būk ramus“. Joje pavyks ne tik valdyti savo namų apsaugos sistemą bei gauti sistemos pranešimus apie galimą pavojų, bet ir užsisakyti techninį aptarnavimą, kartą metuose patikrinant sistemos daviklius, keisti savo duomenis, atšaukti atvykstantį saugos tarnybos ekipažą ar atvirkščiai – išsikviesti jį pasinaudojant programėlėje esančiu „SOS“ pagalbos mygtuku.

„Gavę „SOS“ signalą, reaguojame nedelsiant ir priskiriame artimiausią ekipažą nuvykimui pas būsto šeimininką. Tokiais atvejais galime suteikti profesionalią namų apsaugos pagalbą būsto savininkui svarbiausiais momentais ir užtikrinti ramybę jo namuose“, – išskiria „Ekskomisarų biuro“ ekspertas.

Net ir nenorintieji namuose instaliuoti apsaugos sistemos, savo ramybę gali užtikrinti pasirūpindami apsaugos paslauga. Esant pavojui, būsto savininkas gali paskambinti apsaugos tarnybai ir nedelsiant išsikviesti reikiamą pagalbą. Visų svarbiausia, anot Ž. Andrulio – nemanyti, kad visais pavojais pavyks pasirūpinti patiems, o patikėti savo namų saugumą savo srities profesionalams.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder