Būsto pirkimo atidėlioti nereikėtų?
Sustojęs pirkimas - išaugusi nuoma
Gyventojai, planavę pirkti būstą, imti paskolą, šiandien nebežino, ką daryti. Ryžtis įsipareigojimams ar laukti. O gal po pusmečio ar metų, sustojus paklausai, kainos bus mažesnės? Tačiau niekas negarantuoja, jog neištiks atvirkštinis procesas - infliacija NT kainas išaugins dar labiau.
UAB „Ober-Haus" Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada, vertindamas šiandieninę neaiškią situaciją, siūlė žvelgti plačiau.
„Viena iš priežasčių, kodėl 2021 m. kilo būstų kainos, buvo pasiūlos trūkumas. 2021 m. jų buvo pastatyta mažiau negu 2020 m. Paklausa išaugo, bet sumažėjo pasiūla.
Tuo pat metu kildamos naujos statybos būstų kainos paskui save tempė ir senos statybos butų kainas. Pinigai buvo pigūs, tad žmonės nestokojo optimizmo, - paaiškino jis. - 2022 m. turime dvi į priešingas puses tempiančias tendencijas.
Aktyvėjant Ukrainos karštajai fazei, prastėja pirkėjų nuotaikos. Vieni sutartis išvis nutraukia, kiti jas pristabdo, bet pirkti žmonės nebeskuba. Pastebėta, kad, esant ekstremaliai situacijai, žmonės maždaug porai savaičių „sustingsta", bet nuo trečios savaitės situacija tampa kiek aiškesnė."
Nepaisant to, specialisto teigimu, kainų mažėjimo tikėtis neverta.
„Bankai neslepia, kad užklausų mažėja. Tai jaučiame ir mes, pardavėjai.
Paklausa mažėja, tuo pat metu pasiūla rodo, kad savikaina drastiškai išaugs. Jau padvigubėjo metalų kainos, sutrūkinėjo tiekimo grandinės.
Trumpuoju laikotarpiu atsirandančias spragas galbūt pavyks užpildyti, bet ilguoju bus susidurta su daugybe iššūkių. Investuotojai priims atsargesnius sprendimus, tad tokio rinkos augimo, koks prognozuotas, gali ir nebūti.
Visgi manau, kad pradėti projektai bus baigti. Didesni vystytojai darbų nenutrauks, bet mažesni ir silpnesni gali juos įšaldyti ir artimiausias savaites stebėti, kaip keisis situacija. Konkrečios statistikos dar nėra, nes praėjo per mažai laiko, bet bendras tikėtinas vaizdas yra toks", - sakė M.Čiulada.
Jis priminė, kad negalima nuvertinti ir infliacijos bei produktų brangimo.
„Bet kuris nekilnojamojo turto pardavėjas tikrai neras priežasčių, kodėl turėtų mažinti savo objekto kainą, tad jos ir toliau išliks aukštos. Kita vertus, galbūt atėjo laikas vėsinti ir pačią nekilnojamojo turto rinką, nes optimizmo tikrai buvo per daug", - svarstė specialistas.
O štai būstų nuomos rinkai jis prognozavo pakilimą.
„Nuomos rinkoje jau dabar pastebimos priešingos tendencijos.
Būsto pirkimas, kredito ėmimas - didelis, ilgalaikis sprendimas, todėl jis atliekamas atsargiau. Su nuoma, ypač kai būsto reikia čia ir dabar, viskas gerokai paprasčiau.
Blogiausia, kas gali nutikti - žmogus neteks kelių šimtų eurų užstato, ir tiek. Būtent todėl nuomos rinka nesustojo, o paklausa „plyšta per siūles".
Jeigu pasirodo skelbimas, kad Vilniuje nuomojamas butas iki 600 eurų ar panašus objektas už 400-500 eurų pasiūlomas Klaipėdoje bei Kaune, telefonas nenutyla.
Nuomos terminai svyruoja nuo dviejų mėnesių iki metų. Nemažai skambina ukrainiečių. Visgi reikia įvertinti, kad nuomos ieško tie, kurie dirba Lietuvoje, turi čia pažįstamų arba atvyko su pirmąja banga. Jie nėra silpni bei pažeidžiami, gali būti, kad ruošėsi tokiai situacijai.
Vėlesnės bangos gali būti kitokios", - nurodė M.Čiulada.
Apibendrindamas situaciją jis atkreipė dėmesį, kad sausis bei vasaris, tiek kalbant apie paklausą, tiek - apie pasiūlą, nuomos rinkoje visuomet buvo ramiausi mėnesiai.
„Šiandieninė nuomos rinka chaotiška ir išbalansuota. Paklausa auga, tačiau trūksta nuomojamų būstų, kas didina jų kainas, - patikslino jis. - Tiesa, pardavimų rinkoje išsibalansavimas dar didesnis.
Kalbant apie prognozes, pardavimų rinkoje kiek sumažino tempus perkantys būstus nuomai, bet tuo pat metu juos motyvuoja nuomos kainos. Tai gali lemti balansą.
Žiūrint į tuos, kurie galvojo pirkti būstą sau, jiems niekada nebus blogo meto. Dramatiškų pokyčių rinkoje neturėtų būti, bet gali tekti realiau įsivertinti savo galimybes. Jeigu kupinas optimizmo asmuo planavo pirkti didelį būstą ar ne pagal pajamas, dabar teks ambicijas mažinti ir rinktis mažesnį arba pigesnį.
Pirmosios karo savaitės tikrai buvo bauginančios, bet dabar matome drąsesnius pirkėjų veiksmus, tad, tikėtina, rinka susibalansuos."
Laukiant pinigai nuvertės
Tai, kad įsigyti savą būstą visada yra tinkamas laikas, pritarė ir Lukas Vilimas, nekilnojamojo turto įmonės „Nampro" vadovas.
„Matant nuomos kainas ir galvojant apie ilgalaikes perspektyvas, dabar labai palankus metas įsigyti nuosavą nekilnojamąjį turtą.
Tarkim, jūs turite 20 tūkst. eurų pradiniam įnašui.
Šiandien juos investavus į nuosavus namus, po metų jų vertė gali būti jau 30 tūkst. eurų. Ir priešingai, tokį pirkimą atidedant, po pusės metų tų pačių 20 tūkst. pradiniam įnašui gali ir neužtekti. Taigi, investuodami į savo namus jūs apsaugote savo pinigus nuo nuvertėjimo", - pabrėžė jis.
O štai nuomos perspektyvas L.Vilimas vertino atsargiau.
„Viskam brangstant, neabejotinai kils tiek nuomos, tiek nuomojamo būsto išlaikymo kaina. Niekas negali pasakyti, kiek už nuomą teks mokėti po metų ar dvejų, bet faktas, kad nuoma brangs.
Tai reiškia, kad nuomai skirti pinigai bus išmesti į balą, tiksliau, pateks į nuomotojo kišenę.
Be to, ir jis bet kada gali sugalvoti parduoti nuomojamą būstą, kas reikštų naujas problemas ir rūpesčius nuomininkui.
Taigi, jeigu turite galimybę, aš rekomenduočiau būstą pirkti dabar", - savo situacijos vertinimą pateikė nekilnojamojo turto įmonės vadovas.